Parādu piedziņas kompānijai piemēro 8000 Ls naudas sodu par negodīgas komercprakses īstenošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 4 mēnešiem.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pieņēmis lēmumu pret parādu piedziņas kompāniju IK „Regnus”. Ar lēmumu PTAC atzinis par negodīgu un aizliedzis īstenot komercpraksi, kas izpaudās kā parādnieku informēšana parāda piedziņas procesa ietvaros par komersanta tiesībām veikt noteiktas ar normatīvajiem aktiem pretrunā esošas darbības, piemēram, aprakstīt un pārdot parādnieka kustamo mantu, vērsties policijā, lai uzsāktu kriminālprocesu u.c. Komersantam piemērots naudas sods 8000 latu apmērā un uzlikts pienākums nekavējoties izbeigt negodīgo komercpraksi.


PTAC uzsāka vērtēt IK „Regnus” īstenoto komercpraksi ņemot vērā saņemtās patērētāju sūdzības. Lietas izpētes gaitā tika konstatēts, ka komersants parāda piedziņas procesā īstenojis maldinošu un agresīvu komercpraksi, sniedzot nepatiesu informāciju par parādu piedziņas procesu, kā arī par komersanta tiesībām un pilnvarām piedziņas veikšanai. Parādu piedziņas kompānija izsūtījusi parādniekiem vēstules, kur sniegusi šādu informāciju:

„Gadījumā, ja pamatparāds un zaudējumi netiks samaksāti, kompānija „REGNUS” ir pilnvarota pēc sava ieskata izvēlēties un uzsākt jebkādas aktīvas darbības, t.sk., visas Jūsu kustamās mantas, kas atrodas Jūsu vai radinieku dzīvesvietās, aprakstīšanu, izvešanu un pārdošanu izsolē.

Vienlaicīgi mēs lūgsim tiesu apķīlāt Jūsu naudas līdzekļus kredītiestādēs un arestēt nekustamo īpašumu.

Ja mantas pārdošanas procesā netiks iegūti naudas līdzekļi parāda dzēšanai, tad kompānija „REGNUS” nekavējoties iesniegs valsts policijā iesniegumu par kriminālprocesa uzsākšanu saistībā ar naudas līdzekļu krāpšanu, lūdzot kā drošības līdzekli parādniekam piemērot apcietinājumu”.

PTAC secinājis, ka patērētājam tādējādi tika radīts priekšstats, ka komersantam ir tiesības jebkurā laikā un vietā pēc saviem ieskatiem ierasties patērētāja un tā radinieku dzīvesvietās, veicot mantas aprakstīšanu, izvešanu un pārdošanu izsolē bez spēkā stājušās tiesas nolēmuma. Saskaņā ar Civilprocesa likumu piedziņas vēršanu uz kustamu mantu, izpildot spriedumu, ir tiesīgs veikt tiesu izpildītājs, nevis parādu piedziņas kompānija. Līdz ar to apgalvojums ir pretrunā ar normatīvajiem aktiem.

Tāpat komersants radījis iespaidu, ka komersanta rīcībā ir pierādījumi par katra konkrēta aizņēmēja (patērētāja) izdarītu noziedzīgu nodarījumu, kas izpaužas kā krāpšana. Apgalvojums ir pretrunā arī ar Krimināllikumu, jo tajā nav paredzēta atbildība par to, ka patērētājs savlaicīgi neizpilda no līguma izrietošās maksājumu saistības.

PTAC ar lēmumu Nr. E03-KREUD-3 IK „Regnus” uzlicis naudassodu 8000 Ls apmērā un tiesisku pienākumu nekavējoties izbeigt negodīgu komercpraksi, pārtraucot informēt patērētājus par komersanta tiesībām veikt noteiktas ar normatīvajiem aktiem pretrunā esošas darbības parāda piedziņas procesa ietvaros.

PTAC atgādina, ka pieņemtais lēmums neatbrīvo patērētāju no nenokārtotajām parādsaistībām un saistības jānokārto saskaņā ar noslēgtā līguma nosacījumiem.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti