«Banka Baltija» lūdz noguldījumus kompensēt arī Latvijas valdībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 4 mēnešiem.

Banka Baltija papildinājusi celto prasību pret Latvijas Banku, lūdzot bankas noguldītāju zaudētos līdzekļus piedzīt arī no Latvijas valdības.


BB atgādina, ka 1995.gada 23.maijā Latvijas valdība un Latvijas Banka pieņēma Memorandu, ar kuru apņēmās garantēt noguldījumu drošību Bankā Baltija. Memoranda pieņemšanas brīdī BB aktīvi atbilstoši konsolidētai dienas bilancei bija 296 805 787,96 LVL, bet kreditoru prasījumi 279 623 705,42 LVL.

5.Saeima kompensāciju izmaksāšanai BB noguldītājiem valsts budžetā bija rezervējusi naudas līdzekļus 3 480 000 LVL apmērā, bet šo summu tajā gadā nepaspēja izmaksāt.

6.Saeima, 1995.gada 5.oktobrī pieņemot Kredītiestāžu likumu, valdībai uzdeva turpināt kompensāciju izmaksāšanu noguldītājiem - fiziskajām personām (likuma pārejas noteikumu 7.pants). Šī norma ir spēkā joprojām.

Valdības doto garantiju pildīja divas valdības divu Saeimas sasaukumu laikā un līdz 1996.gada pavasarim kompensēja BB noguldītājiem zaudētās naudas summas vairāk kā viena miljona lata apmērā. Tomēr pēc tam noguldījumu kompensēšana nesaprotamu iemeslu dēļ tika pārtraukta.

Noguldījumu kompensācija ir pārtraukta pretēji Latvijas valdības un Latvijas Bankas dotajām garantijām un pārkāpjot likuma normu, tāpēc BB lūdz tiesu piedzīt arī likumiskos kavējuma procentus. Tie ir aprēķināti pēc iespējas saudzīgāk atbildētājiem.

Tā kā daļa kreditoru prasījumi ir apmierināti, tad BB pārējo neapmierināto kreditoru interesēs lūdz izpildīt gan Kredītiestāžu likuma pārejas noteikumu 7.pantu, gan arī Memorandā doto solījumu un izmaksāt BB noguldītājiem atlikušo summu, no atbildētājiem Latvijas Bankas un Latvijas valdības kopīgi piedzenot 185 596 155,81 LVL un likumiskos kavējuma procentus.

BB kreditori izprot smago ekonomisko situāciju kādā atrodas Latvija un tieši tādēļ uzskata, ka nepieciešams iespējami ātri atjaunot taisnīgumu. Latvijas Bankai un valdībai izpildot savu solījumu, faktiski apkrāptie noguldītāji atgūs savus nepamatoti zaudētos ieguldījumus. Saņemtā nauda atgriezīsies tautsaimniecībā un veicinās šodien tik nepieciešamo patēriņu un nodokļu iekasēšanu. Latvijas Banka ir veikusi pietiekami lielus uzkrājumus vairāk kā 200 miljoni latu apmērā iespējamo zaudējumu segšanai, tādēļ kreditori ir pārliecināti, ka neviens no Latvijas iedzīvotājiem necietīs, jo kompensāciju izmaksa notiks no šīm Latvijas Bankas rezervēm, nevis no valsts budžeta.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti