Latvijas ekonomiskās pārstāvniecības būs arī Bostonā un Toronto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai (LIAA) turpinot darbu pie ārējo ekonomisko pārstāvniecību tīkla paplašināšanas, jauna Latvijas ekonomiskā pārstāvniecība 3. aprīlī tiks atklāta Bostonā (ASV), bet 5. aprīlī Toronto (Kanādā).

Bostona un Toronto kā vietas, kur paplašināt LIAA pārstāvniecību tīklu, tika izvēlētas ar mērķi veidot ciešākas saiknes viedo specializāciju nozarēs, tādā veidā sniedzot atbalstu Latvijas uzņēmumiem, kuri vēlas eksportēt vai piesaistīt investīcijas no Ziemeļamerikas.

2021.gadā kopējais Latvijas preču un pakalpojumu eksports uz ASV bija 596,6 miljoni eiro (2,8% no Latvijas kopējā eksporta), savukārt preču un pakalpojumu imports – 290,3 miljoni eiro (1,3% no Latvijas importa).

Galvenās Latvijas eksporta preces uz ASV ir koksnes izstrādājumi, mašīnas, mehānismi; elektroiekārtas un pārtika. Visvairāk no ASV ieved mašīnas, mehānismus; elektroiekārtas un transportlīdzekļus.

Latvijas ekonomisko pārstāvniecību Bostonā vadīs Reinis Nikolajs Sīpols, kurš pārstāv Latvijas diasporu ASV un ieguvis pieredzi, vadot vairākus uzņēmumus kalnrūpniecības un citās nozarēs.

“Bostona ir nozīmīgs ASV biznesa centrs, kurā strauji attīstās biotehnoloģiju, biomedicīnas un citas viedo specializāciju nozares. No tiem ASV uzņēmumiem, kas ir sadarbojušies ar Latviju, parasti dzirdam ļoti labas atsauksmes, tādēļ mums jāizmanto katra iespēja par sevi stāstīt vairāk. Karš Ukrainā Baltijas valstis Ziemeļamerikā ir padarījis daudz redzamākas. Baltija un Austrumeiropa kopumā tuvākos gadus būs ASV fokusā arī ekonomiski. Tas nozīmē, ka varam iekļauties plašākās piegādes ķēdēs, kuras šobrīd ģeopolitiskās situācijas dēļ ir sabrukušas,” paziņojumā medijiem skaidroja Sīpols.

2021. gadā kopējais Latvijas preču un pakalpojumu eksports uz Kanādu bija 44,9 miljoni eiro (0,2% no Latvijas kopējā eksporta), savukārt preču un pakalpojumu imports – 604,7 miljoni eiro (2,7% no Latvijas importa).

Galvenās Latvijas eksporta preces uz Kanādu ir mašīnas, mehānismi; elektriskās iekārtas, ķīmiskās rūpniecības preces, pārtika un optiskās ierīces. Visvairāk no Kanādas ieved transportlīdzekļus, galvenokārt lidaparātus un to daļas.

Savukārt Latvijas ekonomisko pārstāvniecību Toronto vadīs Ilze Lācgalve, kura pēdējos 15 gadus strādājusi Kanādā informācijas tehnoloģiju (IT) nozarē, cieši sadarbojoties ar tādiem uzņēmumiem kā “Lenovo”, “Google”, “Microsoft”, “Veeam”, “Veritas” un citiem. 

“Noslēgtais brīvās tirdzniecības līgums starp Eiropas Savienību un Kanādu paver jaunas iespējas Latvijas uzņēmējiem apgūt Kanādas tirgu. Savukārt labvēlīga investīciju vide un pieejamais augsti kvalificētais darbaspēks varētu būt labs priekšnoteikums Kanādas uzņēmēju interesei palielināt ieguldījumus Latvijā. Saredzu plašas iespējas tādos virzienos kā enerģētikā, biomedicīnā un augsto tehnoloģiju jomā. Labs potenciāls ir arī starptautisko biznesa pakalpojumu centru atvēršanai Rīgā un citās Latvijas pilsētās,” uzsvēra Ilze Lācgalve.

Paplašinot atbalsta punktu Amerikā un atverot jaunu pārstāvniecību Kanādā, ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (Nacionālā apvienība) sagaida, ka līdzās atbalstam uzņēmējiem pārstāvniecības sniegs arī ieguldījumu jaunu tehnoloģisko uzņēmumu ienākšanai Latvijā.

Līdz ar jauno pārstāvniecību atklāšanu Bostonā un Toronto LIAA šobrīd ir 19 ārējās ekonomiskās pārstāvniecības 18 valstīs. Pārstāvniecības nodrošina uzņēmējiem konsultācijas par eksporta un investīciju piesaistes jautājumiem.

“Kā vienu no prioritārajiem tirgiem ārpus Eiropas Savienības valstīm Latvijas uzņēmēji piemin tieši Ziemeļameriku. Tas ir virziens, kurā vēlamies attīstīt sadarbību. Vairāki mūsu uzņēmumi kā, piemēram, “Printful” vai “SAF Tehnika”, ir izvērsuši plašas aktivitātes Ziemeļamerikas tirgū, Rīgas Tehniskā universitāte noslēgusi sadarbības līgumu ar prestižo Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtu, savukārt Toronto joprojām ir viena no plašākajām Latvijas diasporas kopienām. Šie faktori ir labs pamats arī ekonomisko attiecību stiprināšanai,” paziņojumā medijiem skaidroja LIAA direktors Kaspars Rožkalns. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti