VDD nekonstatē sankciju pārkāpšanu «Latvijas gāzes» dividenžu izmaksā; «Itera Latvija» daļa iesaldēta

Valsts drošības dienests (VDD) pārbaudē saistībā ar AS "Latvijas gāze" lēmumu izmaksāt dividendes akcionāriem nav konstatējis sankciju pārkāpšanu vai mēģinājumu to darīt. "Latvijas gāzes" dividendes uzņēmumam "Itera Latvija", kas ir sankcijām pakļautā Igora Sečina faktiskā kontrolē, neesot izmaksājusi, šos līdzekļus iesaldējot, Latvijas Televīziju informēja VDD.

Valsts drošības dienests (VDD) aizvadītā gada jūlijā uzsāka pārbaudi saistībā ar AS "Latvijas gāze" lēmumu izmaksāt dividendes visiem akcionāriem, tajā skaitā Eiropas Savienības (ES) sankcijām pakļautajam uzņēmumam SIA "Itera Latvija".

Saskaņā ar VDD rīcībā esošo informāciju "Itera Latvija" atrodas Igora Sečina faktiskā kontrolē. Krievijas naftas kompānijas "Rosņeft" vadītājs un Krievijas diktatora Vladimira Putina ilggadējais sabiedrotais Sečins kopš 2022. gada 28. februāra ir iekļauts ES sankciju sarakstā par darbībām, ar ko tiek grauta vai apdraudēta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība. Lai ierobežotu finanšu līdzekļu nonākšanu Sečina rīcībā, sankcijas tiek attiecinātas arī uz viņa faktiskā kontrolē esošo uzņēmumu "Itera Latvija".

Pārbaudē VDD noskaidroja, ka "Latvijas gāze" 2023. gada 23. augustā ir izmaksājusi dividendes saviem akcionāriem, izņemot sankcijām pakļautajam uzņēmumam "Itera Latvija". Saskaņā ar VDD rīcībā esošo informāciju akcionāru sapulcē pieņemtais lēmums ir ticis pildīts tiktāl, cik to ļauj spēkā esošie normatīvie akti un sankciju režīms.

Tā kā dividenžu izmaksa "Itera Latvija" likumīgā ceļā nav iespējama, šim uzņēmumam paredzētā peļņas daļa tikusi iegrāmatota "Latvijas gāze" bilancē kā neizmaksātās dividendes, šos līdzekļus iesaldējot.

Līdz ar to "Latvijas gāzes" darbībās ar dividendēm VDD nav konstatējis sankciju pārkāpšanu vai mēģinājumu to darīt.

VDD atgādināja, ka ES iedzīvotājiem, iestādēm, uzņēmumiem un organizācijām ir aizliegts tieši vai netieši darīt pieejamumus finanšu līdzekļus vai saimnieciskos resursus ES sankcijām pakļautām personām vai uzņēmumiem. Par darbībām, kuru rezultātā finanšu līdzekļi vai saimnieciskie resursi nonāk sankcijām pakļautas fiziskas vai juridiskas personas rīcībā, draud kriminālatbildība.

Sankciju pārkāpšanas gadījumu un mēģinājumu identificēšanā VDD pastāvīgi sadarbojas ar bankām un citām finanšu iestādēm. Bankām un citām finanšu iestādēm ir pienākums nekavējoties, bet ne vēlāk kā nākamajā darbadienā, informēt VDD par iespējamiem sankciju pārkāpšanas gadījumiem vai mēģinājumiem un to rezultātā klientu kontos iesaldētiem līdzekļiem.

Tikmēr Ekonomisko lietu tiesā izskata advokāta Mārtiņa Kvēpa prasību pret "Latvijas gāzi" par dividenžu izmaksas likumību Krievijas valsts enerģētikas gigantam "Gazprom" un citas agresorvalsts kompānijas "Rosņeft" faktiski kontrolētajai "Itera Latvija".

KONTEKSTS:

"Latvijas gāzes" koncerna neto apgrozījums pērn bija 159,819 miljoni eiro, kas ir 4,4 reizes mazāk nekā 2022. gadā, kad dabasgāzes cenas piedzīvoja milzu kāpumu, kā arī uzņēmums cieta 56,911 miljonu eiro zaudējumus pretstatā peļņai gadu iepriekš. "Latvijas gāzes" apgrozījums 2022. gadā bija 702,604 miljoni eiro, bet peļņa - 40,8 miljoni eiro, liecina ziņu aģentūras LETA arhīvs.

"Latvijas gāzes" lielākie akcionāri ir Krievijas "Gazprom" (34%), "Rietumu banka" (28,97%), Vācijas kompānija "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,26%) un SIA "Itera Latvija (16%).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti