Portugāle plāno cīnīties pret mājokļu trūkumu ar piespiedu izīrēšanu

Portugāles kreisā valdība paziņojusi par plāniem cīnīties pret mājokļu trūkumu, veicot vairākus pasākumus, tostarp tukšu nekustamo īpašumu piespiedu izīrēšanu.

Premjerministra Antoniu Koštas valdība paziņoja, ka piespiedu izīrēšana būs iespējama, ja dzīvoklis nav bijis aizņemts vairāk nekā divus gadus.

Šis pasākums ir daļa no programmas "Mais Habitacao" ("Vairāk mājokļu"), par kuru tika paziņots februārī un kuru tagad ir apstiprinājusi Ministru padome.

Saskaņā ar oficiālām aplēsēm Portugālē ir vairāk nekā 700 000 tukšu dzīvojamo īpašumu. Valstī ir 10,3 miljoni iedzīvotāju.

Portugālē vērojams pieejamu mājokļu deficīts; laika posmā no 2015. līdz 2021. gadam īres cenas kāpušas par 112%.

Tas nav pa kabatai lielai daļai Portugāles iedzīvotāju. Statistika rāda, ka vairāk nekā puse portugāļu pelna mazāk nekā 1000 eiro mēnesī.

Košta uzsvēra, ka piespiedu izīrēšana notiks tikai apgabalos ar augstāku iedzīvotāju blīvumu un principā attieksies tikai uz dzīvokļiem.

Programmā ir arī paredzētas subsīdijas mājokļu celtniecībai, kurus cilvēki varētu atļauties. Vairs netiks piešķirtas licences izīrēšanai uz brīvdienām. 

Valdība arī grib pastāvīgi iesaldēt vecos īres līgumus. Jaunākiem līgumiem īres maksas palielināšana tiks ierobežota līdz 2% gadā. Namīpašniekiem tiks piešķirti nodokļu atvieglojumi. 

Tiks arī izbeigta pretrunīgi vērtētā "Zelta vīzu programma", kura ļauj ārpus Eiropas Savienības (ES) esošo valstu pilsoņiem iegūt uzturēšanās tiesības Portugālē, ja viņi iegulda līdzekļus nekustamajā īpašumā. 

Koštas preses konferences laikā notika skaļi protesti. Opozīcija un nekustamo īpašumu īpašnieki iepriekš bija kritizējuši šos plānus.

Košta paziņoja, ka parlamentam vēl ir jādebatē un jābalso par šiem pasākumiem. Viņa valdībai ir absolūts vairākums parlamentā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti