«Latvijas gāzes» valdes locekļi kopā ar «Rietumu banku» plāno izpirkt visas uzņēmuma akcijas

Trīs AS "Latvijas gāzes" (LG) valdes locekļi novembrī iegādājās teju 29% uzņēmuma akciju un tagad kopā ar "Rietumu banku" plāno izpirkt visas akcijas, teikts uzņēmuma paziņojumā biržai "Nasdaq Riga".

"Latvijas gāzes" valdes locekļu Aigara Kalvīša, Elitas Dreimanes un Egīla Lapsaļa izveidotā speciāla mērķa sabiedrība "Energy Investments" novembra beigās iegādājās 28,97% LG akciju no Luksemburgas investīciju fonda "Marguerite Gas II".

Saskaņā ar darījuma nosacījumiem "Rietumu banka" tiks pārstāvēta "Latvijas gāzes" padomē. Darījuma summa ir konfidenciāla, informēja banka.

Tagad "Energy Investments" turpina vadības izpirkuma procesu ("management buy-out" jeb MBO), un ir panākta vienošanās ar līdzšinējo MBO procesa finansētāju – AS "Rietumu banka" – par turpmākajiem soļiem.

Lai gūtu līdzekļus nākamajiem akciju iegādes posmiem, "Energy Investments" MBO projekta finansēšanas ietvaros ir atsavinājusi ar atpakaļpirkuma tiesībām "Rietumu bankai" kā finansētājam vadības izpirkuma pirmajā posmā iegādātās 28,97% "Latvijas gāzes" akcijas.

Finanšu instrumenta atsavinājuma līgums paredz atpirkuma nosacījumus trīs gadu periodam. Paziņojumā biržai teikts, ka šāda veida finansēšanas modelis ir izplatīts vadošajos Eiropas Savienības finanšu un enerģētikas tirgos. Minētajā laika posmā "Rietumu banka" būs ieguldītājs un pilnvērtīgs LG akcionārs.

"Energy Investments" valdes priekšsēdētājs Kalvītis paziņojumā biržai norāda, ka panāktā vienošanās ar "Rietumu banku" ļaus MBO komandai izpirkt "Latvijas gāzes" akcijas no pašreiz lielākajiem akcionāriem samērā īsā laika posmā un padarīt uzņēmumu par "vietējā kapitāla kontrolē esošu enerģētikas tirgus flagmani". 

Kalvītis pauda pārliecību, ka no finansētāja akcijas tiks atpirktas ātrāk nekā trīs gadu laikā.

Patlaban "Latvijas gāzes" lielākie akcionāri ir Krievijas "Gazprom" (34%), "Rietumu banka" (28,97%), Vācijas kompānija "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija (16%).

Iecerētā vidējā termiņa "Latvijas gāzes" stratēģija prasīs ievērojamas finanšu investīcijas. Vadības komanda ir uzsākusi darbu pie jaunas uzņēmuma stratēģijas izstrādes, kas nozīmē arī iespēju apgūt atjaunojamo energoresursu tirgus daļu Baltijas valstu tirgū.

Kalvītis iepriekš norādīja, ka uzskata par veiksmīgu šādu tālāko notikumu attīstības gaitu vadības izpirkuma procesā, lai Latvijas kapitālam būtu vismaz noteicošais un kontrolējošais pārsvars uzņēmumā.

"Latvijas gāzes" apgrozījums 2022. gadā bija 702,604 miljoni eiro, kas ir par 32,5% vairāk nekā 2021. gadā, bet kompānijas peļņa pieauga vairākkārt un sasniedza 40,824 miljonus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti