Panorāma

EM rosina likvidēt OIK trīs gadu laikā

Panorāma

ZZS un "Jaunā vienotība" iesniedz deputātu kandidātu sarakstus

Āfrikas cūku mēris skāris arī "Druvas Ungurus"

Āfrikas cūku mēris skāris lielsaimniecību Saldus novadā; nāksies likvidēt 15 570 cūkas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 10 mēnešiem.

Latvijā reģistrēts līdz šim lielākais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām kopš pirmā uzliesmojuma 2014.gadā. Slimība konstatēta SIA "Druvas Unguri" cūku novietnē Saldus novadā ar 15 570 cūku lielu ganāmpulku. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) novietnē veic slimības apkarošanas pasākumus. Uzņēmuma darbs ir apturēts, informēja PVD.

Cūkas saimniecībā plānots likvidēt līdz sestdienai, 4.augustam.

PVD vadītājs Māris Balodis
00:00 / 00:46
Lejuplādēt

Šobrīd par vīrusa izplatības iemesliem esot pāragri spriest. “Konkrēta saimniecība ir pietiekami liela, līdz šim dienesta veiktajos auditos un pārbaudēs biodrošības prasību neievērošanu nekonstatējām, tur bija pietiekoši augsts biodrošības līmenis, praktiski mums būtisku iebildumu nav bijis. Pēc tam, kad mēs pabeigsim šo akūto fāzi, mēs veiksim epidemioloģisko izmeklēšanu, lai saprastu, kā slimība varēja nonākt fermā,” informēja PVD vadītājs Māris Balodis.

Arī uzņēmuma īpašnieks LTV pauda, ka versiju par vīrusa uzliesmojumu viņam neesot, jo novietnē ievēroti biodrošības noteikumi.

Piektdien, 3.augustā, plkst. 8.30 par cūku mēra uzliesmojumu tiek sasaukta Ministru kabineta ārkārtas sēde. Valdībā iesniegtais Zemkopības ministrijas (ZM) rīkojuma projekts paredz atvēlēt 367 000 eiro saimniecības cūku likvidēšanai. Savukārt PVD papildu izmaksas būs aptuveni 60 000 eiro, vēsta ziņu aģentūra LETA.

Noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

Šis Latvijā ir šogad jau astotais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām. Visi iepriekšējie konstatēti nelielās piemājas saimniecībās.

PVD piebilst, ka ĀCM turpina izplatīties arī citās slimības skartajās valstīs. Līdz šī gada 30. jūlijam Polijā konstatēti 75 ĀCM saslimšanas gadījumi mājas cūkām, Lietuvā – 38, bet Rumānijā 518 gadījumi.

PVD atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

  • Jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem.
  • Nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās; pastāvīgi jāapkaro grauzēji.
  • Nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.
  • Cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c
  • Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
  • Pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.
  • Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!

PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un, ja tas vēl nav izdarīts - reģistrēt cūkas Lauksaimniecības datu centrā, kā arī rūpīgi ievērot biodrošības noteikumus.

Ja biodrošība nebūs ievērota un cūkas nebūs reģistrētas, saimniecība nevarēs saņemt kompensāciju par slimības radītajiem zaudējumiem, brīdina dienests.

PVD piebilst, ka ĀCM turpina izplatīties arī meža cūku populācijā. Šogad slimība konstatēta 666 meža cūkām.

KONTEKSTS:

Āfrikas cūku mēris Latvijā pirmoreiz konstatēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

Āfrikas cūku mēris cilvēkiem nav bīstams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti