Mājsaimniecībām par pašu saražoto enerģiju nebūs jāmaksā OIK

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valdība otrdien, 7. aprīlī, apstiprināja grozījumus elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos, vienkāršojot elektroenerģijas neto norēķinu sistēmas (neto sistēma) piemērošanas kārtību, informēja Ekonomikas ministrijā (EM).

Līdz ar apstiprinātajiem grozījumiem neto sistēmas lietotāji tiek atbrīvoti no maksājumiem par elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) mainīgo daļu par pašu saražotās elektroenerģijas apjomu, ko neto sistēmas lietotāji gada ietvaros ir nodevuši tīklā un saņem no tīkla atpakaļ.

EM skaidroja, ka neto sistēma tika ieviesta kā valsts atbalsta mehānisms, lai veicinātu atjaunojamo energoresursu elektroenerģijas ražošanu kopumā, kā arī lai veicinātu iedzīvotāju iesaisti atjaunojamās enerģijas ražošanā. Neto sistēma ir kārtība atjaunojamo energoresursu pašpatērētāju norēķiniem par elektroenerģiju.

2020. gada marta sākumā neto sistēmā fiksētas 519 mājsaimniecības ar kopējo uzstādīto mikroģeneratoru jaudu 2,8 MW. Lielākajai daļai neto sistēmas dalībnieku ir uzstādīti saules paneļi.

Enerģētikas eksperts Reinis Āboltiņš iepriekš Latvijas Radio raidījumā "Eiro fokusā" atzina – ja mājsaimniecība saražoto elektrību neiztērē pašpatēriņam, to var nodot tīklā par elektroenerģijas tirgus cenu. Taču pašam ir jāpērk par pilnu maksājumu, maksājot arī OIK. Tā, Pēc Āboltiņa teiktā, ir būtiska barjera, kāpēc cilvēki nesaskata pilnu pievienoto vērtību atjaunojamās enerģijas ieguvei.

EM skaidroja, ka cita starpā līdz ar grozījumiem noteikumos pilnveidots regulējums elektroenerģijas tirgus datu apmaiņas un uzglabāšanas platformas darbībai, lai elektroenerģijas sistēmas operatori, tirgotāji un citi elektroenerģijas sistēmas dalībnieki spētu efektīvi, organizēti un caurredzami apmainīties ar aktuālajiem elektroenerģijas sistēmas un tirgus datiem. Vienlaikus līdz minimumam tiek samazinātas manuālās darbības informācijas pieprasījumu apstrādē, tādējādi samazinot kopējās datu apstrādes un apmaiņas izmaksas.

Ar grozījumiem arī tiek ieviests mehānisms, kā sadales sistēmas operators AS "Sadales tīkls" piemēro kompensāciju lietotājam neplānota elektroenerģijas piegādes pārtraukuma gadījumā, ja tas pārsniedz 24 stundas.

Šāda mehānisma ieviešana stimulēs sadales sistēmas operatora rīcību, atjaunojot elektroenerģijas piegādi lietotājiem pēc iespējas īsākā laikā gadījumos, kad pārtraukumu izraisa sistēmas operatora elektroietaišu bojājums vai atteice. Būtiski, ka šādas regulējuma izmaiņas ļaus uzlabot Latvijas pozīciju Pasaules bankas veidotajā "Doing Business" reitinga sadaļā "Getting Electricity" orientējoši par 21 vietu, tādējādi veicinot arī uzņēmējdarbības uzsākšanu, norādīja EM.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti