Putnu gripas risku dēļ noteiks pastāvīgas biodrošības prasības mājputnu turēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā turpinoties augsti patogēnās putnu gripas izplatībai savvaļas putnu populācijās, Zemkopības ministrija ar putnkopības nozari vienojās par nepieciešamību turpināt ievērot biodrošības prasības, kas samazina risku šīs infekcijas slimības nonākšanai mājputnu ganāmpulkos. Tādēļ plāno noteikt pastāvīgas biodrošības prasības, informēja ministrija.

Vīruss savvaļas putnu populācijās Latvijas teritorijā izplatās arvien plašāk. Pārtikas un veterinārais dienests ik dienu konstatē arvien vairāk putnu gripu savvaļas ūdensputnu populācijā, kas palielina draudus saslimstības riskam arī mājputniem un nebrīvē turētiem putniem.

Tāpēc Zemkopības ministrija, tiekoties Latvijas putnkopības nozari, vienojās par nepieciešamību turpināt ievērot biodrošības prasības, kas samazina risku šīs infekcijas slimības nonākšanai mājputnu ganāmpulkos.

Attiecīgos noteikumus par pastāvīgo biodrošības prasību noteikšanu mājputnu turēšanas vietām virzīs apstiprināšanai steidzamības kārtā nākamajā valdības sēdē.

Saskaņā ar šīm prasībām mājputnu īpašniekiem vai turētājiem būs jānodrošina, ka darbinieki un personas, kas nonāk kontaktā ar mājputniem un nebrīvē turētiem putniem, izmanto darba vai maiņas apģērbu un apavus.

Mājputnus un nebrīvē turētus putnus būs atļauts izlaist mākslīgi izveidotās ūdenstilpēs, kas paredzētas tikai šiem putniem, ja ūdenstilpe būs norobežota ar līdzekļiem, kas nepieļauj savvaļas ūdensputnu piekļuvi.

Tāpat mājputnus un nebrīvē turētus putnus būs atļauts izlaist ganībās vai pastaigu laukumos, ja šīs ganības un pastaigu laukumi būs atbilstoši norobežoti, kas nepieļauj savvaļas ūdensputnu piekļuvi. Barošana un dzirdināšana būs jāveic vietās, kas ir norobežotas, nepieļaujot savvaļas ūdensputnu piekļuvi, kā arī nosegtas ar ūdensnecaurlaidīgu jumtu.

Pastāvīgās biodrošības prasības tiks noteiktas arī dzīvnieku patversmēm un savvaļas putnu rehabilitācijas centriem. Ievietojot slimus vai ievainotus savvaļas ūdensputnus dzīvnieku patversmē vai savvaļas putnu rehabilitācijas centrā, ne mazāk kā 21 dienu no savvaļas ūdensputnu ievietošanas brīža putni būs jātur izolācijā no pārējiem patversmē vai rehabilitācijas centrā esošajiem putniem, kā arī būs jānodrošina šo putnu atsevišķa kopšana un barošana, izmantojot īpašu šiem putniem paredzētu inventāru un instrumentus.

Mājputnu un nebrīvē turētu putnu dalība pasākumos būs aizliegta līdz brīdim, kamēr putnu gripas saslimstības risks mazināsies. Tāpat būs aizliegts nebrīvē turētus putnus izlaist medību resursu atjaunošanai.

Ņemot vērā, ka putnu gripas vīruss ir bīstams arī cilvēkam, cilvēku saslimšanas gadījumā lūdz ziņot Slimību profilakses un kontroles centram.

KONTEKSTS:

Maija sākumā PVD saņēma informāciju par lielo ķīru masveida nobeigšanos Daugavpilī, Esplanādes dīķī. Dienestam bija aizdomas, ka tas varētu būt saistīts ar augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojumu savvaļas putniem, kas arī vēlāk apstiprinājās. 

Pēc dažām dienām ķīru masveida nobeigšanās konstatēta arī Krāslavā, un arī tur apstiprināta augsti patogēnā putnu gripa. 

Putnu gripa konstatēta arī savvaļas putniem Cēsu novadā, Madonā un Lapmežciemā.

Lai gan cilvēki ar putnu gripu inficējas reti, tā ir bīstama arī cilvēkiem, uzsvēra speciālisti, aicinot neapmeklēt šīs slimības skartās teritorijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti