Konkurences uzraugs: «Takšu» tarifu iegrožošana ostā un lidostā - mazs plāksteris uz lielas brūces

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 11 mēnešiem.

Konkurences padome (KP) norāda, ka problēmas ar taksometru tarifiem ir jārisina nozares līmenī, ne tikai atsevišķu teritoriju kontekstā, kā to pieļāva politiķi, plānojot noteikt maksimālos taksometru tarifus ostā, lidostā, autoostā un dzelzceļa stacijās.

ĪSUMĀ:

  • Konkurences padome: Takšu tarifu iegrožošana tikai atsevišķās vietās nav risinājums.
  • KP: Taksometru tarifu griestu atcelšana bija pareiza, bet konkurence nav vienādojama ar krāpniecību.
  • Krāpniecību veicina zems patērētāju informētības līmenis.
  • KP aicina steidzami ieviest stingrāku kontroli pār taksometru nozari.
  • KP atbalsta īpašus noteikumus, piemēram, lidostā, bet ar pamatotām prasībām un bez pārliekas regulācijas.

Lai mazinātu gadījumus, kad patērētājiem par pārvadājumiem ir jānorēķinās par nesamērīgi augstu samaksu, Konkurences padomes ieskatā nepieciešams pārskatīt vispārējo taksometru darbības regulējumu, tajā skaitā iesaistot arī nozares pārstāvjus, teikts padomes paziņojumā medijiem.

Konkurences padome norādīja, ka brīva konkurence “nav vienādojama ar krāpniecību, šajā gadījumā – nesamērīgas samaksas piemērošanu par braucieniem zemas kvalitātes taksometros”.

Tajā pašā laikā krāpniecībai auglīga vide ir patērētāju zemais informētības līmenis par izmaiņām taksometru pakalpojumu sniegšanā - maksimālo tarifu atcelšanu, kas pārvadātājiem ļauj noteikt individuālu cenu politiku par saviem pakalpojumiem, un nepietiekams taksometru un pakalpojumu sniedzēju kontroles līmenis ar sankcijām, kas efektīvi atturētu no krāpšanas darbībām.

“Pašlaik situācija ir eskalējusies, ceļot trauksmi par pasažieru apkrāpšanas mēģinājumiem, saņemot pakalpojumus stratēģiskas nozīmes vietās, piemēram, lidostā. Tomēr problēma ir plašāka – nesamērīgas samaksas par taksometru pakalpojumiem var tikt piemērotas jebkurā vietā, un no taksometru pakalpojumu sniedzēju krāpnieciskām darbībām var ciest jebkurš. Nav pieļaujams, ka lēmumpieņēmēji lielu brūci aizlīmē ar mazu plāksteri, izliekoties, ka tā sadzīs un pazudīs,” uzsvēra Konkurences padomes vadītāja Skaidrīte Ābrama.

Nozares sakārtošanai Konkurences padome redz vairākus risinājumus, kas jāizvērtē kopīgi ar nozares pārstāvjiem – tirgus dalībniekiem, kas ir ieinteresēti godīgas un vienlīdzīgas konkurences vides pastāvēšanā.

Padomes ieskatā maksimālo tarifu atcelšana bija pārsteidzīgs lēmums, jo šī kārtība nelika šķēršļus brīvai konkurencei un pārvadātājiem ļāva savstarpēji konkurēt ar cenu, vienlaikus pasargājot patērētājus no nesamērīgi augstas samaksas.

Tomēr pirms jautājuma risināšanas – atjaunot iepriekšējo kārtību vai modernizēt tarifu regulējumu – Padome aicina steidzamības kārtībā pārskatīt vai ieviest taksometru pakalpojumu sniedzēju uzraudzību, stiprinot kontroli un sankcijas par krāpšanas gadījumiem, kā arī neatbilstību kvalitātei, drošībai un godīgai nodokļu nomaksai.

Stingrāki kontroles mehānismi un sankcijas ar, piemēram, licences kartīšu anulēšanu, varētu būt disciplinējoši gan taksometru vadītājiem, gan kompānijām.

Vienlaikus KP norāda, ka īpašas prasības pakalpojumu sniegšanai stratēģiskas nozīmes vietās, piemēram, lidostā, ir atbalstāms risinājums, taču prasībām ir jābūt objektīvi pamatotām un adekvātām, kā arī balstītām uz godīgas konkurences principiem. Tāpat šajās vietās ir jāizvairās no pārregulācijas, kas var rezultēties pakalpojumu sniegšanas monopolizēšanā un būtiskā sadārdzināšanā.

KONTEKSTS:

Lai sakārtotu pašreiz valdošo "bardaku" taksometru pakalpojumu sniegšanas biznesā starptautiskajā lidostā "Rīga",  Rīgas starptautiskajā autoostā, dzelzceļa stacijā un Rīgas pasažieru ostā, šīs jomas uzraugs Satiksmes ministrija (SM) plāno šajā jomā noteikt stingrāku regulējumu, kā arī pastiprināt "takšu" kontroli.  

Taksometru pakalpojumu sniegšanas kārtības maiņa lidostā notika pēc Augstākās tiesas pērn pieņemtā sprieduma, kas atcēla lidostā noteiktos ierobežojumus sniegt pakalpojumus.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti