Publiskajos iepirkumos piedāvā atteikties no «zemākās cenas principa»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Finanšu ministrija (FM) sagatavotjusi Publisko iepirkumu likuma grozījumus, kas paredz pakāpeniski atteikties no zemākās cenas kā vienīgā piedāvājumu vērtēšanas kritērija izmantošanas, informē FM.

Ministrijā skaidro, ka ar likumprojektu tiek pilnveidoti noteikumi iepirkuma komisijas izveidei un darbībai, paredzot katram iepirkumam izveidot atsevišķu iepirkuma komisiju un regulējot iepirkuma komisijas sekretāra darbību.

Vienlaikus ar likumprojektu tiek noteikts pienākums pie noteiktas līgumcenas pirms iepirkuma izsludināšanas rīkot elektronisku apspriedi ar piegādātājiem. Tā tikšot nodrošināts tas, ka pirms iepirkuma sākšanas veikta tirgus izpēte un noskaidrotas piegādātāju iespējas konkurences apstākļos nodrošināt pasūtītāja vajadzības, kā arī iespējami labākie tirgus piedāvātie risinājumi pasūtītāja vajadzību nodrošināšanai.

FM atzīmē, ka pēdējos gados dažādu iemeslu dēļ ir ievērojami pieaudzis tādu iepirkumu skaits, kuros faktiski ir iesniegts tikai viens piedāvājums vai pieteikums. Lai rosinātu pasūtītājus efektīvi izmantot visus pieejamos līdzekļus reālas konkurences nodrošināšanai,

likumprojekts paredz noteikt pienākumu pasūtītājiem pārtraukt iepirkuma procedūru, ja ir iesniegts tikai viens pieteikums vai piedāvājums.

"Šāda regulējuma mērķis ir radīt reālu nepieciešamību pasūtītājiem veikt rūpīgu tirgus izpēti, nodrošināt, ka pasūtītāji tā vietā, lai paredzētu konkurenci ierobežojošas atlases prasības, koncentrējas uz funkcionālu, mērķtiecīgi veidotu tehnisko specifikāciju sagatavošanu, izvairoties no priekšrokas došanas konkrētu piegādātāju vai zīmolu produktiem," norāda ministrijā.

Tāpat mērķis esot sekmēt to, lai labākā piedāvājuma izvēlē tiktu piemēroti arī citi saimnieciski visizdevīgākā piedāvājuma noteikšanas kritēriji, nevis tikai zemākā cena. Ar likumprojektu paredzēts sākt pakāpenisku atteikšanos no zemākās cenas kā vienīgā piedāvājumu salīdzināšanas kritērija izvērtēšanas. 

FM skaidro, ka šobrīd likumprojektā noteiktas četras būvdarbu, preču un pakalpojumu grupas, kurās obligāti ir jāvērtē arī citi saimnieciskā izdevīguma kritēriji, nevis tikai zemākā cena. Paredzams, ka nākotnē šis būvdarbu, preču un pakalpojumu grupu uzskaitījums tiks paplašināts, vienlaikus veicot darbu pie saimnieciski visizdevīgākā piedāvājuma izvēles kritēriju piemērošanas metodoloģijas un ieteikumu izstrādes.

Ar likumprojektu paredzēts nodrošināt arī, ka

vienuviet publiski ir pieejama detalizēta un aktuāla informācija par noslēgtajiem iepirkuma līgumiem un tajos veiktajiem grozījumiem, iekļaujot arī informāciju par līgumu faktisko izpildi.

Līdzīgus grozījumus plānots veikt arī Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likumā, piebilst FM.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti