Rīta Panorāma

Ukraina cer uz lēmumiem Ramšteinā par ieroču piegādēm

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Rīgas domes Kultūras pārvaldes priekšnieci Baibu Šmiti

Zviedrijā notiesā 2 Krievijas spiegus

Zviedrijā diviem brāļiem piespriests bargs sods par spiegošanu Krievijas labā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Zviedrijas tiesa ceturtdien piespriedusi bargu sodu diviem brāļiem, kas spiegojuši Krievijas labā. Viens no brāļiem sodīts ar mūža ieslodzījumu, bet otram piespriests gandrīz 10 gadu cietumsods.

Spiegošanā tika apsūdzēti divi brāļi, irāņu izcelsmes Zviedrijas pilsoņi Peimans Kia (42) un Pajams Kia (35). Zviedrijas pilsonību viņi ieguvuši 1994. gadā.

Izmeklētāji vēsta, ka pretlikumīgās darbības notikušas no 2011. līdz 2021. gadam.

Peimans Kia savulaik bijis Zviedrijas ārējās un iekšējās izlūkošanas dienestu darbinieks, tādējādi viņam bija pieejama ļoti slepena informācija, piemēram, Zviedrijas drošības dienesta SAPO darbinieku saraksts.

Tiesa secina, ka Peimans Kia savācis ap 90 slepenu dokumentu. Savukārt viņa brālis Pajams Kia bijis atbildīgs par nozieguma plānošanu un sakariem ar Krievijas ārējās izlūkošanas dienestu GRU. Viņš nodevis krieviem aptuveni 45 slepenus dokumentus.

Abi brāļi tika apcietināti 2021. gadā.

Zviedru eksperti spriež, ka šis bijis lielākais spiegošanas skandāls jaunāko laiku Zviedrijas vēsturē.

Zviedrijas tiesa secina, ka slepenās informācijas nodošana Krievijai ir radījusi draudus Zviedrijas drošībai. Turklāt šajā gadījumā spiegošana bijusi sevišķi bīstama, jo Krievija ir lielākais drauds Zviedrijas drošībai.

Tādēļ tiesa lēmusi par bargu sodu: Peimanam Kia piespriests mūža ieslodzījums, savukārt Pajams Kia sodīts ar deviņu gadu un 10 mēnešu cietumsodu.

Abi brāļi nav atzinuši savu vainu; viņu advokāti plāno pārsūdzēt tiesas spriedumu.

Zviedrijas aizsardzības universitātes izlūkošanas analītiķis Henriks Hegstrēms
00:00 / 00:32
Lejuplādēt

Komentējot šo spriedumu un skaidrojot tā bargumu, Zviedrijas aizsardzības universitātes izlūkošanas analītiķis Henriks Hegstrēms norādīja, cik bīstama var būt šāda spiegošana pašreizējos apstākļos:

"Kaitējums, ko spēj nodarīt persona, kas vai nu ir bijusi iefiltrējusies drošības dienestos, vai tur strādājusi, ir ļoti nozīmīgs. Ja pašlaik būtu izsludināts ārkārtas stāvoklis vai pat karš, informācija nonāktu pilnīgi nepareizajās rokās. Un tieši tas padara šādu pārkāpumu tik nopietnu. Īpaši laikā, kad dažādi konflikti mūsu reģionā palielinās, saspīlējums pieaug un arī mobilizācija Krievijā kļūst arvien apjomīgāka."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti