Pārskats: Kā rēķina īpašuma nodokli Eiropā?

Kamēr Latvijā vēl diskutē par iespējamajām pārmaiņām saistībā ar nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) un tā likmi, tikmēr Eiropā valda dažāda prakse. Nodokļu un finanšu konsultāciju uzņēmums "BDO Latvia" speciāli pēc LTV Ziņu dienesta lūguma sagatavoja aktuālos datus par šī nodokļa likmi Eiropā.

Latvijā nodokli rēķina pēc īpašuma kadastrālās vērtības – zemei un ēkām tas ir robežās no 0,2 līdz  1,5 procentam. Bet, piemēram, Lietuvā nodokli rēķina nevis no kadastrālās, bet īpašuma vērtības, turklāt ja dzīvokļa vai mājas vērtība ir līdz 220 000 eiro, nodoklis nav jāmaksā. Savukārt Igaunijā nodokli arī rēķina no kadastrālās vērtības, taču to piemēro tikai zemei, dzīvokļiem un mājām ne. Ja privātmāja atrodas uz zemesgabala līdz pusotram tūkstotim kvadrātmetru, zemes nodoklis nav jāmaksā.  


Bulgārijā šo nodokli aprēķina pēc kadastra fiziskām personām un pēc bilances vērtības juridiskām personām. Turklāt, ja visu nodokli nomaksā līdz 30.aprīlim, tiek piemērota vēl papildu 5% atlaide.  


Bet, piemēram, Čehijā nodoklis ir gan par zemi, gan ēku, taču  likmes un nosacījumi ir ļoti dažādi.  Lauksaimniecības zemei un mežiem nodokli aprēķina pēc pirkuma cenas. Savukārt apbūves zemei un pārējai zemei nodokli rēķina pēc platības, un apbūves gabaliem tas ir 0,07 eiro par kvadrātmetru, bet pārējai zemei – 0,007 eiro par kvadrātmetru. Dzīvojamām mājām nodoklis ir 0,07 eiro par kvadrātmetru, bet ēkām, kurās tiek veikta saimnieciskā darbība, – 0,37 eiro par kvadrātmetru. Un interesanti, ka šāda likme ir ēkas pirmajam stāvam, par katru nākamo stāvu piemēro koeficientu no 1,2 līdz 1,22. 


Vācijā nekustamā īpašuma nodokli rēķina pēc kadastrālās vērtības, un likme, ko piemēro zemei un ēkām, ir 0,35 procenti. Taču pašvaldības var piemērot koeficientu no 280 līdz pat 810 procentiem.

 


 “BDO Latvia” speciālisti arī salīdzinājuši nekustamā īpašuma nodokli par divistabu dzīvokli Rīgā un par dzīvojamo māju Rīgas rajonā – 50 kilometru no galvaspilsētas – kāds tas būtu jāmaksā katrā Eiropas valstī, ņemot vērā likmes un nosacījumus, turklāt norādīta minimālā alga konkrētajā valstī.Astoņās valstīs par dzīvokli nebūtu jāmaksā nekas, bet sešās valstīs arī māju un tai piegulošo zemes gabalu neapliktu ar nekustamā īpašuma nodokli. 

 

32 komentāri
Artis Āboliņš
PASAULES BUDŽETS TIKS DUBŪLTOTS 100%. CIK VAJAG VAR AIZŅEMTIES.
otra
Pavisam traki te sanāk-- kā viņiem visiem veicas, ka nav Latvijas pašvaldības un nav arī ZZS.... tad tā jau var arī dzīvot
Ruta France
Es par savu veco māju Jūrmalā, kura būvēta gandrīz pirms simts gadiem un ir ap 100 kvadrātmetru liela + zeme 259 kvadrātmetri, pagalma praktiski nav, maksāju gadā 204,93 Eur, un tas vēl ir ar atlaidi!!! Man liekas nekorekti zema tā summa, kura tabulā norādīta - es maksāju gandrīz 2 reizes vairāk, bet zemes man ir 5 reizes mazāk!
Viena nolādēta valsts vara.........
Latvija ir skaista, bet tie nelieši kuri tikuši pie varas ir nolādami........
v
Ārzemēs rēķina tā lai cilvēkiem varāk naudas paliek viņu maciņos,bet pie mums, lai nekas napaliktu. Tāda dīvaina valstele.
JanisK
Ļoti labs pārskats, tikai nespeciālistiem nevajadzētu sākt analizēt bez speciālista komentāriem vai konsultācijām!!! 1. NIN ir tikai viens no nodoķļiem valsts nodokļu politikā! Valsts nodokļus jāskata kopumā, jo kopējo budzētu ir jāsavās vienā vai otrā veidā (nodoklī). 2. Lemjot par esošo NIN modeli bija varianti un izvēlējās vienu - labāko. Vienmēr var uzlabot vai koriģēt NIN piemērošanu, bet manuprāt esošais ir optimāls. Vienkārši pašvaldībām jāseko līdz savu iedzīvotāju maksātspējai un jāpiešķir atlaides tiem, kam tās nepieciešamas, nevis tuvu stāvošām personām vai citām prioritātēm (sabiedriskajam transportam utml).
Viewpoint Zero
Es vēl saprotu, ja būtu jāmaksā par labiekārtojumu, ko pašvaldība uztur NĪ apkārtnē. Iela, pa kuru var piebraukt pie mājas, tās tīrišana, lampas. OK. Bet tad nevis piesienam kadastra vērtībāi, bet reālajai labiekārtojuma pakāpei ar saprātīgiem griestiem. Lai nav katru mēnesi par mantotu mājiņu Ziepītī jāmaksā hipo kredīta izmēra nodoklis.
Viewpoint Zero
> manuprāt esošais ir optimāls Ar ko tieši viņš ir optimāls un kam? Esošais NĪN princips ir galīgi nepareizs, it īpaši vienīgajam mājoklim. Visiem vajag vietu, kur dzīvot. Ja mēs nedzīvojam komunismā un nedalām vietu uz galviņām, tad ir cilvēki, kuri daļu no savas nopelnītās naudas samaksā, lai tiem būtu savs mājoklis. Pie tam, kā labi zināms NĪ arī visu laiku prasa $$ uzturēšanai. Ja es reiz nopērku NĪ - un pie tam vēl par šo pakalpojumu maksāju jau valstij procentus no tā vērtības - tad tālāk tam, kā jau privātīpašumam būtu jābūt manam, nevis tādam, par kuru man vēl katru gadu jāmaksā vienkārši par to, ka man viņš ir.
ir-ir
Jāni K. Valstij laiks sākt domāt, ka nauda neaug iedzīvotāju makā un no gaisa nekrīt. Valstij būtu -jau vakar- jāzin kā panākt, ka uzņēmumi un cilvēki neaizbrauc no Latvijas. Grābt naudu ar rekertiera domāšanu ( vajag un ņemu). ... Jā nu ko tur padarīsi Rekertieru -valsts smadzenes atbilst oo... bet tādu es redzu mūsu valsti.
Veselais saprāts
Dzīvesvieta ienākumus nenes. Un, ja tas ir privātīpašums, tad kādēļ par to būtu jāmaksā vēl kādam? Vienīgajam dzīvojamam īpašumam nodoklis ir JĀATCEĻ! Tad arī nebūs netaisnīga īpašumu atņemšana, sakārtosies vide, samazināsies nolaistu māju skaits! Tikai impotentajiem politiķiem tas nav saprotams, viņiem jārūpējas, lai viņu lobiji ir laimīgi. Ārzemju bankām jau teju viss brīvais NĪ tirgus pieder, tādēļ arī ir tādas neadekvātas cenas, kadastrālie vērtējumi un nodokļi. Ko lai saka, kur aitas un mīkstie, tur cirpēji un apspiedēji...
Mērvienības sakārtojiet!
Cik noprotu, runa ir par procentiem gadā, nevis par vienreizēju maksājumu tik un tik procentu!
Mjā..
Pēdējā tabulā pietrūkst viena svarīga rādītāja - procentos no mminimālās algas. Un Dānijā ir minimālā stundas likme, tā kā salīdzināšanai var viegli aprēķināt 40 stundas nedēļa*minimālā likme*vidējais darba dienu skaits mēnesī.
to m
tad ej pie ušakova un paprasi, kāpēc viņš tevi, nabadziņu tā moka un spīdzina.
g
Jāņem piemērs no Ungārijas
Andris
Godmanis jau bija tas, kurš ieviesa mājokļa nodokli, lai lāpītu Pareksā sagrūsto valsts budžetu.
O jee...
Sorosīdi, reptiloīdi, Godmanis, liberasti, rūķi un fejas tagad zagļu un noziedznieku aizstāvjiem būs universāla atruna par Šķēles, Šlesera, Lemberga un citu prihvatizatoru salaupītajām bagātībām? Ar NĪN nevarēja aizlāpīt visu ekonomiskās krīzes perioda budžeta caurumu. Cēla arī citus nodokļus. Un pareizi darīja - krīze tika pārvarēta.
godmans. Vai ir vēl kāds cilvēks, izņemot, protams, apsūdzētos un vēl neapsūdzētos oligarhus, kas Latvijai nodarījis tik daudz ļauna, kā šis indivīds? Es teiktu, 1. vieta ar atrāvienu.
.).
lsm-aizvaaciet glupaas reklaamas!
Hmm
Kāpēc salīdzinājumam ir izvēlēta māja vairs nepastāvošajā Rīgas rajonā/50 km no Rīgas jebkurā virzienā, nevis konkrētā Rīgas rajonā kā dzīvoklim (vēl labāk būtu tai pašā rajonā)? Mums Rīgā ir jāmaksā aptuveni sešreiz vairāk (cita, ne pārāk bieza apkaime, kadastrālā vērtība gandrīz četreiz lielāka, realitātē par pāris desmitiem kvadrātmetru lielāka māja, bet par pāris simtiem mazāka zeme)
Ddd
Kapēc atkal man ir kauma sajūta par Latviju? Kapēc atkal Latvija mēģina noslaukt nabagus līdz pēdējam? ;((((
Maaris
Man atkal šķita, ka nabags ir tas, kam nedēļā jāiztiek ar rīsu trauciņu, alga ir 1,5$ dienā un par tādām ekstrām kā dators, centrālā apkure, medicīniskā aprūpe sanitāros apstākļos vai elektrība tikai pasapņot var.
Viewpoint Zero
Redzi, par nabagiem sauc ne tikai tos, kas dzīvo zem oficiālās nabadzības robežas un par kuru pienākās pabalsti. Ja tev, strādājot, katru mēnesi pēc visiem nodokļu, īres, komunālo un ēdienu izmaksu samaksas paliek pāri apaļa nulle, tad tu esi nabags, grozies kā gribi. Tā var nebūt oficiāla nabadzības definīcija, bet faktiskā.
Džekin,
Pašvaldības pienākums ir nabagiem ierādīt sociālo dzīvokli vai kompensēt komunālos un īres izdevumus. Nabagiem obligāti nav jādzīvo dārgos īres dzīvokļos.
Džekiņš
Arī nabagie bez īpašuma maksā. Tas ir īres cenā.
m
Un kā vēl slauc.Un nabagiem ir nekustamie īpašumi-protams ne jau smalkas villas,bet dzīvoklīši,mājiņas,kuras atrodas uz kāda zemes pleķīša,nevis karājās gaisā,un par kuriem jau ir samaksāts ,bet kurus var atņemt ,ja nespēj vairs samaksāt kāda iemesla dēļ-kaut vai veselības stāvokļa,vecuma utt. Cilvēki nav vairs spējīgi savas būdas uzturēt kārtībā,nomainīt jumtus,remontēt,siltināt,bet galvenais samaksāt par neko,piemājas ielu greiderē reizi gadā,apgaismojums nekāds,parko maksājam,nav saprotams.
:)
Interesanti tev tie nabagi. Nabagiem nav nekustamo īpašumu. Latvija nevienu neslauc, slauc atsevišķu pašvaldību vadītāji, piemēram Ušakovs. Ušakovs nav Latvija, bērniņ.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti