Trūkumus pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmā FM sola labot pēc budžeta pieņemšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Finanšu ministrija (FM) sola trūkumus pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmā labot pēc šī gada budžeta pieņemšanas. Šādu atbildi ministrijā sniedza pēc tam, kad Rīgas mērs bija kritizējis mehānismu.

Trūkumus pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmā FM sola labot pēc budžeta pieņemšanas
00:00 / 02:16
Lejuplādēt

Pašvaldību finanšu izlīdzināšana ir pašvaldību ieņēmumu un valsts budžeta dotācijas pārdale, lai radītu pašvaldībām līdzīgas iespējas ar likumu noteikto funkciju izpildei. Šīs pašvaldību pamatfunkcijas ir, piemēram, ūdens apgādes, apkures, kanalizācijas, ceļu uzturēšana, atkritumu izvešana. Tāpat izglītības un kultūras iestāžu darbība, sociālie pakalpojumi, tajā skaitā pabalsti, kā arī drošības pasākumi vietvarā.

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis, kurš pārstāv "Par!/Progresīvo" frakciju, norādīja, ka šogad Rīgas vietvaras maksājums šajā pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā pieaudzis līdz teju 125 miljoniem eiro. Salīdzinājumam – 2021. gadā tie bija 42 miljoni eiro. No šīs summas naudu saņem arī vietvaras, kuras ar nosaukto pamatfunkciju izpildi tiek galā. Tādējādi atņemta nauda pašas galvaspilsētas vajadzībām. To viņš pauda intervijā Latvijas Televīzijā.

"Princips finanšu izlīdzināšanai ir tāds, ka ir pašvaldības, kas netiek galā ar savām pamatfunkcijām, kam dod papildu līdzekļus. Taču šobrīd [finansējumu no izlīdzināšanas fonda] saņem tās pašvaldības, kam nav nekādu problēmu ar pamata funkcijām. Liepāja, Ventspils, Sigulda, Ogre, Jelgava. Visas šīs pilsētas ir saņēmējpilsētas, un te ir jautājums, vai šī nauda, kas šobrīd tiek sadalīta, kalpo šim mērķiem, kam vispār šis likums bija domāts," sacīja Staķis.

Par nepieciešamību pārskatīt pašvaldību izlīdzināšanas mehānismu runāts gan pirms četriem gadiem, gan līdz ar administratīvi teritoriālās reformas ieviešanu. Tomēr process aprobežojies vien ar diskusijām darba grupā. Pašlaik šis uzdevums iekļauts arī valdības deklarācijā, solot veicināt pašvaldību ieinteresētību savas teritorijas attīstībā. Šo darbu Finanšu ministrija plāno sākt pēc valsts budžeta pieņemšanas martā.

Par vienlīdzīgāku pieeju runā arī Varakļānu novada domes vadītājs Māris Justs („Attīstībai/Par”). Rēķinot saņemto finansējumu uz vienu iedzīvotāju, novads saņēmis ap 70% no tā, cik saņem Pierīgā.

"Visā valsts teritorijā pakalpojumus jāsniedz ar vienādu vai līdzīgu kvalitāti, ko var nodrošināt, saņemot līdzīgu finansējumu, ja mēs negribam attīstīt nomaļu efektu. Kādam blakus ir jūra un osta, kādam tās nav. Taču mēs esam vienā valstī, vienā teritorijā, tātad tas, ko ieņemam uz ostas, ir jāsadala uz visiem, jo mums varbūt ceļus izbraukā vairāk, lai kaut ko aizvestu uz ostu," stāstīja Justs.

Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis
00:00 / 00:25
Lejuplādēt

Izlīdzināšanas aprēķins ir FM uzdevums, ik gadu vadoties no iedzīvotāju ienākumu nodokļa ieņēmumiem. Aprēķinu iekļauj gadskārtējā valsts budžeta sagatavošanas un apstiprināšanas procesā. Šā gada, tas ir, 2023. gada budžetā pašvaldību izlīdzināšanas fonda aprēķina metodikā izmaiņas nav plānotas, bet to izstrāde gaidāma tuvākajos mēnešos. To Latvijas Radio apliecināja FM pārstāvis Aleksis Jarockis.

"Kad tiks pabeigts darbs ar šā gada valsts budžeta projektu, tad Finanšu ministrija sāks darbu, lai sagatavotu priekšlikumus pašvaldību finanšu izlīdzināšanas mehānisma izmaiņām. Tad sekos diskusijas ar iesaistītajām pusēm, lai virzītos uz lēmuma pieņemšanu. Ja visi būs apmierināti par šiem priekšlikumiem, tos varētu ieviest jau no 2024. gada," sacīja Jarockis.

Iepriekš pašvaldību pārstāvji izteikuši cerību par stabilu un atbilstošu valsts līdzdalību pašvaldību izlīdzināšanas fondā, plānojot to nevis vienu, bet trīs gadus uz priekšu. Rīgas mēram Staķim saruna ar finanšu ministru Arvilu Ašeradenu ("Jaunā Vienotība") par šiem jautājumiem plānota šo piektdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti