SPRK apstiprina jaunus siltumenerģijas tarifus 30 komersantiem dažādās Latvijas teritorijās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) paātrinātā kārtībā apstiprinājusi jaunus siltumenerģijas tarifus 30 siltumapgādes komersantiem, augstākajiem pārsniedzot 212 eiro par megavatstundu (MWh), aģentūru LETA informēja SPRK pārstāvji.

Starp apstiprinātajiem tarifiem trīs ir ražošanas tarifi, kas netiek piemēroti gala lietotājiem. Tarifi 29 komersantiem stāsies spēkā no 15. oktobra, bet vienam komersantam jaunie tarifi jau ir stājušies spēkā 8.oktobrī.

SPRK skaidro, ka šāds deleģējums apstiprināt tarifus paātrinātā kārtībā noteikts jaunajos Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likuma grozījumos. Proti, tajos ietverts ne tikai lielāks valsts atbalsts centralizētās siltumapgādes mājsaimniecības lietotājiem, bet arī pienākums SPRK līdz 31. oktobrim apstiprināt pilnos siltumenerģijas tarifu projektus, kuri iesniegti vērtēšanai līdz 30. septembrim un par kuriem SPRK nav pieņēmusi lēmumu. Attiecīgi tos tarifu projektus, kurus nav iespējams pilnībā izvērtēt līdz 31. oktobrim, SPRK atbilstoši grozījumiem likumā apstiprina atbilstoši tarifu projektā ietvertajām tarifu vērtībām.

No visiem apstiprinātajiem tarifiem augstākie ir Užavas ciemā un Saulkrastu novadā, kur par siltumenerģiju būs jāmaksā attiecīgi 213,59 eiro par MWh un 212,25 eiro par MWh. Užavas ciemā tarifs pieaugs 3,5 reizes, bet Saulkrastu novadā – trīs reizes. 

Stiklu ciemā tarifs pieaugs 3,6 reizes – līdz 174,87 eiro par MWh, Ventavas ciemā 3,4 reizes – līdz 172,63 eiro par MWh, bet Jēkabpilī par 44,4% – līdz 170,86 eiro par MWh. 

Savukārt Jūrkalnes ciemā tarifs pieaugs par 61,7% – līdz 165,11 eiro par MWh, Baložos par 43,2% – līdz 157,04 eiro par MWh, Usmas ciemā 2,8 reizes – līdz 132,1 eiro par MWh, bet Blāzmas ciemā divas reizes – līdz 131,79 eiro par MWh. 

Ugāles ciemā siltumenerģijas tarifs pieaugs 2,1 reizi – līdz 123,38 eiro par MWh, bet Gaujā, Krustiņos, Inčukalnā un Inčukalna novadā 2,2 reizes – līdz 119,07 eiro par MWh. 

Siltumenerģijas tarifs 100 eiro par MWh pārsniegs arī Strenčos, Ogrē, Mālpilī un Kandavā. Strenčos tas pieaugs 2,3 reizes – līdz 111,39 eiro par MWh, Ogrē par 1% – līdz 110 eiro par MWh, Mālpilī par 80,5% – līdz 106,73 eiro par MWh, bet Kandavā par 71,3% – līdz 102,15 eiro par MWh.

Savukārt Lūznavas un Maltas ciemos siltumenerģijas tarifs pieaugs par 63,6% – līdz 99,53 eiro par MWh, Limbažos par 77,4% – līdz 99,36 eiro par MWh, Gulbenē par 75,8% – līdz 97,93 eiro par MWh, bet Talsos par 70,6% – līdz 97,41 eiro par MWh.

Siltumenerģijas tarifs pārsniegs 90 eiro par MWh arī Tārgales ciemā, Rūjienā, Piltenē un Bauskā. Tārgales ciemā tas pieaugs par 85,9% – līdz 95,1 eiro par MWh, Rūjienā par 72,6% – līdz 94,17 eiro par MWh, Piltenē par 77,8% – līdz 93,03 eiro par MWh, bet Bauskā par 70,8% – līdz 90,89 eiro par MWh.

Vienlaikus Balvos siltumenerģijas tarifs pieaugs par 72,3% – līdz 88,77 eiro par MWh, Alūksnē par 52,8% – līdz 84,11 eiro par MWh, Viļānos par 80,8% – līdz 83,42 eiro par MWh, bet Tukumā par 56,6% – līdz 51,37 eiro par MWh.

Savukārt zemākie tarifi apstiprināti Koknesē, Līvānos un Kuldīgā, kur tie nepārsniegs 80 eiro par MWh robežu. Koknesē siltumenerģijas tarifs pieaugs par 64,1% – līdz 78,66 eiro par MWh, Līvānos par 41,5% – līdz 76,32 eiro par MWh, bet Kuldīgā par 39,1% – līdz 73,73 eiro par MWh.

Attiecīgi no visiem 30 komersantiem, kuri līdz 30. septembrim bija iesnieguši tarifu projektus, 26 komersantiem apstiprinātas tikai tarifu projektā ietvertās tarifu vērtības bez tarifu projekta pilno izmaksu izvērtēšanas. Šiem komersantiem SPRK vērtēšanu turpinās līdz 2023. gada 30. aprīlim, lai pārliecinātos, ka tarifi atbalsta perioda laikā (līdz 2023. gada 30. aprīlim) lietotājiem ir bijuši ekonomiski pamatoti un aprēķināti pareizi. Piemēram, ja tiks konstatēts, ka faktiskās izmaksas šiem komersantiem bijušas mazākas par tarifā ietvertajām, lietotājiem nākamajā tarifa piemērošanas periodā tiks piemērots zemāks tarifs.

Savukārt četriem komersantiem tarifu projektā visu iekļauto izmaksu un pamatojošo dokumentu vērtēšanu SPRK ir noslēgusi. Līdz ar to šiem komersantiem - SIA "VNK Serviss", SIA "Maltas dzīvokļu-komunālās saimniecības uzņēmums", SIA "Bauskas siltums" un SIA "Lielvārdes remte" – apstiprināti izvērtētie siltumenerģijas tarifi. "Lielvārdes Remtei" apstiprinātie tarifi stājās spēkā jau 8. oktobrī, par ko SPRK lēmumu pieņēma 6. oktobra padomes sēdē.

SPRK padomes priekšsēdētāja Alda Ozola norāda, ka šosezon siltumenerģijas ražošana ir netipiski dārga augsto energoresursu cenu dēļ. Atkarībā no kurināmā veida faktiskās ražošanas izmaksas var būt pat divas līdz piecas reizes augstākas nekā pirms gada. 

Viņa skaidro, ka no pēdējo mēnešu prakses redzams, ka pieprasījums pēc pilna tarifu projektā iekļauto izmaksu izvērtēšanas ir nepieredzēti augsts. Tie nereti ir komersanti, kuru tarifi nav pārskatīti ilgāku laiku. Siltumenerģijas ražošanas faktiskās izmaksas pašlaik ir augstas, tādēļ tarifu pārskatīšana nepieciešama arī, lai komersanti spētu turpināt nodrošināt siltumenerģijas pakalpojumu visu apkures sezonu.

Ozola arī skaidro, ka pilno izmaksu izvērtēšanas process ir laikietilpīgs, bet valsts atbalsts ir noteikts uz noteiktu periodu – līdz nākamā gada 30. aprīlim. 

"Lai nodrošinātu, ka visi lietotāji saņem līdzvērtīgu valsts atbalstu, ar likuma grozījumiem rasts risinājums, lai vērtēšanā esošie tarifi stātos spēkā jau oktobrī. Pretējā gadījumā liela daļa jauno tarifu stātos spēkā vairākus mēnešus pēc valsts atbalsta perioda sākuma, kas nozīmētu lietotājiem segt visas ar kurināmā cenu pieaugumu saistītās neparedzētās izmaksas no sava mājsaimniecības budžeta," norāda Ozola.

Līdz ar tarifu apstiprināšanu SPRK lielākai daļai komersantu piešķīra atļauju pašiem noteikt tarifus. Atļauju komersants izmantos brīdī, ja mainīsies kurināmā, iepirktās siltumenerģijas vai pārdotās elektroenerģijas cena, pārējām izmaksām saglabājoties nemainīgām. Tas nozīmē, ka visiem minētajiem komersantiem arī no 15. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim ir tiesības iesniegt pašu noteiktos tarifus, ja šajā periodā komersantam mainīsies kurināmā, iepirktās siltumenerģijas vai pārdotās elektroenerģijas cena.

Turklāt komersanti, kuriem ir SPRK piešķirta atļauja pašiem noteikt tarifus, var iesniegt izvērtēšanai tarifu projektu vairākkārtīgi. Līdz ar to šī perioda laikā komersantam tarifs var mainīties vairākas reizes – gan pieaugt, gan samazināties. Vienlaikus piešķirtā atļauja nozīmē to, ka tiklīdz kurināmā cena ir zemāka par to, kas iekļauta piemērotajā tarifā, komersantam ir pienākums noteikt zemāku tarifu.

SPRK jau ziņoja, ka šajā apkures sezonā siltumenerģijas tarifi Latvijas apdzīvotās teritorijās krasi atšķirsies. To būtiski ietekmē izvēlētais kurināmā veids siltumenerģijas ražošanā. Siltumenerģijas komersantiem, kuri ražošanā izmanto tikai šķeldu vai granulas, tarifi pārsvarā ir robežās no 70 eiro par MWh līdz 90 eiro par MWh, bet tiem, kuri siltumenerģiju ražo no dabasgāzes, tarifu diapazons ir no 150 eiro par MWh līdz 250 eiro par MWh, daļai pārsniedzot pat 300 eiro par MWh.

Lielā tarifu atšķirība atkarībā no kurināmā veida saistāma ar to, ka salīdzinot ar iepriekšējām apkures sezonām, šajā sezonā kurināmā izmaksām uz gala tarifu ir daudz lielāka ietekme. Proti, ja siltumenerģijas ražošanā izmanto dabasgāzi, tās izmaksas šobrīd no tarifa kopējām izmaksām veido ap 80–90%, savukārt izmantojot šķeldu – ap 50–70%.

No 1. oktobra mājsaimniecībām ir pieejami atbalsta pasākumi siltumenerģijas tarifu pieauguma kompensēšanai, proti, siltumenerģijas tarifiem līdz 150 eiro par MWh valsts kompensē 50% no tarifa, kas pārsniedz 68 eiro par MWh. Savukārt no tās daļas, kas pārsniedz 150 eiro par MWh, valsts kompensē 90%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti