Panorāma

"Azovstaļ" aizstāvji satikušies ar ģimenēm

Panorāma

Panorāma

Eiropā ieviesīs universālu lādētāju USB-C

Mobilās ierīces Eiropas Savienībā no 2024. gada varēs uzlādēt ar vienu lādētāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Visas mobilās ierīces Eiropas Savienībā (ES) no 2024. gada varēs uzlādēt ar vienu lādētāju. Eiropas Parlaments (EP) lēmis, ka līdz 2024. gada beigām visiem mobilajiem tālruņiem, planšetdatoriem un kamerām, ko pārdod ES, vajadzēs būt aprīkotiem ar USB C tipa uzlādes pieslēgvietu, informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš

No 2026. gada pavasara šī prasība attieksies arī uz klēpjdatoriem.

Jaunā direktīva, ko EP  otrdien pieņēma plenārsēdē ar 602 balsīm par, 13 pret un 8 deputātiem atturoties, ir daļa no plašākiem ES centieniem samazināt elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumus (e-atkritumus) un dot patērētājiem iespēju izdarīt ekoloģiskāku izvēli.

Saskaņā ar direktīvas noteikumiem patērētājiem vairs nebūs jāiegādājas jauns lādētājs katrai jaunai ierīcei, jo daudzas maza un vidēja izmēra pārnēsājamās elektroniskās ierīces būs iespējams uzlādēt ar vienu lādētāju.

Ar USB C tipa pieslēgvietu vajadzēs būt aprīkotām visu ražotāju ierīcēm, kuras ir uzlādējamas ar vadu kabeli un kuru elektriskā jauda ir līdz 100 vatiem, — mobilajiem tālruņiem, planšetdatoriem, digitālajām kamerām, visu veidu austiņām, rokas videospēļu konsolēm, portatīvajiem skaļruņiem, e-lasītājiem, tastatūrām, pelēm, portatīvajām navigācijas sistēmām un klēpjdatoriem.

Visām ierīcēm, kas nodrošina ātru uzlādi, turpmāk būs vienāds uzlādes ātrums. Tas nozīmē, ka lietotāji savas ierīces varēs uzlādēt tajā pašā ātrumā ar jebkuru saderīgu lādētāju.

EP pārstāvis atzīmēja: tā kā arvien izplatītāka kļūst bezvadu uzlāde, Eiropas Komisijai (EK) līdz 2024. gada beigām būs jāsaskaņo uzlādes sadarbspējas prasības, lai novērstu situāciju, kas varētu negatīvi ietekmēt patērētājus un vidi. Tas arī palīdzēs novērst par “tehnoloģisko slazdu” dēvēto efektu, patērētājam kļūstot atkarīgam no viena ražotāja.

Informācija par jauno ierīču uzlādes īpašībām būs norādīta uz īpaša marķējuma. Tādējādi patērētāji varēs vieglāk pārliecināties, vai viņu rīcībā esošie lādētāji jau ir saderīgi ar jauno ierīci. Pircēji arī varēs izdarīt apzinātu izvēli par to, vai kopā ar jauno produktu iegādāties jaunu lādētāju, skaidroja Krastiņš.

Jaunās prasības veicinās lādētāju atkārtotu izmantošanu un palīdzēs patērētājiem ietaupīt uz nevajadzīgiem lādētāju pirkumiem — visā ES patērētāji varētu ietaupīt līdz pat 250 miljoniem eiro gadā.  Izmestie un neizmantotie lādētāji Eiropas Savienībā ik gadu rada aptuveni 11 000 tonnu e-atkritumu, norādīja EP pārstāvis.

"Kopējais lādētājs beidzot Eiropā kļūst par realitāti! Mēs esam gaidījuši šos noteikumus vairāk nekā desmit gadus, un nu beidzot varēsim pašreizējo uzlādes ierīču pārpilnību atstāt pagātnē.

Šis uz nākotni vērstais tiesību akts ļaus nākotnē izstrādāt novatoriskus uzlādes risinājumus, un no tā ieguvēji būs visi – sākot no neapmierinātiem patērētājiem un beidzot ar mūsu trauslo vidi. Šie ir grūti laiki politikā, bet mēs esam pierādījuši, ka Eiropas Savienībai nav beigušās idejas un/vai risinājumi, lai uzlabotu dzīvi miljoniem cilvēku Eiropā un iedvesmotu arī citviet pasaulē sekot šim piemēram," sacīja EP deputāts Alekss Adžuss Saliba no Maltas.

Pirms direktīva tiks publicēta ES oficiālajā vēstnesī, Padomei tā oficiāli jāapstiprina. Direktīva stāsies spēkā 20 dienas pēc tās publicēšanas. Pēc tam dalībvalstīm 12 mēnešu laikā tā būs jātransponē savos normatīvajos aktos un sekojošo 12 mēnešu laikā jāsāk to piemērot. Jaunie noteikumi neattieksies uz ražojumiem, kas laisti tirgū pirms noteikumu piemērošanas dienas.

KONTEKSTS:

Pēdējo desmit gadu laikā EP vairākkārt aicinājis ieviest vienotu lādētāju. ES ir sadarbojusies ar nozares pārstāvjiem, lai samazinātu mobilo lādētāju skaitu. Tomēr līdzšinējie pasākumi, būdami balstīti uz brīvprātības principa, nav devuši konkrētus rezultātus un nav nesuši labumu ES patērētājiem. Direktīvas priekšlikumu EK iesniedza 2021. gada 23. septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti