Pērn anulētas 29 atļaujas tirgot OIK elektroenerģiju; ietaupīti 35 miljoni eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) pērn atņēmis atļaujas 29 elektrostacijām, kas saņēma valsts atbalstu elektroenerģijas obligātā iepirkuma (OI) vai garantētās maksas par elektrostacijā uzstādīto jaudu veidā, informēja birojā.

Pērn BVKB veicis visu 338 uzraudzībā esošo elektrostaciju uzraudzību, tajā skaitā klātienē pārbaudījis 53 elektrostacijas, kas saņēma obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atbalstu jeb par subsidētās elektroenerģijas ražošanu.

Pēc klātienes vizītēm un visu elektrostaciju gada pārskatu izvērtēšanas 84 uzņēmumiem kopumā izteikti 133 brīdinājumi par iespējamu OI tiesību zaudēšanu.

29 elektrostacijām BVKB aizvadītajā gadā OI tiesības atcēlis, valstij ietaupot aptuveni 35 miljonus eiro.

"2020. gada nogalē veikti priekšdarbi, būtiski pilnveidojot Energoefektivitātes monitoringa un nodevas administrēšanas informācijas sistēmu “ENER”, ieviešot digitālus analītikas rīkus. Tas turpmāk birojam ļaus analizēt informāciju un īstenot uz riskiem balstītu elektrostaciju kontroli, palielinot staciju klātienes pārbaudes," atklāja BVKB direktore Svetlana Mjakuškina. 

Birojs pievērsies arī lielo uzņēmumu un lielo elektroenerģijas patērētāju energoefektivitātes monitoringam, padziļināti izvērtējot 50 uzņēmumu ikgadējos energoefektivitātes pasākumu pārskatus un pieņemot 33 lēmumus par Energoefektivitātes nodevas piemērošanu Energoefektivitātes likuma prasību nepildītājiem.  Kopējais piemērotās nodevas apjoms sasniedz 200 000 eiro. Par prasību neizpildi uzsāktas arī četras administratīvās lietvedības.

"Apkopojot komersantu, valsts un pašvaldību iestāžu sniegto informāciju, kopējais valsts enerģijas ietaupījums sasniedzis 248 086,19 MWh. Taču priekšā jauns un ambiciozs enerģijas taupīšanas periods. Prognozējam, ka uzņēmumu ietaupījumi saruks līdz pat 60%, tādēļ jāpievēršas šajā jomā iepalikušajam publiskajam sektoram,” pauda Mjakuškina, kā piemēru minot BVKB izstrādāto valsts ēku sarakstu.

Tas iezīmē kūtru publiskā sektora ēku renovācijas ainu. No ēku kopējās platības 1 862 319,7 kvadrātmetriem (m2) renovēti vien 50 475 m2  jeb aptuveni 3%, norādīja BVKB.

Taču "ledus ir sakustējies" un pašvaldības sāk pievērsties energoefektivitātei. Tā, piemēram, aizvadītā gada nogalē Gulbenes novada pašvaldība pirmā no visām Latvijas pašvaldībām noslēdza brīvprātīgu vienošanos ar BVKB energoefektivitātes uzlabošanas jomā, norādīja birojā.

Pēc BVKB pārstāvju sacītā, aizvadītajā gadā veiksmīgi noslēdzies viens no lielākajiem iepirkumiem BVKB pastāvēšanas vēsturē – par 14,6 miljoniem eiro (bez PVN) nodrošināta valsts naftas produktu drošības rezervju pakalpojuma iegāde 2021. gadam, noslēdzot līgumus ar astoņiem uzņēmumiem par kopējo uzglabājamo rezervju apjomu – 352 700 tonnām. BVKB organizētā iepirkuma rezultātā kopējās izmaksas par naftas rezervju uzglabāšanu nākamajam gadam ir samazinājušās, ļaujot komersantiem ietaupīt 14,4% naftas rezervju uzglabāšanas nodevu maksājumos.

2020. gada novembrī un decembrī BVKB veicis arī tirdzniecībā esošās degvielas paraugu noņemšanu un testēšanu 48 degvielas uzpildes stacijās (DUS) visā Latvijas teritorijā.  Birojs secinājis, ka situācija ar degvielas kvalitāti valstī kopumā ir laba.

No 129 testētajiem paraugiem divi 98. markas benzīna paraugi neatbilda standartam, savukārt dīzeļdegvielas pārbaudēs atklāts viens gadījums, kad degviela neatbilda ziemas degvielai izvirzītajām prasībām.

Līdz 2021. gada beigām BVKB plāno pārbaudīt kopumā 300 dīzeļdegvielas un benzīna marku Nr. 95 un Nr. 98 paraugus visā Latvijas teritorijā, iepriekš nebrīdinot uzņēmumus. Degvielas kvalitātes testēšana notiek akreditētā laboratorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti