Piena nozares stabilizēšanai ZM piedāvā ilgtermiņa iepirkuma līgumu slēgšanu un pārdalīt atbalstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Piena nozares stabilizēšanai Zemkopības ministrija (ZM) cita starpā piedāvā pārdalīt valsts atbalstu lauksaimniecībai piena krīzes risināšanai, kā arī Izstrādāt kārtību piena pircēju un ražotāju ilgtermiņa līgumu ieviešanai valstī, paredzot indeksācijas faktoru cenu svārstību gadījumā. To paredz otrdien, 7. martā, valdībā izskatītais informatīvais ziņojums par situāciju piensaimniecībā saistībā ar svaigpiena iepirkuma cenu pazemināšanos un nepieciešamo rīcību piena nozares stabilizēšanai. 

Jau piecus mēnešus pēc kārtas svaigpiena iepirkuma vidējā cena Latvijā ir pazeminājusies, un 2023. gada janvārī tā piedzīvoja līdz šim lielāko kritumu viena mēneša laikā, sarūkot par 11,5% salīdzinājumā ar decembri, norādīja ZM. Pēc provizoriskās informācijas par svaigpiena iepirkuma cenu februārī ministrija secinājusi, ka cenas kritums mēneša ietvaros bija aptuveni 20%.

Paredzēts, ka ZM divu mēnešu laikā sagatavos un noteiktajā kārtībā iesniegs izskatīšanai valdībā informāciju par situāciju piensaimniecības nozarē un priekšlikumus par atbalstu piena nozares stabilizēšanai.

Lai veicinātu situācijas stabilizēšanos saistībā ar svaigpiena iepirkuma cenas lejupslīdi, ZM ir identificējusi un valdībai piedāvājusi virkni īstenojamo pasākumu:

  • Nepieciešams vienoties ar lauksaimniecības nozari par valsts atbalsta finansējuma iekšējo pārdali piena krīzes risināšanai. 
  • Ja divu mēnešu laikā svaigpiena iepirkuma vidējā cena valstī turpina nozīmīgi samazināties – tas ir vismaz par 20%, sākot ar 2023. gada februāri, tad ZM vērsīsies Ministru kabinetā ar informāciju par situāciju piensaimniecībā un priekšlikumiem par atbalstu piena nozares stabilizēšanai.
  • Izstrādāt kārtību piena pircēju un ražotāju ilgtermiņa līgumu ieviešanai valstī, paredzot indeksācijas faktoru cenu svārstību gadījumā. Eiropas Savienības normatīvie akti paredz iespēju dalībvalstīm to teritorijā noteikt par obligātiem iepriekš noslēgtus līgumus, tostarp nosakot minimālo ilgumu, cenu veidojošos faktorus un citus parametrus starp piena ražotāju un iepircēju. Līdzšinējās diskusijās Latvijas piena nozares pārstāvji nav vēlējušies ieviest šādu papildu regulējumu, kaut arī šādi līgumi, jo īpaši ilgtermiņa līgumi, palīdzētu novērst straujas piena cenas svārstības.
  • Veicināt Latvijas piena produktu eksportu, kā arī svaigpiena un piena produktu tiešo tirdzniecību, un sekmēt mazo veikalu un tirdzniecības vietu attīstību. Mājas apstākļos saražoto dzīvnieku izcelsmes pārtiku var izplatīt tieši galapatērētājam neierobežotā apjomā un attālumā no ražošanas vietas, ja uzņēmums tiek reģistrēts Pārtikas un veterinārajā dienestā. Ievērojot noteiktus kritērijus, 30% no kopējā mājas apstākļos saražotā dzīvnieku izcelsmes pārtikas apjoma var piegādāt mazumtirdzniecības uzņēmumiem, pārējais saražotais apjoms piegādājams tieši galapatērētājam. 

Svaigpiena cena valstī 2022. gada otrajā pusē sāka pazemināties vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, ņemot vērā augsto inflāciju valstī, samazinājās iedzīvotāju pirktspēja, sarūkot kopējam iekšējā tirgus pieprasījumam pēc piena un tā produktiem. Vienlaikus saglabājās un joprojām saglabājas augstas ražošanas izmaksas, kas lauksaimniekiem jānosedz no realizācijas zemajiem ieņēmumiem. Otrkārt, sarežģījumi piena pārstrādē Lietuvā tiešā veidā ietekmēja arī Latvijas ražotāju piena noieta tirgu, jo 44% Latvijas svaigpiena tiek izvesti pārstrādei kaimiņvalstī, skaidroja ZM.

Turklāt jau 2021. gadā bija vērojams ražošanas resursu cenas sadārdzinājums saistībā ar Covid-19 pandēmijas ierobežošanas pasākumiem. Tam sekojošais Krievijas karš Ukrainā arī tieši ietekmēja lauksaimniecības un pārtikas uzņēmumus, tos pakļaujot ilgstošas krīzes spiedienam. Vienlaikus Latvijā kopš 2022. gada maija energoresursu cenas kāpums ir daudz lielāks nekā Eiropas Savienībā vidēji, atzīmēja ZM. 

Zemā svaigpiena iepirkuma cena aktualizēja arī jautājumu par uzcenojumu piena produktiem mazumtirdzniecībā. 

ZM jau ir tikusies ar tirgotājus pārstāvošajām organizācijām un mazumtirdzniecības tīkliem, lai pārrunātu jautājumus par vietējo piena produktu uzcenojumu. Tāpat ZM ir aicinājusi Konkurences padomi īstenot tirgus uzraudzību par pārtikas produktu cenas veidošanos pārtikas piegādes ķēdē.

Zemkopības ministrs Didzis Šmits ("Apvienotais saraksts") norādīja: "Starpība starp zemāko un augstāko svaigpiena iepirkuma cenu februārī bija pat divas reizes, kur visstraujāk piena iepirkuma cena samazinājās tiem, kas strādāja ar Lietuvas piena pārstrādi. Šobrīd nedrīkstam izdarīt pārsteidzīgus lēmumus, tādēļ joprojām ir svarīgi monitorēt situāciju un strādāt pie turpmākajiem soļiem, lai pasargātu ražotājus no tik straujām cenu svārstībām." 

KONTEKSTS:

Krīzi piena nozarē izraisīja iepirkuma cenas straujš kritums – no aptuveni 50 centiem cena par litru piena nokritusies līdz vidēji 37 centiem. Galvenais cenas krituma iemesls esot piena pārprodukcija Eiropā un pieprasījuma krišanās. Biedrībā "Zemnieku saeima" norādīja, ka martā svaigpiena iepirkuma cena ir sākusi atkal pieaugt, taču pieaugums neesot liels.

Bija jau zināms, ka Zemkopības ministrija ieteiks piensaimniekiem atbalstam piešķirt finansējumu, pārdalot naudu no citām nozarēm, bet līdz šim nebija konkrēta piedāvājuma. Piensaimnieki gan pauda bažas, ka lielāka subsīdija būšot tikai ielāps uz brīdi, un situācijā vaino veikalus. Ministrs arī rosinājis ierobežot lielveikalu darba laiku, tā dodot priekšrocību mazajiem veikaliem.

Aizvadītajā gadā 400 piena lopkopības saimniecības pārtrauca savu darbību. Šogad piedzīvotais svaigpiena iepirkuma cenu kritums liek šo smago lēmumu pieņemt arvien vairāk saimniecību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti