Dienas ziņas

Vairo interesi par skolēnu mācību uzņēmumiem

Dienas ziņas

Latvijā viesojas Islandes prezidents

"Elektrum" ceļ elektroenerģijas tarifus

«Elektrum» klientiem nākamgad elektrības rēķini pieaugs par 0% līdz 15%

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Energokompānijas AS "Latvenergo" zīmola "Elektrum" klientiem no 2019. gada 1. janvāra rēķini par elektroenerģiju pieaugs par 0% līdz 15%, aģentūrai LETA apstiprināja "Latvenergo" projektu vadītāja Ilvija Līvmane. Tas attieksies uz klientiem, kas maksā fiksētu cenu.

Cenu izmaiņas "Elektrum" klientiem

"Elektrum" visiem klientiem, kuriem gada beigās beidzas cenas termiņš, atbilstoši līguma nosacījumiem izsūta jauno cenu piedāvājumus nākamajam periodam. Cenas izmaiņas ir individuālas, tās ir atkarīgas no patērētās elektroenerģijas apmēra. "Daļai mūsu elektroenerģijas produktu maksa par vienu patērēto kilovatstundu (kWh) pat viena produkta ietvaros atšķirsies atkarībā no patērētās elektroenerģijas daudzuma. Piemēram, divi klienti ar identisku pieslēguma veidu izmanto "Elektrum 600+" produktu. Ja viens patērē 600 kilovatstundas (kWh) mēnesī, otrs 900 kWh mēnesī, tad viena produkta ietvaros maksa par vienu kWh būs atšķirīga," skaidroja "Latvenergo" pārstāve.

Uzņēmumā norādīja, ka

2018.gada desmit mēnešos, salīdzinot ar tādu pašu periodu 2017.gadā, elektrības cenas biržā augušas par 49%.

Līvmane arī uzsvēra, ka maksa par elektroenerģiju ir tikai viena no komponentēm elektrības rēķinā, tā veido apmēram vienu trešdaļu no kopējā maksājuma.

"Elektrības sadaļa nākamā gada mājsaimniecību rēķinos pieaugs aptuveni par 33-35%. Taču, tā kā elektroenerģijas maksa kopējā rēķinā ir tikai viena trešdaļa, tad rēķina kopējās izmaiņas būs no 0-15%. Nozīmīgai daļai klientu, kā, piemēram, aizsargātie lietotāji, izmaiņu nebūs vispār vai tās būs minimālas.

Savukārt rēķina pieaugumu pārējiem lietotājiem ietekmēs pieslēguma jauda un patērētais elektroenerģijas apmērs," skaidroja kompānijas pārstāve.

“Latvenergo” Elektroenerģijas pārdošanas funkcijas direktors Uldis Mucenieks Latvijas Radio informēja, ka aizsargāto klientu kategorijā ir aptuveni 80 000 klientu.

“Latvenergo” Elektroenerģijas pārdošanas funkcijas direktors Uldis Mucenieks
00:00 / 00:55
Lejuplādēt

Kopumā “Latvenergo” lēš, ka aptuveni 90% klientu izvēlējušies fiksētos maksājumus, un tieši šo patērētāju daļu skars cenu kāpums. Savukārt aptuveni 10% to klientu, kuri izvēlējušies maksāt par elektrību atbilstoši biržas cenām, kāpumu izjutuši jau līdz šim.

“Sagaidāms, ka aptuveni 40% no mūsu klientiem [ar ikmēneša patēriņu līdz 100 kilovatstundām - red.] izmaiņa nepārsniegs apmēram 1,70 eiro mēnesī. Mājsaimniecībām ar patēriņu 300 un 400 kilovatstundas mēnesī šī izmaiņa jau kļūst proporcionāli lielāka, bet tā aizvien ir individuāli atkarīga no tā, cik katrs tērē elektroenerģiju un kāds ir elektroenerģijas pieslēguma veids,” norādīja Mucenieks.

Klientiem, kas ik mēnesi patērē no 100 līdz 200 kilovatstundām, rēķini pieaugs par aptuveni 3,5 eiro mēnesī.

"Elektrum" klienti pēdējā laikā saņem paziņojumus, kuros norādītas elektroenerģijas cenu izmaiņas no nākamā gada 1.janvāra. Lai gan atsevišķiem klientiem cena saglabājas tāda pati vai pat samazinās, daudziem elektrības tarifs palielinās.

"Enefit" un "tet": cenas mainās regulāri

Igaunijas elektroenerģijas ražotāja "Eesti Energia" meitasuzņēmuma Latvijā SIA "Enefit" valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers aģentūrai LETA norādīja, ka elektroenerģijas tirgū cenas mainās katru stundu. "Mēs cenas nepaziņojam vienreiz gadā, mēs tās nosakām atbilstoši tirgus situācijai. Izmaiņas tieši no 1.janvāra izklausās pēc kādas vecmodīgas metodes," pauda Bethers.

Behters Latvijas Radio norādīja, kopš gada sākuma vairumtirgus cenas Baltijas valstīs un Skandināvijas reģionā ir ievērojami kāpušas: “Tam par iemeslu ir ļoti sauss un karsts laiks, tāpat arī CO2 kvotu un dabasgāzes cenu pieaugums.” Skandināvijā daudz elektroenerģijas iegūst no ūdens un vēja resursiem. Ja ūdens upēs nav, elektrība ir jāražo citos veidos, un tā kļūst dārgāka.

„Enefit” valdes priekšsēdētājs, kura pārstāvētā kompānija Latvijā specializējas biznesa klientu apkalpošanā, prognozē, ka arī turpmāk elektroenerģijas cenas reģionā lielā mērā būs atkarīgas no laikapstākļiem. “Skandināvijā bagātīgas sniega segas gadījumā vai lietaina pavasara gadījumā palielinās ūdens apjoms hidroelektrostacijās, un tādā gadījumā cenas varētu samazināties, ne līdz galam atgriežoties 2017.gada līmenī, bet būtiski,” sacīja Behters. Arī „Latvenergo” pārstāvis Mucinieks norādīja uz sausumu.

"Lattelecom" elektroenerģijas zīmola "tet" vadītājs Artūrs Pielēns-Pelēns aģentūrai LETA uz jautājumu, vai uzņēmuma klientiem nākamgad pieaugs elektroenerģijas cenas, atbildēja, ka pašreiz teju visi jeb 92% "tet" klientu ir izvēlējušies kādu no biržas elektrības cenai piesaistītajiem tarifiem - tie paredz, ka klients par mēnesī iztērēto elektrību maksā atbilstoši elektroenerģijas biržas cenām. Savukārt fiksētais pakalpojums 2019. gadā saglabās tādu pašu cenu kā pašreiz - 51 eiro par megavatstundu (MWh) bez PVN, kas ir 0,051 eiro par kWh.

"Baltcom" cena mainījās jau septembrī

Uzņēmuma "Baltcom" mārketinga vadītāja Ieva Čerņajeva aģentūru LETA informēja, ka no nākamā gada uzņēmums elektroenerģijas tarifus mainīt neplāno. Pēdējās tarifu izmaiņas notikušas šā gada septembrī, kad tā pieauga par 23,6%, un attiecīgi "Baltcom" elektroenerģijas patērētājam gala cena pieauga par aptuveni 10% un pašreiz tā ir 0,05617 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) par kWh.

""Baltcom" nodrošina elektroenerģijas pārdošanu par fiksēto cenu katriem 12 kalendārajiem mēnešiem. Ik gadu uzņēmums nosaka cenu jaunajam elektroenerģijas tirdzniecības periodam atkarībā no situācijas elektroenerģijas tirgū. Respektīvi - cenas var samazināties, var arī pieaugt. "Baltcom" klientu elektrības cena nākamajam tirdzniecības periodam atkarīga no līguma slēgšanas datuma, kas bieži nav 1.janvāris," pauda Čerņajeva.

Eksperts: Patērētājiem vajadzētu uzņemties atbildību

Enerģētikas eksperts Reinis Āboltiņš intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” norādīja, ka „Latvenergo” ar zīmolu “Elektrum” Latvijā joprojām ir dominējošs elektroenerģijas tirgotājs, kura klienti lielākoties izvēlējušies maksāt fiksēto cenu. Trīs gadus tā bijusi ļoti labvēlīga patērētājiem. Bet kopš jūnija situācija ir mainījusies biržā, kas nozīmē, ka fiksētās cenas tirgotājam kļuva nerentablas.

“Šis nav nekas neparasts, jo nevarēja gaidīt, ka ļoti ilgstoši pieturās fiksēto cenu piedāvājumos lielākajam tirgotājam relatīvi laba cena,” komentēja Āboltiņš.

Viņaprāt, arī patērētājiem vajadzētu “nevis vaidēt un īdēt”, bet uzņemties atbildību par savām izvēlēm, neatstājot visu tirgotāju ziņā.

“Cilvēks pierod nesekot līdzi elektrības cenām, un, kad tās pamainās, pēkšņi ir sarūgtinājums.

Bet tie, kuri izvēlējušies biržas cenu produktus, tos šī situācija neskar, izņemot to, ka viņi zina – biržas cena ir augstāka, un seko līdzi saviem elektroenerģijas patērēšanas paradumiem,” norādīja eksperts.

KONTEKSTS:

Latvijā elektroenerģijas tirgus tika atvērts 2007. gadā. Tā atvēršana tika īstenota pakāpeniski atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likumam. 2007. gadā tirgu atvēra komersantiem ar lielu elektroenerģijas patēriņu, sākot ar 2012. gada 1. aprīli tirgū iesaistīja elektroenerģijas lietotājus, kuru elektroenerģijas patēriņš ir vidēji liels, un no 2012. gada 1. novembra elektroenerģiju brīvajā tirgū varēja iegādāties arī pārējie komersanti. No 2015. gada 1. janvāra tirgus tika atvērts mājsaimniecībām.

Brīvais tirgus nozīmē, ka elektroenerģijas cenu nosaka elektroenerģijas tirgotāji, savstarpēji konkurējot, un tās mazumtirdzniecības cena veidojas no elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas un tirgotāja uzcenojuma.

Elektroenerģijas vairumtirdzniecības cena tiek noteikta elektroenerģijas biržā "Nord Pool", un tā ir atkarīga no elektroenerģijas ražotāju piedāvājuma un elektroenerģijas tirgotāju pieprasījuma konkrētajā stundā, kā arī no vietējo elektroenerģijas ražotāju izmaksām un ražošanas jaudām, pārvades sistēmu jaudas, oglekļa dioksīda emisiju kvotu cenas un energoresursu cenas pasaulē. Atvērto elektroenerģijas tirgu uzrauga Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti