Vai Jānis Endziņš stāsta patiesību par eksporta uz Krieviju vēsturiskajiem mērogiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kad Krievija okupēja Krimu, uz Krieviju tika eksportēts apmēram 40% visas Latvijas uzņēmumu produkcijas, bet pašreizējais rādītājs ir tikai 7%, televīzijā pavēstīja Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Jānis Endziņš. Šo informāciju telekanāls TV3 publicēja arī savā interneta vietnē un sociālajos tīklos. "Melu detektora" pārbaude parādīja, ka dati par 40% neatbilst patiesībai – 2012.–2014. gadā Latvijas eksporta uz Krieviju īpatsvars kopējā eksportā nepārsniedza 12%.

CITĀTS

TV3: Premjers nesen pauda, ka uzņēmējiem jākoncentrējas un jāpārorientējas prom no Krievijas tirgus. Ir uzņēmēji, kas ļoti sen to izdarījuši, piemērām, "Kaija" ("Karavela" – S.P.) vai citi. Kā ir pārējiem, cik viegli to būs izdarīt?

Endziņš: Skaidrs, ka situācija nav tik sarežģīta kā bija tajā brīdī, kad Krievija okupēja Krimu. Es ļoti labi to laiku atceros, tad kopējais eksporta apjoms Latvijas uzņēmumiem bija pie četrdesmit procentiem. Šobrīd ir septiņi kopējais. Četrdesmit un septiņi — tā ir milzīgā starpība, un tajā brīdī tas bija ļoti smags trieciens. Šobrīd 7% arī nav maz, protams, bet ir daudz, daudz vieglāk. 

Jānis Endziņš, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs, 1. aprīlis, TV3  

Kā mainījies eksports uz Krieviju

Dati par Latvijas preču eksportu uz Krieviju par periodu kopš 2005. gada pieejami Centrālās statistikas pārvaldes vietnē. 

2012. gadā preču eksporta uz Krieviju apmērs bija 1,126 miljardi eiro, 2013. gadā – 1,163 miljardi eiro, 2014. gadā – 1,098 miljardi eiro (grafiks pa gadiem – šeit) . No kopējā Latvijas preču eksporta tas veidoja attiecīgi 11,4%, 11,6% un 10,6% (skaitīt procentus var šeit).

2015.–2016. gadā preču eksports uz Krieviju būtiski saruka līdz attiecīgi 837 miljoniem eiro (8%) un 794 miljoniem eiro (7,6%). Nākamajos gados ikgadējais eksporta apmērs uz Krieviju atkal pārsniedza viena miljarda eiro atzīmi.

2021. gadā naudas izteiksmē tika sasniegts jauns rekords – 1,196 miljardi eiro. Tas bija tikai 7,3% no visa Latvijas preču eksporta jeb mazākais īpatsvars visā periodā kopš 2005. gada.

Ko atbildēja Jānis Endziņš

Pārbaudījis statistikas datus, LTRK vadītājs atzina, ka viņam nav bijusi taisnība.

"Tā ir mana kļūda, piedošanu. Paldies par vērīgumu. Man nepatīk, ja cilvēki runā blēņas, un līdz ar to man nepatīk, ja es pats runāju blēņas. Es arī [tagad] domāju, no kurienes man tas cipars galvā. Acīmredzot bija preču kategorijas, kurām Krievija bija liels tirgus. 

Piemēram, 2013. gadā dažās pārtikas produktu kategorijās Krievijas daļa eksportā pārsniedza 20–30%, bet atsevišķiem uzņēmumiem tā bija vēl lielāka, norādīja Endziņš pēc tam, kad bija izpētījis sīkāku statistikas informāciju (detalizēti dati pieejami šeit).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti