Neraugoties uz inflācijas kritumu, pasaulē saglabājas augstas pārtikas cenas

Pēc inflācijas pīķa 2022. gadā cenu pieaugums visā pasaulē pakāpeniski samazinās, taču pārtikas cenu inflācija joprojām saglabājas augsta. Tas īpaši ietekmē mājsaimniecības ar zemiem ienākumiem, tāpēc trūcīgākajiem cilvēkiem ir jādodas uz pārtikas bankām. Taču esot pazīmes, ka nākamgad pārtikas cenas varētu samazināties. 

Neraugoties uz inflācijas kritumu, pasaulē saglabājas augstas pārtikas cenas
00:00 / 04:05
Lejuplādēt

ASV Pateicības dienas maltītes šogad būs pieticīgākas 

ASV ceturtdien atzīmē Pateicības dienu, kad parasti ģimenes sapulcējas pie bagātīgi klātiem galdiem, uz kuriem tiek likti dažādi ēdieni, bet maltītes neatņemama sastāvdaļa ir tītara cepetis. Taču daudziem amerikāņiem šoreiz svētku pusdienas būs pieticīgākas nekā citus gadus, jo augsto pārtikas cenu dēļ viņi nevar nopirkt visu, ko kāro.

Oktobrī ASV iedzīvotāji par atsevišķām pārtikas precēm, tostarp gaļu, zivīm un olām, maksāja vairāk nekā septembrī. Laikā no pagājušā gada oktobra līdz šī gada oktobrim pārtikas produktu cenas palielinājās par 2,1%. Graudaugu un maizes izstrādājumu cenas gada laikā ir pieaugušas par vairāk nekā 4%. Arī ēdienreizes ārpus mājām ir kļuvušas dārgākas, jo pēdējā gada laikā kafejnīcās un restorānos ēdienu cenas ir pieaugušas par vairāk nekā 5%.

Uz augstajām pārtikas cenām šonedēļ norādīja arī ASV finanšu ministre Dženeta Jelena. "Lai gan kopumā cenas aug lēnāk, amerikāņi novēro dažu nozīmīgu cenu, tostarp pārtikas, pieaugumu salīdzinājumā ar laiku pirms pandēmijas. Un to joprojām izjūt cilvēki, kuri dodas uz veikalu un iepērkas," Jelena sacīja intervijā telekanālam CNBC. "Es uzskatu, ka mēs esam panākuši ievērojamu progresu inflācijas samazināšanā. Taču amerikāņi pamana, ka cenas ir augstākas nekā tās, pie kurām viņi bija pieraduši."

ASV Lauksaimniecības departaments prognozē, ka šajā gadā valstī kopējās pārtikas cenas palielināsies par gandrīz 6%. Un departaments lēš, ka arī 2024. gadā, kas būs ASV prezidenta vēlēšanu gads, pārtikas cenas turpinās pieaugt.

Eiropas Savienībā inflācija rada lielu spiedienu uz mājsaimniecībām ar zemiem ienākumiem arī turīgākajās valstīs

Eiropas Savienībā (ES) inflācija pakāpeniski samazinās. ES vidējā gada inflācija oktobrī bija 3,6%, bet eirozonā – 2,9%. Tajā pašā laikā pārtikas cenu inflācija ES saglabājas augsta. Reālā pārtikas inflācija oktobrī ES bija 4%, bet eirozonā – 4,6%, kas radīja lielu spiedienu uz mājsaimniecībām ar zemiem ienākumiem.

Vienā no ES turīgākajām dalībvalstīm Itālijā oktobrī reālā pārtikas inflācija bija 4,9%. Saskaņā ar valdības sniegto statistiku katrs divpadsmitais Itālijas iedzīvotājs dzīvo nabadzībā. Tāpēc arvien vairāk cilvēku vēršas labdarības iestādēs pēc palīdzības.

Labdarības organizācija "Nonna Roma" Itālijas galvaspilsētā Romā ir atvērusi vairākas vietas, kur nabadzīgākie iedzīvotāji var saņemt bezmaksas pārtiku un apģērbu. "Nonna Roma" pārstāve Margerita Venditi pastāstīja, ka organizācijai darba apjoms ir pieaudzis kopš Covid-19 pandēmijas. 

"Kopš pirmās mājsēdes mūsu darba apjoms ir ievērojami palielinājies, un līdz ar to esam saņēmuši arī lielāku skaitu ziedojumu. Ja kādreiz palīdzējām 150 mājsaimniecībām mēnesī, tad vēlāk tas pieauga līdz 800 mājsaimniecībām katru nedēļas nogali. Kopš kara sākuma Ukrainā pieprasījums ir strauji pieaudzis, un tas ir nemainīgs," Venditi sacīja telekanālam "Euronews".

Analītiķi: Pārtikas cenu inflācija Eiropā primāri ir pieaugošo enerģijas izmaksu dēļ

Analītiķi norādījuši, ka galvenais iemesls pārtikas cenu inflācijai Eiropā ir pieaugošās enerģijas izmaksas, kas ietekmē visu lauksaimniecības un pārtikas ķēdi, sākot no lauksaimniekiem līdz pārstrādes uzņēmumiem un transportam. 

Pasaules Banka apgalvojusi, ka Eiropā un Centrālāzijā pārtikas cenu inflācija ir saistīta ar Krievijas karu Ukrainā, jo šī valsts ir viena no vadošajām pārtikas ražotājām un eksportētājām pasaulē.

Nīderlandes finanšu pakalpojumu milzis "Rabobank" prognozē, ka 2024. gadā varētu sagaidīt strauju pārtikas cenu kritumu, jo palielināsies lauksaimniecības preču ražošanas apjomi, bet pieprasījumu mazinās vājā ekonomikas izaugsme. Kopējo pārtikas cenu inflāciju samazināšot tādu pamata pārtikas produktu kā cukura, kafijas, kukurūzas un sojas pupiņu cenu kritums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti