Pašvaldībām šogad no nodokļa ieņēmumiem novirzīs mazāk par iepriekš plānoto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šogad pašvaldībām no kopējiem budžeta nodokļu ieņēmumiem novirzīs 19,4%, nevis 19,6%, kā bija plānots iepriekš. Vietvaras tam piekrita tikai šogad, un nākamgad budžeta tapšanas laikā atsāks diskusijas par šo jautājumu, informēja Latvijas Pašvaldību savienība. (LPS)

 6. martā parakstīts LPS un Ministru kabineta 2019. gada vienošanās un domstarpību protokols,  kurā palikuši vairāki pašvaldībām būtiski jautājumi, par kuriem nav panākta vienošanās, tomēr par svarīgākajiem - nodokļu ieņēmumiem un aizdevumiem - vienošanās tomēr rasta.

LPS jau pirms valsts budžeta apstiprināšanas vairākkārtīgi norādīja, ka pašvaldību budžetu nodokļu ieņēmumiem kopā ar speciālo dotāciju jābūt 19,6% no kopbudžeta nodokļu ieņēmumiem. Šāda vienošanās ar Finanšu ministriju tika panākta pašreizējās nodokļu reformas kontekstā.

Tomēr, sākot sarunas par šī gada vienošanās un domstarpību protokolu, ministrija piedāvāja nodokļu ieņēmumus garantēt ne mazāk kā 1,47 miljarda eiro jeb 19,4% apmērā līdzšinējo nepieciešamo 19,6% vietā.

Šo piedāvājumu izvērtēja gan LPS valde, gan LPS dome un tika gūta vienošanās ar piebildi - atkāpe no 19,6% ir tikai 2019. gadā. Par nākamajiem gadiem tiks uzsākta jauna diskusija.

Otrs pašvaldībām būtiskākais aspekts, par kuru arī protokola kontekstā izvērtās visspraigākās sarunas, ir aizņemšanās nosacījumi, paredzot aizņēmuma saņemšanai 25% pašvaldības budžeta līdzfinansējumu. Nosacījums par 25% pašvaldības budžeta līdzfinansējumu attiektos arī uz aizņēmumiem izglītības objektu būvniecībai vai remontam.

Taču 5. martā panākta vienošanās, ka aizņēmumu principi tomēr tiks diferencēti. Proti, izglītības iestāžu investīciju projektiem, ja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sniegusi pozitīvu atzinumu Finanšu ministrijai par attiecīgā projekta nepieciešamību izglītības pakalpojuma nodrošināšanai un ieguldījumu ilgtspēju izglītības funkcijas nodrošināšanā, paredzēt 10% līdzfinansējumu.

Savukārt tiem izglītības iestāžu investīciju projektiem, kuriem valsts institūcijas ir sniegušas atzinumu par izglītības iestādes ēkas neatbilstību Būvniecības likumā noteiktajām būtiskajām prasībām, kā arī IZM un VARAM pozitīvs atzinums FM par attiecīgā projekta nepieciešamību izglītības pakalpojuma nodrošināšanai un ieguldījumu ilgtspēju izglītības funkcijas nodrošināšanā pašvaldību līdzfinansējum nebūs nepieciešams.

Pārējo investīciju projektu īstenošanai pašvaldības budžeta līdzfinansējums nebūs lielāks par 25% no pašvaldības kopējām projekta izmaksām.

Domstarpību sadaļā palikuši jautājumi par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā, kas attiecas uz likumā noteikto Valsts kompensācijas daļu denacionalizēto dzīvojamo māju īrniekiem, un nepieciešamo valsts atbalsta programmu pašvaldību kapitālsabiedrībām jaunu īres māju būvniecībai.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti