No janvāra neapliekamais minimums būs 350 eiro, no jūlija – 500 eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

No nākamā gada 1. janvāra līdz 30. jūnijam ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliekamais minimums būs 350 eiro mēnesī, bet no 1. jūlija – 500 eiro mēnesī. To paredz otrdien Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie likuma grozījumi “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.

“Par” likuma grozījumiem balsoja 79 deputāti, bet “pret” bija viens parlamentārietis. 

Pakāpeniski cels neapliekamo minimumu gan strādājošajiem, gan pensionāriem 

Likuma grozījumi paredz no nākamā gada pakāpeniski palielināt neapliekamo minimumu gan pensionāriem, gan strādājošajiem. 

Līdz šim ar iedzīvotāju ienākuma nodokli maksimālais neapliekamais minimums bija 300 eiro mēnesī.

Izmaiņas likumā paredz pakāpeniski palielināt diferencēto neapliekamo minimumu. 2022. taksācijas gadā maksimālā diferencētā neapliekamā minimuma apmērs tiks palielināts pakāpeniski – no 2022. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 1. jūnijam – līdz 350 eiro mēnesī, savukārt no 2022. gada 1. jūlija līdz 2022. gada 31. decembrim – līdz 500 eiro mēnesī.

No 2023. taksācijas gada maksimālais gada diferencētā neapliekamā minimuma apmērs būs 6000 eiro gadā jeb 500 eiro mēnesī.

Savukārt patlaban personām, kurām piešķirta pensija vai tā pārrēķināta pēc 1996. gada 1. janvāra, vai izdienas pensija, vai speciālā valsts pensija, vai pensija atbilstoši ārvalsts normatīvajiem aktiem, vai noslēgts mūža pensijas apdrošināšanas līgums, neapliekamais minimums ir 3960 eiro gadā jeb 330 eiro mēnesī.

Likuma grozījumi arī paredz, ka tiek palielināts pensionāra neapliekamā minimuma apmērs. 2022. taksācijas gadā pensionāra neapliekamais minimums tiks palielināts pakāpeniski – no 2022. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 30. jūnijam – 2100 eiro jeb 350 eiro mēnesī, bet no 2022. gada 1. jūlija līdz 2022. gada 31. decembrim – 3000 eiro jeb 500 eiro mēnesī.

Tāpat no 2023. taksācijas gada pensionāra neapliekamais ienākums būs 6000 eiro gadā jeb 500 eiro mēnesī.

Attiecīgajām izmaiņām 2022. gadā plānoti 93,8 miljoni eiro, paredzot, ka maksimālais diferencētais neapliekamais minimums, kā arī pensionāra neapliekamais minimums no nākamā gada 1. janvāra būs 350 eiro, bet no 1. jūlija – 500 eiro mēnesī.

Grozījumu izskatīšanas gaitā Zaļo un Zemnieku savienības frakcija rosināja ar nodokļiem neapliekamo minimumu līdz 500 eiro paaugstināt jau no nākamā gada 1. janvāra, tomēr šo ieceri parlaments neatbalstīja. Vairāki opozīcijas deputāti norādīja, ka šāds priekšlikums ir pamatots, jo senioriem atbalsts nepieciešams jau tagad, ņemot vērā elektrības, gāzes un citu pakalpojumu cenu pieaugumu.

Citas izmaiņas IIN piemērošanā

Noteiktas arī citas izmaiņas IIN piemērošanā, tostarp no aplikšanas ar nodokli atbrīvotas atbalsta programmas dzīvojamo ēku atjaunošanai un energoefektivitātes paaugstināšanas ietvaros piešķirti granti par ēkas energoklases uzlabošanu un tehniskās palīdzības saņemšanu.

Tāpat ar nodokli neapliks līdzfinansējumu privātmāju iedzīvotājiem nekustamā īpašuma pieslēgšanai centralizētajām siltuma un ūdens apgādes sistēmām un kanalizācijas tīkliem.

Vienlaikus ar IIN netiks aplikts piešķirtais atbalsts mājsaimniecībām par novecojušo azbestu saturošu jumtu nomaiņu. Izmaiņas pamatotas ar nepieciešamību nodrošināt atbalstu iedzīvotājiem veselībai kaitīgo atkritumu apsaimniekošanā, it īpaši iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem.

Grozījumi arī nosaka kārtību, kādā Valsts ieņēmumu dienests 2022. gadā noteiks prognozēto mēneša neapliekamo minimumu.

Likuma grozījumi arī paredz līdz 2022. gada 31. decembrim pagarināt autoratlīdzību saņēmējiem tiesības nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējiem.

Likuma grozījumi stāsies spēkā nākamā gada 1. janvārī. Tie ir daļa no 2022. gada valsts budžeta pavadošās likumprojektu pakotnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti