Jaunās sertificēšanas dēļ gada sākumā nevienam būvekspertam nebūs tiesību strādāt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 6 mēnešiem.

No 1.janvāra būvinspektori varēs strādāt tikai ar jauniem sertifikātiem, kurus varēs saņemt, nokārtojot eksāmenus. Taču eksāmeni sāksies tikai 4.janvārī, un pirmos sertifikātus varēs saņemt 11.janvārī, par ko daļa nozares pārstāvju ir neizpratnē, bet likuma autori problēmas nesaskata.

Lai tiktu pie Būvniecības valsts kontroles biroja sertifikāta, kas dod tiesības būvēs veikt ekspertīzes, būvspeciālistiem vispirms sekmīgi jānokārto teorētisaiks eksāmens, pēc tam praktiskais. Visa gada garumā plāno pārbaudīt 360 speciālistu kompetences līmeni. Birojā lēš, ka eksāmenu varētu izturēt aptuveni 300 eksperti. Pirmie sertifikāti varētu tikt iegūti 11.janvārī, kas nozīmē, ka gada sākumā nevienam speciālistam vēl nebūs tiesību strādāt. Regulējuma izstrādātāji tajā problēmu nesaskata.

“Tiešām mēs neredzam, ka Ziemassvētku periodā izstrādātas ekspertīzes ir absolūti izšķirošas. Ja pasūtītājs ir tik tālu saplānojis, zinot visu šo regulējumu, ka viņam tikai pēc svētkiem ir vienīgā nedēļa, kad der saņemt ekspertīzi, mūsu skatījumā tā ir ļoti slikta plānošana,” LTV atzina Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs.

Ja kādā no jomām būveksperts būs steidzami vajadzīgs, bet nebūs neviena sertificēta, Būvniecības kontroles birojs gatavs ekspertīzi veikt pats, vajadzības gadījumā piesaistot ekspertu no ārzemēm. Galvenais sasniegt nosprausto mērķi – drošību.

“Mūsu uzdevums ir gādāt, lai šie komersanti, kas sniedz ekspertīžu pakalpojumus, nodrošina to [ekspertīzi] visaugstākajā kvalitātē, atbilstoši tam, ko sagaida sabiedrība,” uzsvēra biroja vadītājs  Būvniecības valsts kontroles biroja vadītājs Pēteris Druķis.

Arī būvekspertam Mārim Jurēvičam un 10 viņa kompānijas darbiniekiem būs jākārto eksāmeni. Neapšaubot to, ka būvekspertu kontrole ir vajadzīga, viņam ir bažas par  konkrēto sertifikācijas formu.

“Man liekas, tam sākumam vajadzēja būt: skatīties pieredzi - kas ir ieguvuši pieredzi, kas ir strādājuši, tad lēnām salikt… Tagad tas tiek diezgan drastiski un ar diezgan finansiālām un administratīvām metodēm ieviests,” uzskata Jurēvičs.

Latvijas Būvinženieru savienībā uzskata, ka jaunā sertifikācijas kārtība ir pārāk negatava, lai to ieviestu no 1.janvāra. Vēl nav skaidrs, kas būs eksperti, kuri eksaminēs būvspeciālistus. Tāpat savienībā uzskata, ka Būvniecības kontroles birojam vajadzēja nevis uzņemties sertifikāciju pašiem, bet deleģēt kādām no jau pastāvošajām sertifikācijas iestādēm. Būvinženieru savienība cer panākt, ka jaunā kārtība stājas spēkā vismaz pusgadu vēlāk – no 1.jūlija.

Jau ziņots, ka no nākamā gada pirmā janvāra Būvniecības valsts kontroles birojs uzsāks būvspeciālistu sertifikāciju un arī liegs turpināt darbu tiem būvniecības ekspertīžu veicējiem, kuri nav nokārtojuši attiecīgu kvalifikācijas pārbaudes eksāmenu Būvniecības valsts kontroles birojā.

Sertifikācija sastāvēs no diviem posmiem - tests par normatīvā regulējuma izpratni ekspertīžu veikšanai un praktiskā eksāmena. Praktisko eksāmenu būs iespēja arī noskatīties biroja interneta mājaslapā videoierakstā. Eksāmeni tiks organizēti reizi mēnesī katrā no būvekspertīzes jomām. Kopā pārbaudes notiks 25 būvekspertīžu jomās. Pirmais eksāmens notiks jau 4. janvārī, kas būs rakstisks tests. Tie, kas sekmīgi to nokārtos, tiks pielaisti praktiskajam eksāmenam, kas tiks uzsākti jau ar 6. janvāri. Eksāmenam būs iespēja pieteikties arī biroja mājaslapā, kurā būs redzami konkrēti datumi un laiki, kā arī brīvās vietas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti