Dienas ziņas

Siltuma rēķini Rēzeknē palielinājušies trīskārt

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Dzērājšoferiem konfiscētās mašīnas izsola bez sākotnējās cenas

Izsolēs liela interese par dzērājšoferiem konfiscētajiem auto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Automašīnas, kuras konfiscētas dzērājšoferiem, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izsolēs var iegādāties jebkurš, un interese par tām ir liela, jo ir iespēja iegūt auto par zemāku cenu. Šajās izsolēs sākumcena netiek noteikta – kurš vairāk piedāvā, tas braucamrīku arī pērk. Tiesa, pērkot mašīnu, pircējam iespēja to novērtēt ir vien no skata, izbraukšana nav paredzēta, arī atsevišķs tehniskais vērtējums netiek sagatavots.

Vidēji VID gadā realizē 250 automašīnas. Kopš spēkā stājās grozījumi Krimināllikumā, kas paredz dzērājšoferu, kas bijuši lielā reibumā, auto konfiskāciju, realizēto auto skaits ir būtiski pieaudzis.

VID Finanšu pārvaldes direktora vietniece Ināra Solosteja norādīja: "Pagājušā gada janvārī mēs pieņēmām uzskaitē 36 automašīnas, šī gada janvārī tās ir 90 automašīnas. Līdz ar to ir secināms, ka tas skaits ir pieaudzis vismaz trīs reizes. Iedzīvotāju interese par mašīnu iegādi ir ļoti liela, jo pavisam nesen tas piedāvājuma skaits uz vienu automašīnu mums bija 241 piedāvājums."

Dzērājšoferiem atņemtie auto nonāk Nodrošinājuma valsts aģentūras (NVA) stāvlaukumos Kurzemē, Vidzemē, Latgalē un arī Rīgā, kas būtiski palielina stāvlaukuma noslodzi, kur atrodas arī citos kriminālprocesos iesaistīto automašīnu uzglabāšana.

NVA pārstāve Laija Dovguško atzīmēja: "Kopumā aģentūra visā Latvijā var uzglabāt aptuveni 850 transportlīdzekļus, šobrīd laukumos mums jau ir 660 transportlīdzekļi, bet šis skaits nemitīgi mainās, jo transportlīdzekļi gan tiek izvesti no laukumiem, gan nāk klāt jauni."

Konfiscētos transportlīdzekļus var iegādāties gan fiziskas, gan juridiskas personas, kā arī paši konfiscēto transportlīdzekļu īpašnieki, ja vien viņi atbilst trīs prasībām: pretendentam nevar būt nodokļu parādi lielāki par 150 eiro, nevar būt maksātnespēja un piemērotas sankcijas. Paziņojums par cenu aptaujām tiek publicēts VID tīmekļvietnē. Tur atrodams īss transportlīdzekļa apraksts, fotoattēli un nosacījumi par savas cenas piedāvājumu. Sākuma cenu VID nenosaka.

VID pārstāve Solosteja skaidroja: "Automašīna tiek realizēta tam pretendentam, kurš ir piedāvājis augstāko cenu. Tehniskais stāvoklis nav novērtēts un Valsts ieņēmuma dienests tehnisko stāvokli nenovērtē. Mums nav vērtētāju. Pirmkārt, sāksim ar to, kas varētu noteikt kaut kādu sākuma cenu un bez tam, es vēlreiz atkārtoju – pie tā, ka tā interese ir vienkārši neizsakāmi liela, tad domāt par to, ka tā cena varētu būt maza,  nav pamata."

Tomēr realitātē ir redzams, ka, piemēram, 2009. izlaiduma automašīna "Toyota Avensis" pārdota par 1700 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), turpretī zināmākajā tirdzniecības interneta vietnē šāda izlaiduma gada automašīnas zemākā cena ir 2800 eiro un sasniedz pat 6000 eiro. 

Arī nozares pārstāvji norādījuši – šāda VID realizētā izsoles pieeja var veicināt negodprātīgu darījumu pieaugumu, vairojot pārpircēju interesi lēto automašīnu iegādē.

Automašīnu tirgošanas uzņēmuma "Provento" direktors Uģis Vītols sacīja: "Tā nav klasiska izsole, parasti izsolē ir minimālā cena, tad ir likme, tas solis, cik pieliek klāt, cik katrs var solīt, un beigās, kurš vairāk nosola, tam tā mašīna ir, šeit tas viss izpaliek. Es tā diezgan rupji teiktu, te tāda bakstīšanās uz dullo ir."

Vienīgais veids, kā pārliecināties par automašīnas tehnisko stāvokli, ir iespēja to vizuāli aplūkot klātienē un iedarbināt motoru. Sīkāka diagnostika vai testa brauciens nav iespējams. VID norādīja, ka tuvākajā nākotnē konfiscēto automašīnu izsolēs izmaiņas neviesīs.

KONTEKSTS:

Pērn oktobrī pieņemtās izmaiņas Krimināllikumā pavērušas iespēju bargāk sodīt dzērājšoferus. Tagad par braukšanu reibumā virs pusotras promiles auto var arī konfiscēt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti