Pasts no 2023. gada plāno palielināt vēstuļu sūtīšanas tarifu vidēji par 13%

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Pasts no 2023. gada 1. janvāra plāno palielināt vidējo vēstuļu korespondences – vēstules, pastkartes, sīkpakas – sūtījumu tarifu par vidēji 13%, informēja uzņēmumā.

Pasta paku sūtījumu tarifiem vidējais pieaugums paredzēts 7% apmērā.

Tarifa pieaugums paredzēts, ņemot vērā augsto vispārējo inflāciju gan Latvijas, gan globālā līmenī, bet īpaši ievērojamo energoresursu tarifu kāpumu, kas būtiski paaugstina transportēšanas izmaksas. Izmaksu pieaugums būtiski apdraud Latvijas Pasta iespējas arī 2023. gadā pilnvērtīgi pildīt noteiktās universālā pasta pakalpojuma (UPP) sniegšanas nepārtrauktību, saglabājoties līdzšinējiem UPP tarifiem. 

Latvijas Pasts izstrādājis un iesniedzis Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) jaunu UPP tarifu projektu. Plānotais tarifu spēkā stāšanās datums būtu 2023. gada 1. janvāris.

Pastā informēja, ka šī gada 1. ceturksnī uzņēmumā novēroja degvielas izmaksu pieaugumu par aptuveni 32% salīdzinājumā ar to pašu periodu 2021. gadā, augušas arī starptautisko sūtījumu transportēšanas izmaksas, turklāt ik gadu 10%–15% apmērā pieaug citu valstu pasta uzņēmumu izmaksas, ko tie piemēro Latvijas Pastam par Latvijas iedzīvotāju sūtījumu piegādi adresātiem savās valstīs.

Izstrādājot jaunu UPP tarifu projektu no 2023. gada 1. janvāra, Latvijas Pasts ņēmis vērā arī publiskajā telpā paustos paziņojumus par minimālās mēneša darba algas celšanu, sākot ar 2023. gadu, kas uzņēmumam radītu būtisku papildu izmaksu komponenti. 

Vienlaikus Latvijas Pasts turpina īstenot efektivizācijas un optimizācijas pasākumus izmaksu samazināšanai, taču paredzams, ka bez tarifu izmaiņām tie nespēs pilnībā kompensēt izmaksu pieaugumu. Starp šiem pasākumiem ir jaunu automatizētu šķirošanas risinājumu izveide, pasta pakalpojumu pieprasījumu regulārs monitorings, nerentablajās pasta nodaļās mainot darbības modeli un sniedzot pakalpojumus maksimāli efektīvākajā veidā atbilstoši reālajam pieprasījumam, piegādes maršrutu optimizācija un pārskatīšana, pakomātu tīkla paplašināšana, pakalpojumu arvien lielāka digitalizācija, piemēram, veicinot sūtījumu noformēšanu pašapkalpošanās vietnē "Manspasts.lv", kas samazina gan sūtītāja, gan Latvijas Pasta izmaksas. 

Pastā norādīja, ka ir pārskatīta atsevišķu valstu grupu piederība noteiktām tarifu grupām, piemēram, sūtījumiem uz Ziemeļīriju tarifi samazināsies. Pieaugs arī atlaide sūtījumiem, kas noformēti pašapkalpošanās vietnē "Manspasts.lv", – tā palielināsies līdz 0,55 eiro līdzšinējo 0,49 eiro vietā.

Universālais pasta pakalpojums jeb UPP ir minimālais noteiktas kvalitātes pasta pakalpojumu kopums, kas pieejams visiem lietotājiem Latvijā par vienotu tarifu neatkarīgi no to ģeogrāfiskās atrašanās vietas. UPP sniedzējam ir pienākums nodrošināt iekšzemes un pārrobežu vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumu, kā arī abonētās preses piegādi. Pakalpojuma tarifus pasta nozarē apstiprina SPRK. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti