Paplašina iespējas ģimenēm ar bērniem saņemt atbalstu mājokļa iegādei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 9 mēnešiem.

Ministru kabinets 28. jūlija atbalstīja 3,51 miljona eiro piešķiršanu “Altum” mājokļu garantijas programmai, kas ļaus paplašināt valsts palīdzību mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem. Plānots, ka ģimenes varēs pieteikties atbalstam “Altum” tuvākā mēneša laikā.

Valdība jūnijā paplašināja ģimeņu iespējas saņemt atbalstu mājokļa iegādei, īpašu atbalstu paredzot daudzbērnu ģimenēm. Mājokļu garantiju programmas ieviešanu kopš 2015. gada nodrošina “Altum”.

Lai sniegtu lielāku atbalstu ģimenēm, kurās ir četri un vairāk bērni, vai apgādībā ir trīs bērni un ir iestājusies grūtniecība, programmas grozījumi paredz palielināt garantijas apmēru ģimenēm ar četriem un vairāk bērniem līdz 30% no aizdevuma (pašlaik garantiju aizdevums ir no 10% līdz 30%).

Lai vēl vairāk veicinātu mājokļu pieejamību daudzbērnu ģimenēm (3 un vairāk bērni), tai skaitā mājokļiem, kuri izpilda prasības gandrīz nulles enerģijas ēkām, atbalsta programmas “Balsts” ietvaros paredzēts daudzbērnu ģimenēm piešķirt subsīdiju mājokļa iegādei līdz 12 000 eiro (pašlaik 3 bērnu ģimenēm subsīdija ir 10 000 eiro), bet ne vairāk kā 50% no kopējām mājokļa iegādes izmaksām.

Jaunais subsīdijas atbalsta mehānisms ieviests, lai daudzbērnu ģimene varētu atļauties lielāku vai labāku mājokli, kā arī lai saīsinātu pirmās iemaksas uzkrāšanai nepieciešamo laiku.

Daudzbērnu ģimenēm ir nepieciešams arī ilgāks laiks, lai izveidotu uzkrājumus mājokļa pirmajai iemaksai, īpaši ņemot vērā, ka nepieciešams arī lielāks mājoklis.

Lai palīdzētu mājsaimniecībām ar bērniem, kurās pēc dalības programmā ir ģimenes pieaugums un radusies nepieciešamība pēc plašāka mājokļa, kā arī lai uzlabotu mājsaimniecību mobilitāti starp Latvijas reģioniem, atbalstam mājokļa iegādei turpmāk varēs pieteikties arī atkārtoti.

Valdības noteikumos ietverta iespēja ģimenēm pretendēt uz garantiju atkārtoti ne ātrāk kā pēc 3 gadiem kopš iepriekš piešķirtās garantijas, ja ir palielinājies apgādībā esošo bērnu skaits vai iestājusies grūtniecība un iepriekš piešķirtās garantijas saistības ir izbeigušās.

Subsīdiju “Balsts” gan varēs saņemt tikai vienu reizi.

Tāpat noteikumos ietverts atbalsts ne tikai ģimenēm, kurās ir dzimuši bērni, bet arī visos tajos gadījumos, kad ir konstatēts grūtniecības fakts un bērns vēl tiek gaidīts.

Turpmāk pretendēt uz garantiju varēs arī persona, kuras apgādībā ir viens vai vairāki bērni un ir iestājusies grūtniecība, vai ir iestājusies grūtniecība ar pirmo bērnu, kā arī pretendēt uz garantiju ir tiesīgs bērna tēvs vai gaidāmā bērna tēvs.

Lai nodrošinātu iespēju ģimenēm pašām noteikt mazāku garantijas apmēru, aizņēmējs pats varēs noteikt minimālo garantijas apmēru, bet ne mazāku kā 10% no aizdevuma summas. Līdz ar to turpmāk ģimene, izvērtējot savu finansiālo stāvokli, varēs izvēlēties mazāku garantijas summu, tādējādi maksājot mazāku komisijas maksu. 

Lai nodrošinātu ģimenēm iespēju iegādāties ģimenes vajadzībām atbilstošu mājokli, vienlaikus ievērojot būvniecības izmaksu un attiecīgi arī mājokļa gala cenas pieaugumu, palielināts arī darījuma summas maksimālais slieksnis līdz 250 000 eiro.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti