Sākta «Elwind» atkrastes vēja parka ietekmes uz vidi novērtējuma procedūra

Pamatojoties uz Vides pārraudzības valsts biroja lēmumu, ir uzsākts darbs Latvijas un Igaunijas atkrastes vēja parka "Elwind" ietekmes uz vidi novērtēšanā (IVN), informēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA).

Kopumā divu gadu laikā plānots veikt vairāk nekā 20 dažādus pētījumus. Liela daļa no tiem tiks uzsākti 2024. gada sākumā. Pirmajos izpētes posmos paredzēts analizēt vēja parka ietekmi uz putnu un sikspārņu migrācijas ceļiem, zivju nārsta vietām un roņiem, kam ir būtiski vairāku sezonu novērojumi. Visi plānotie pētījumi tiks veikti ciešā sadarbībā ar Igauniju.

Noslēdzoties ietekmes uz vidi pētījumiem, aptuveni pēc diviem gadiem tiks organizēta sabiedriskā apspriešana, kurā iedzīvotājiem būs iespēja iepazīties ar pētījuma rezultātiem, aktualitātēm, kā arī izteikt savu viedokli un priekšlikumus par projekta turpmāko attīstību.

Nākamais solis būs laukuma izsole, kurā varēs piedalīties ikviens potenciālais investors, kurš atbildīs izvirzītajiem izsoles kritērijiem. Plānots, ka izsole varētu notikt 2026. gadā.

Lai sagatavotos šai procedūrai, vasarā aizvadīti divi informatīvie semināri Pāvilostā un Jūrkalnē, informējot  iedzīvotājus par projekta ieviešanu, bet 7. augustā sekoja sākotnējā sabiedriskā apspriešana.

Sarunas ar uzņēmējiem un iedzīvotājiem par labāko projekta ieviešanas praksi turpinās arī IVN procedūras laikā. 20. septembrī tika aizvadīts informatīvais seminārs Liepājā par biznesa iespējām atkrastes vēja parku attīstības procesā, bet 10. novembrī projekts tika prezentēts viziuminārā "Atjaunīgā enerģija Latvijas ekonomikai" Ventspilī.

"Valsts no savas puses nodrošinās visus nepieciešamos pētījumus – ietekmes uz vidi novērtējumu, tehniskos, inženiertehniskos un sociālekonomiskos pētījumus.

Lielākais pienesums būs garantijas par tīkla pieslēguma izbūvi, kas ir ļoti svarīgi privātajiem attīstītājiem," stāstīja LIAA "Elwind" projekta nodaļas vadītājs Jānis Ločmelis, piebilstot, ka potenciāli līdz ar vēja enerģiju Latvijā varētu attīstīties tādas jaunas energoietilpīgas nozares kā, piemēram, ūdeņraža projekti.

Latvijas un Igaunijas atkrastes vēja parks "Elwind" ir pēdējo gadu nozīmīgākais projekts Baltijas jūras reģionam ar lielu ekonomisko un sociālo ietekmi, un tā kopīgā elektroenerģijas jauda potenciāli sasniegs līdz 1000 MW. Latvijā atkrastes vēja parku paredzēts izbūvēt Kurzemes piekrastē starp Liepāju un Ventspili aptuveni 15–20 km attālumā no krasta līnijas.

Projekta "Elwind" laika plāns paredz, ka visi pētījumi tiks veikti līdz 2026. gadam. Pēc tam plānots organizēt izsoli komersantiem, kuri vēlēsies iesaistīties projekta turpmākajā realizācijā. Kā projekta noslēguma termiņš tiek plānots 2030. gads.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti