Gada inflācija Latvijā janvārī minimāli kāpj – līdz 0,9%

2024. gada janvārī, salīdzinot ar 2023. gada janvāri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,9%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tātad inflācijas rādītājs kopš decembra, kad tas bija 0,6%, minimāli kāpis.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2024. gada janvārī, salīdzinot ar 2023. gada janvāri, bija pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+0,8 procentpunkti), alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem (+0,5 procentpunkti), veselības aprūpei (+0,4 procentpunkti), kā arī ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (-1,4 procentpunkti).

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 2,9%.

Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (+22,9%) un svaigiem augļiem (+10,7%).

Cenas pieauga cūkgaļai (+9,3%) un žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+3%). Cenas palielinājās arī kafijai (+10,1%), maizei (+3,1%), konditorejas izstrādājumiem (+5,2%), olīveļļai (+28,3%), saldējumam (+13,4%), saldumiem (+18,9%), augļu un dārzeņu sulām (+10,9%). Savukārt cenu kritums bija pienam (-19,5%), piena produktiem (-10,5%), mājputnu gaļai (-5,2%), miltiem un citiem graudaugiem (-8,2%), augu eļļai (-14,8%), olām (-7,1%), sviestam (-9,4%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 7,7%. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 8,4%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam. Tabakas izstrādājumiem gada laikā cenas palielinājās vidēji par 6,4%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis samazinājās par 7,4%. Gada laikā būtiskākais cenu kritums bija siltumenerģijai (-19,3%). Cenas samazinājās cietajam kurināmajam (-20,5%), dabasgāzei (-19,2%), elektroenerģijai (-2,7%), kanalizācijas pakalpojumiem (-11,9%) un ūdensapgādei (-3,4%). Savukārt sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi (+7,7%), mājokļa īres maksa (+8,0%) un atkritumu savākšana (+13,1%). Cenas pieauga arī mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumiem, kā arī materiāliem mājokļa uzturēšanai un remontam.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis kāpa par 6,8%. Gada laikā dārgāki kļuva zobārstniecības pakalpojumi, farmaceitiskie produkti, ārstu speciālistu pakalpojumi un medicīnas analīžu laboratoriju un rentgenoloģijas centru pakalpojumi.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 2,5%, ko noteica degvielas cenu kritums par 6,3%. Dīzeļdegviela palika lētāka par 7,7%, benzīns – par 2,9%, bet auto gāze – par 15,5%. Gada laikā cenu kritums bija arī lietotām automašīnām. Savukārt cenas pieauga personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, citiem pakalpojumiem personiskajiem transportlīdzekļiem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 6,2%. Dārgāki bija ēdināšanas pakalpojumi, tai skaitā cenu kāpums bija restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem – par 6,6%, ēdnīcu pakalpojumiem – par 6,5% un ātrās ēdināšanas pakalpojumiem – par 4,6%. Gada laikā sadārdzinājās arī viesnīcu pakalpojumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas palielinājās par 5,4%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Dārgāki bija frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi, bērnu aprūpes pakalpojumi un uzturēšanās maksa veco ļaužu pansionātos.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, apģērbiem, barībai lolojumdzīvniekiem, pirmsskolas izglītībai, televīzijas abonēšanas maksai.

Inflācija mēneša griezumā 0,8%

2024. gada janvārī, salīdzinot ar 2023. gada decembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,8%. Būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,4 procentpunkti), pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+0,4 procentpunkti), kā arī apģērbam un apaviem (-0,3 procentpunkti).

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 1,5%. Būtiskākais cenu kāpums bija svaigiem dārzeņiem (+9,6%) un svaigiem augļiem (+2,8%). Noslēdzoties akcijām, cenas pieauga sieram un biezpienam (+3,2%), sviestam (+7,5%), piena produktiem (+2,4%), kā arī jogurtam (+4,1%). Akciju noslēgumu rezultātā dārgāka bija arī mājputnu gaļa (+1,9%), žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (+0,5%). Cenas kāpa arī kartupeļiem (+3,4%) un cūkgaļai (+0,8%). Savukārt akciju ietekmē cenas samazinājās olām (- 4,7%), žāvētiem augļiem un riekstiem (-4,2%), saldumiem (-3,1%) un makaronu izstrādājumiem (-2,4%).

Apģērbu un apavu grupā cenas samazinājās par 4,9%. Ziemas sezonas preču atlaižu un izpārdošanu ietekmē vidējais cenu līmenis apģērbiem kritās par 5,1% un apaviem par 4,8%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 2,5%. Elektroenerģija sadārdzinājās vidēji par 5,6% un visbūtiskāk ietekmēja cenu kāpumu grupā. No 2024. gada 1. janvāra elektroapgādes tarifa fiksētās maksas daļas (jaudas uzturēšanas maksas) atvieglojumi fiziskām personām zaudēja spēku un ir stājies spēkā sadales sistēmas pakalpojumu fiksētās daļas tarifu maksas samazinājums mājsaimniecību pieslēgumiem ar jaudu līdz 25 ampēriem. No 2024. gada 1. janvāra stājušies spēkā dabasgāzes jaunie sadales sistēmas pakalpojuma tarifi, kā rezultātā dabasgāze bija par 12,2% dārgāka. Mēneša laikā sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi (+5,2%). Atkritumu savākšanas pakalpojumiem dabas resursu nodokļa pieauguma ietekmē cenas kāpa vidēji par 6,5%. Lētāks kļuva cietais kurināmais un siltumenerģija.

Veselības aprūpes grupā cenas pieauga par 1,8%. Sadārdzinājās zobārstniecības pakalpojumi, farmaceitiskie produkti un ārstu speciālistu pakalpojumi.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi kļuva lētāki par 1,1%, ko galvenokārt noteica pasažieru aviopārvadājumu cenu kritums. Savukārt cenas pieauga degvielai par 0,6%, sadārdzinoties dīzeļdegvielai par 0,7%, un benzīnam par 0,7%. Auto gāzes cenas saglabājās nemainīgas. Mēneša laikā sadārdzinājās arī personisko transportlīdzekļu apkope un remonts.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas palielinājās par 2,9%. Galvenokārt noslēdzoties akcijām, dārgākas bija personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi. Sadārdzinājās arī frizētavu un  skaistumkopšanas salonu pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, mājokļa mēbelēm, vīnam, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, barībai lolojumdzīvniekiem. Savukārt cenu kritums bija viesnīcu pakalpojumiem un daiļliteratūras grāmatām.

Salīdzinot ar 2015. gadu, patēriņa cenas 2024. gada janvārī bija par 43,3% augstākas.

Precēm cenas pieauga par 43,8%, bet pakalpojumiem – par 39,8%.

KONTEKSTS:

2022. gadā Latvijā vairākus mēnešus patēriņa cenu kāpums gada griezumā svārstījās ap 20% atzīmi, pārsniedzot "trekno gadu" inflācijas pīķi. Bet jau no 2023. gada pavasara patēriņa cenu kāpums sāka sabremzēties, oktobrī sarūkot līdz 2,1% un mēneša griezumā uzrādot 0,4% deflāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti