Panorāma

I. Mūrniece saglabā aizsardzības ministres amatu

Panorāma

Eksperti: Krievijai jāsamaksā par karu Ukrainā

Zviedrijas "Swedbank" saņēmusi 75 miljonu eiro sodu

Zviedrijas finanšu regulators noteicis 75 miljonu eiro sodu «Swedbank» par iekšējās kontroles trūkumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Zviedrijas finanšu regulators – Finanšu inspekcija – Zviedrijas "Swedbank" piemērojis administratīvo sodu 850 miljonu zviedru kronu (aptuveni 75 miljoni eiro) apmērā saistībā ar iekšējās kontroles mehānismu trūkumu, kas pērn bija par iemeslu nozīmīgiem traucējumiem bankas informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmā.

Finanšu inspekcijas trešdien publiskotajā paziņojumā norādīts, ka 2022. gada 28.–29. aprīlī "Swedbank" saskārās ar būtiskiem IT sistēmas traucējumiem, kad banka sistēmā veica izmaiņas. Šī incidenta dēļ gandrīz miljonam klientu bija kļūdainas konta bilances ar naudas iztrūkumiem, jo sistēmā tika apturēts liels skaits darījumu.

Finanšu inspekcijas izmeklēšanā konstatēts, ka "Swedbank" veikusi izmaiņas IT sistēmā, neievērojot iekšējās procedūras attiecībā uz šādām izmaiņām. Tāpat bankai nav bijis atbilstošu kontroles mehānismu, lai nodrošinātu, ka tiek ievērotas iekšējās procedūras, tāpēc banka pārkāpusi noteikumus attiecībā uz iekšējo kontroli.

Atbilstoši bankas procedūrām "Swedbank", piemēram, bija jāveic paredzēto IT sistēmas izmaiņu riska un ietekmes analīze, bet izmaiņu īstenošanas laiks bija jānovērtē, balstoties uz vairākiem faktoriem, to vidū laiku, kad tiek izmaksātas algas, skaidro regulators.

"Banka neievēroja savas procedūras. Tāpēc ļoti liels skaits cilvēku saskārās ar būtiskām problēmām, izmantojot bankas pamata pakalpojumus. Gandrīz miljonam klientu bija kļūdainas konta bilances, bet daudzi nespēja veikt maksājumus. Šis incidents demonstrē, ka procedūru neievērošana un iekšējo kontroles mehānismu nenodrošināšana var radīt nopietnas sekas," pauž Finanšu inspekcijas ģenerāldirektora pienākumu izpildītāja Susanna Grufmane.

Iekšējās kontroles mehānismu trūkums varēja ietekmēt finanšu sistēmas stabilitāti, norāda regulators, piebilstot, ka šis pārkāpums tomēr nav bijis ilgstošs vai sistēmisks un "Swedbank" stiprinājusi šos iekšējās kontroles mehānismus, tāpēc bankai izteikts aizrādījums un piemērots administratīvs sods.

Zviedrijas "Swedbank" ar tās meitaskompānijas "Swedbank Baltics" starpniecību pieder bankas arī Latvijā, Igaunijā un Lietuvā. 

"Swedbankā" skaidro, ka Latvija un Latvijas klienti nav skarti. Katrā valstī bankai ir savi lokāli IT risinājumi un iekšējās procedūras.

"Šis ir stāsts par "Swedbank" Zviedrijā, tas ir stāsts par Zviedrijas internetbanku un Zviedrijas klientiem. Mēs esam atvainojušies klientiem Zviedrijā un kļūdas novērsuši, bet Latvijas klientiem jāpasaka, ka šis nekādā veidā nav ietekmējis internetbankas nedz Latvijā, nedz pārējās Baltijas valstīs," skaidroja "Swedbankas" pārstāvis Jānis Krops.

"Es negribētu teikt, ka visas internetbankas ir pilnīgi atšķirīgas, jo kaut kādi IT resursi pārklājas. Ir kaut kādi ārpakalpojumi, kaut kas ir arī lokāli. Bet jebkurā gadījumā šīs procedūru ievērošanas un visi plāni, kādā veidā mēs glabājam datus un rūpējamies par datu pareizību, ir katrai meitas bankai savējās," sacīja Krops.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti