Dienas ziņas

Akcija vienreizlietojamo trauku izmantošanas mazināšanai

Dienas ziņas

Piketē pret Brīvības ielas nepievilcīgumu

Paredzot grūtības, slēdz restorānus un kafejnīcas

Ēdinātāji: Ja valsts nepanāks pretī, tad daudz restorānu nāksies slēgt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Dažu restorānu un kafejnīcu īpašnieki izlēmuši savus uzņēmumus slēgt. Citi vēl cer uz tūlītēju energoresursu cenu griestu noteikšanu. Nozares pārstāvji brīdina –  ja situācija nemainīsies, ēstuvju slēgšana var būt plaša, un vēlāk tas ietekmēs visu valsts ekonomiku. 

"Šī ir atvadu vēstule, augusts būs pēdējais pilnais mūsu darbošanās mēnesis. Septembrī "Bekko" slēdzas pavisam ciet." Tā sociālās saziņas vietnē "Facebook" pēc četru gadu darbības pavēstīja Cēsīs iecienīta itāļu restorāniņa saimnieki. Klienti komentāros neslēpj vilšanos.

Nevēlēdamies runāt kameras priekšā, telefonsarunā picērijas īpašnieki sacīja – saņēmuši augusta rēķinus un sapratuši, ka nevēlas iedzīvoties parādos.

Līdzīgā noskaņojumā slēgtas Valmierā populārā restorāna "Vecpuisis" durvis. Izmisumu neslēpj arī citu ēstuvju īpašnieki.

Restorānu "Vairāk saules" līdzīpašnieks, šefpavārs Endijs Bērziņš stāstīja: "Es stāstu par viena restorāna rēķinu: bija 1800 eiro, sākās karš, un bija trīsarpus tūkstoši; jūnijā, jūlijā – piecarpus tūkstoši, un tas ir tikai par elektrību. Mēs saprotam – ir karš, ir grūti, okei, aizmirstam par peļņu, piepūšam vaigus, tam ir jāiziet cauri... Augusta rēķins ir 9200. Tas vienkārši noslauka veselo saprātu."
 
Bērziņš stāstīja, ka elektrības rēķini kļuvuši "astronomiski" par spīti tam, ka patēriņš dažādos veidos samazināts par aptuveni 10%.

Šis piemērs ilustrē situāciju visā nozarē, kurai melnā līnija sākās jau kovida pandēmijas laikā. Kara ietekmē krīze padziļinājusies gan tūristu skaita apsīkuma, gan enerģijas resursu dārdzības dēļ, taču atbalsta mehānismi netiekot līdzi. Arī nodokļu slogs atšķirībā no citām Eiropas Savienības valstīm ēdināšanas pakalpojumiem neesot samazināts. 
 
Latvijas Darba devēju konfederācijas finanšu un nodokļu eksperts Jānis Hermanis pastāstīja: "Periods ir ļoti ilgs, un tas jau iet uz izturību. Kādā brīdī var būt sērijveida izstāšanās no spēles." 

Savukārt Latvijas Restorānu biedrības prezidents Jānis Jenzis norādīja: "Šeit vēl rodas daudz jautājumu par mūsu konkurētspēju reģionā, jo, ja lietuviešu uzņēmēji ir konkurētspējīgāki šīs samazinātās likmes dēļ, vai igauņi ir konkurētspējīgāki, jo viņi ir vieglāk pārdzīvojuši pandēmijas perioda ierobežojumus, kas tur bijuši mazāki un maigāki, – 

pastāv liels risks, ka šie uzņēmēji ienāks mūsu tirgū, jo mēs esam vienotā, kopīgā tirgū. Un pārpirks mūsu uzņēmumus, kas šobrīd arī notiek." 

Nozares pārstāvji akcentēja – lai izvairītos no kraha, vajadzīgas izmaiņas nodokļu sistēmā, kā arī atbalsts mājsaimniecībām, lai cilvēkiem taupības nolūkos nenāktos pilnīgi atteikties no paraduma ēst ārpus mājas. 

Izskan arī pārmetumi energoresursu piegādātājiem par pelnīšanu uz sadārdzinājuma rēķina. Bērziņš stāstīja: "Tajā pašā laikā "Latvijas gāzei" peļņa debesīs; "Latvenergo" augustā būs – simtprocentīgi, es jums dodu garantiju. Būs vēsturiski vislielākā peļņa viena mēneša ietvaros; tas ir valsts uzņēmums." 

Ēdināšanas uzņēmumu pārstāvji ierosina piegādātājiem noteikt energoresursu cenu griestus un rīkoties nekavējoties, nevis kaut kad nākotnē. Citādi jau drīz pannas un katlus nākšoties likt pie malas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti