Dienas ziņas

Ūdens līmenis svārstās, applūst jaunas teritorijas

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Pabalstos par malkas iegādi izmaksāti miljoni eiro

Malka kļuvusi lētāka; eksperti brīdina par cenu atkārtotu kāpumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kopš ieviesta čeku sistēma malkas iegādes izdevumu kompensēšanai, iedzīvotājiem pabalstos izmaksāti miljoniem eiro. Pašlaik gan interese ir sarukusi, un tam par iemeslu var būt iespēja nopirkt lētāku malku, bet jau bez čeka. Cenas kurināmajam krītas, tomēr eksperti brīdina par cenu atkārtotu kāpumu, sākoties nākamajai apkures sezonai.

Jelgavnieks Jānis Bitēns šobrīd savu māju kurina ar briketēm, pagaidām tās šai ziemai sagādātas pietiekoši. Taču esošās kurināmā cenas tirgū kungu joprojām šokē.

"Latvija skaitās bagātākā valsts ar mežiem, un šitādas cenas paceltas! Un šitādas cenas malkai, tas taču nav normāli! Es domāju, tā arī paliks, kurš tad laidīs cenas lejā, kad var labi nopelnīt," sprieda jelgavnieks.

Malkas cena septembrī sasniedza pat 90  eiro par berkubu, taču decembrī jau nokrītot līdz 55 eiro. Arī brikešu un granulu cenas šobrīd kritušās apmēram par 20%. Latvijas Kokrūpniecības federācijā (LKF) skaidroja, ka kritušās ne tikai cenas, bet arī pieprasījums.

"Globālajos tirgos es redzu, ka notiek pat ļoti straujš cenu samazinājums. Bet tas izskaidrojams ar to, ka ir ļoti silta ziema Eiropā kopumā,

un otrs ir tas, ka visi izveidoja spekulatīvus uzkrājumus jau tirgotāju pusē, šobrīd viņi sapratuši, ka ziemas nav, jāpārdod esošie krājumi," skaidroja LKF valdes loceklis Kristaps Klauss.

Kurināmā pieprasījuma un cenu pieauguma pīķa laikā septembrī un oktobrī pašvaldībās sākās arī pieteikumu iesniegšana no iedzīvotāju puses kurināmā daļējai kompensēšanai. Iedzīvotājiem lielākā interese bija saņemt tieši kompensāciju malkas iegādei bez čeka. Piemēram, Bauskas novadā energoresursu atbalstam oktobrī saņemti vairāk nekā 5000 pieteikumi. No tiem 97% malkas iegādei un 3% granulu iegādei. Novembrī pieteikumu skaits malkas iegādei jau saruka uz pusi. Tikmēr decembrī saņemts vien viens pieteikums malkas iegādei, bet jau ar čeku.

"Tad, kad valsts ļāva saņemt šo vienreizējo atbalstu iedzīvotājiem, tad aktivitāte bija ļoti, ļoti liela. Bet, ņemot vērā, ka tas bija ierobežots laiks, un tas bija tikai divi mēneši – oktobris un novembris, tad redzam skaitļos, ka šinī laikā iedzīvotāji izmantoja šo iespēju," atzina Bauskas Valsts un pašvaldības vienotā klientu apkalpošanas centra vadītāja Dina Bērziņa.

Bērziņa arī lēsa, ka šobrīd vairums iedzīvotāju iegādājas malku bez čeka, kas līdz ar to ir lētāk.

Kopumā Bauskas novadā pērnā gada trijos mēnešos apkures veidu kompensācijās izmaksāts teju pusmiljons eiro. Salīdzinājumam: arī Tukuma pašvaldībā iedzīvotājiem apkures izmaksu kompensācijās izmaksāts tikpat – pusmiljons eiro. Lielākā daļa iesniegumu jeb teju 8000 bija malkas iegādes kompensācijai bez čeka.

Jelgavas pašvaldībā kompensācijās izmaksāti ap 220 000 eiro, un malkas izdevumu kompensēšanai ar un bez čeka kopā saņemti ap 3000 iesniegumu.

Visos gadījumos iedzīvotāju interese strauji kritusies pēc atbalsta malkas iegādei, ja pašvaldībā ir jāuzrāda pirkuma čeks.

Kokrūpniecības federācijā gan brīdināja – tagadējās salīdzinoši zemās cenas nākamajā apkures sezonā var kāpt.

"Visticamāk, tās kāps atpakaļ augšā un pat nezinām, līdz kādiem līmeņiem. Un, ļoti iespējams, ka tas vilks līdzi citu kurināmo cenas," vērtēja Klauss.

Lai kompensētu energoresursu sadārdzinājumu vēl šajā sezonā, mājsaimniecības var vēl līdz šā gada 30. aprīlim vērsties pašvaldībā ar iesniegumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti