Rīta Panorāma

Ēlerte: "Rīgas satiksme" tarifus būtu jāpārrauga SPRK

Rīta Panorāma

VVD bažīgs par Aiviekstes piesārņojuma ieplūšanu Daugavā

Brigmanis iespējas palielināt budžeta izdevumus saskata efektīvākā valsts parāda apkalpošanā

Brigmanis iespējas palielināt budžetu saskata efektīvākā valsts parāda apkalpošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 7 mēnešiem.

Rezerves valsts budžetam iesniegto priekšlikumu finansēšanai ir meklējamas efektīvākā valsts parāda apkalpošanā, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja Saeimas Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.

Pēc viņa teiktā, tas ir Finanšu ministrijas darbs un uzdevums meklēt iespējas, kur lētāk pārfinansēt simtos miljonos mērāmos valsts aizņēmumus, tādejādi radot budžetā papildu līdzekļus.

Brigmanis apliecināja, ka ZZS varētu atbalstīt valsts budžeta pieņemšanu otrajā, galīgajā lasījumā, ja tiks ņemti vērā ZZS priekšlikumi. Tiesa gan, pazīmes liekot raudzīties uz šādu varbūtību ar piesardzību.

Kā ziņots, trešdien Saeimā notiks ZZS tikšanās ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (Vienotība) par politiskā spēka priekšlikumiem 2014.gada valsts budžetam.

ZZS pārstāvju iesniegtajos priekšlikumos cita starpā rosināts palielināt pašvaldībām pieejamos līdzekļus un pedagogu algas likmi. Viens no ZZS frakcijas sagatavotajiem priekšlikumiem paredz mērķdotācijas palielināšanu 11,8 miljonu latu apmērā pašvaldību autoceļiem (ielām).

Lai kompensētu krīzes laikā ievērojami samazinājušās pašvaldību iespējas risināt pirmsskolas iestāžu pedagogu nepietiekamā atalgojuma problēmas, ZZS deputātes Iveta Grigule un Dana Reizniece-Ozola ir sagatavojušas priekšlikumu Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) atalgojuma palielināšanai pašvaldību pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem, šim mērķim paredzot 32,8 miljonus latu. Savukārt ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis ir iesniedzis priekšlikumu par papildu finansējuma piešķiršanu pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes paaugstināšanai - vismaz līdz 442 eiro (311 latiem) no 2014.gada 1.septembra -, piešķirot 14,3 miljonus latu.

Ņemot vērā pašvaldību satraukumu par samazinātajiem līdzekļiem plānošanas reģioniem, ZZS deputāts Raimonds Vējonis iesniedzis priekšlikumu par finansējuma palielināšanu 430 000 latu apmērā valsts plānošanas reģionu funkciju nodrošināšanai. Bez tam Vējonis iesniedzis priekšlikumu, kas paredz atcelt aizliegumu pašvaldībām īstenot investīciju projektus un saņemt aizņēmumus.

Budžeta likumu paketē ir iekļauts jauns subsidētās enerģijas nodoklis (SEN), kuram būtu jānovērš turpmāks obligātā iepirkuma komponentes un līdz ar to elektroenerģijas cenu pieaugums. Vējonis uzskata, ka subsidētās enerģijas nodoklis nerisinās elektroenerģijas tirgus problēmas, tāpēc Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai kopīgi ar Uldi Auguli (ZZS) iesniedza priekšlikumu, ka 5% SEN likmi piemēro, ja siltumenerģiju izmanto lauksaimnieciskajā ražošanā, kā arī uzdevumu valdībai sagatavot un iesniegt Saeimai pamatojumu SEN likmēm, analīzi par elektroenerģijas lietotāju atbalsta instrumentu efektivitāti atsevišķām iedzīvotāju grupām, kā arī analīzi par iespējamiem modeļiem atjaunojamo energoresursu atbalstam.

Lai risinātu nepietiekamo valsts atbalstu ģimenēm ar bērniem, ZZS frakcija ir iesniegusi priekšlikumu IZM brīvpusdienu nodrošināšanai arī 3. un 4.klašu audzēkņiem (8,3 miljoni latu). Savukārt Grigule rosina Labklājības ministrijai palielināt ģimenes valsts pabalstu līdz 30 eiro (21 latam) par bērnu no 2014.gada 1.jūlija (15 miljoni latu).

Ņemot vērā katastrofāli nepietiekamo finansējumu veselības aprūpes nozarē, ZZS frakcijas deputātes Reizniece-Ozola un Grigule iesniegušas priekšlikumus Veselības ministrijai gan par kompensējamo medikamentu nodrošināšanu (1,1 miljons latu), gan par finansējumu, lai nodrošinātu neatliekamās medicīniskās palīdzības darbu ārpus Rīgas slimnīcās hospitalizētiem pacientiem (3,4 miljoni latu), gan pacientu līdzmaksājumu samazinājuma par 50% nodrošināšanai (9 miljoni latu).

Priekšlikumu 2,4 miljonu latu apmērā sagatavojusi un budžeta programmai "Sports" iesniegusi Reizniece-Ozola. Priekšlikums paredz nodrošināt nepieciešamo finansējumu profesionālās ievirzes sporta pedagogu darba apmaksai 2014.gadā vismaz 85% apmērā.

Tāpat ZZS deputāti Rihards Eigims, Vējonis, Jānis Klaužs un Grigule ir iesnieguši vairākus priekšlikumus atsevišķu kultūras un satiksmes infrastruktūras projektu īstenošanai, kā arī mērķdotācijas palielināšanai pašvaldību māksliniecisko kolektīvu vadītāju darba samaksai.

Savukārt deputāts Kārlis Seržants sagatavojis priekšlikumus VUGD darba nodrošināšanai un glābēju apdrošināšanai. Minētos un arī vēl citus priekšlikumus, piemēram, Auguļa un Ingmāra Līdakas (ZZS) sagatavotos priekšlikumus likumprojektiem "Grozījumi Ūdens apsaimniekošanas likumā", "Grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā", "Grozījumi Sugu un biotopu aizsardzības likumā", grozījumi "Likumā par ostām" un citus, ZZS deputāti ir iesnieguši likumprojekta "Par valsts budžetu 2014.gadam" otrajam lasījumam un likumprojekta "Par vidēja termiņa ietvaru 2014.-2016.gadam" otrajam lasījumam.


Saeima 2014.gada budžetu otrajā, galīgajā lasījumā skatīs 6.novembra sēdē

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti