Ziemeļkoreja pārtrauc kodolizmēģinājumu un starpkontinentālo raķešu izmēģinājumu moratoriju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 5 mēnešiem.

Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns paziņojis, ka Ziemeļkoreja pārtrauc moratoriju, ko tā bija noteikusi kodolizmēģinājumiem un starpkontinentālo raķešu izmēģinājumiem. Kims arī brīdinājis, ka tuvākajā laikā pasaule redzēs Ziemeļkorejas jauno stratēģisko ieroci, tomēr sīkāk par to nav izteicies.

ĪSUMĀ:

  • 2018.gadā Ziemeļkoreja paziņoja par moratoriju kodolizmēģinājumiem un tālas darbības rādiusa raķešu izmēģinājumiem.
  • Līdz 2019.gada beigām Ziemeļkoreja gaidīja no ASV jaunu ierosinājumu strupceļā nonākušo sarunu atsākšanai.
  • Nu Kims Čenuns paziņoja, ka Ziemeļkoreja pārtrauc moratoriju, un brīdināja par jaunu stratēģisko ieroci.
  • Kims arī atzina – sankcijas būtiski kaitē valsts ekonomikai. Mudinājis iedzīvotājus „savilkt jostas”.
  • Tramps un Pompeo cer, ka Ziemeļkoreja turēs 2018.gada solījumu un turpinās diplomātisku pieeju.

Atsakās no moratorija

Ziemeļkoreja pārtrauc kodolizmēģinājumu un starpkontinentālo raķešu izmēģinājumu moratoriju
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

Ziemeļkoreja iepriekš nāca klajā ar paziņojumu, ka līdz 31.decembrim no ASV sagaida jaunu ierosinājumu strupceļā nonākušo sarunu par Phenjanas kodolprogrammu atsākšanai. Phenjana arī brīdināja par nepatīkamu „Ziemassvētku dāvanu”, ja tās cerības netiks piepildītas. Phenjanā 31.decembrī noslēdzās četras dienas ilgušais Strādnieku partijas plēnums un cerības, acīmredzot, netika piepildītas.

Plēnuma noslēgumā Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns paziņoja, ka Ziemeļkoreja pārtrauc moratoriju, ko tā bija noteikusi kodolizmēģinājumiem un starpkontinentālo raķešu izmēģinājumiem. Par moratoriju kodolizmēģinājumiem un tālas darbības rādiusa raķešu izmēģinājumiem Ziemeļkoreja paziņoja 2018.gada aprīlī.

Kims sacījis, ka izmēģinājumu moratorijs Ziemeļkorejai vairs nav saistošs, jo ASV turpina kopīgas militārās mācības ar Dienvidkoreju, kā arī nevēlas atvieglot pret Ziemeļkoreju noteiktās sankcijas. Ziemeļkorejas oficiālā informācijas aģentūra KCNA, citējot Kimu, norādījusi, ka šādos apstākļos Ziemeļkorejai nav iemesla turpmāk uzskatīt šo apņemšanos par saistošu.

Kims arī brīdinājis, ka tuvākajā laikā pasaule redzēs Ziemeļkorejas jauno stratēģisko ieroci, tomēr detalizētā par to neizteicās.

Vienlaikus viņš atstāja iespējas dialogam ar Vašingtonu, norādot, ka tas, vai Ziemeļkoreja veiks izmēģinājumus un cik liels būs to mērogs, būs atkarīgs no ASV attieksmes.

Kims arī atzinis, ka starptautiskās sankcijas būtiski kaitē Ziemeļkorejas ekonomikai un mudinājis valsts iedzīvotājus „savilkt jostas”.

Jau valdošās partijas plēnuma sākumā Kims iepriekš paziņoja, ka situācija Ziemeļkorejas ekonomikā ir drūma, tāpēc nepieciešams steidzami rīkoties, lai stāvokli labotu. Ziemeļkoreja nepublisko ekonomikas statistiku, taču jūlijā Dienvidkorejas centrālā banka lēsa, ka Ziemeļkorejas iekšzemes kopprodukts pagājušajā gadā samazinājies par 4%.

ASV cer uz Kima solījumu turēšanu

Komentāru neilgi pēc Kima paziņojuma telekanālā CBS sniedza ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo. Viņš sacīja, ka vairāk par ASV un Ziemeļkorejas attiecībām un to nākotni bija nobažījies brīdī, kad par Baltā nama saimnieku kļuva Tramps. Pompeo skaidroja, ka tobrīd kara draudi bija reāli, tomēr Tramps centies izstrādāt diplomātisku risinājumu šai situācijai. Pompeo pauda cerību, ka arī Ziemeļkoreja turpinās diplomātisku pieeju situācijas risināšanā un turpinās savas apņemšanās, jo ASV vēlas mieru, nevis konfrontāciju.

ASV valsts sekretārs arī atzina – ja Kims atkāpsies no saistībām, ko apliecināja Trampam, tā būs ļoti liela vilšanās.

Viņš piebilda, ka Kims piekritis vairākiem nosacījumiem, apmaiņā pret plaša mēroga ASV un Dienvidkorejas militāro mācību apturēšanu. ASV esot turējusi savu solījumu, un tagad esot jācer, ka arī Kims turēs savu.

Savukārt Tramps, komentējot Ziemeļkorejas līdera izteikumus, norādīja, ka 2018.gada jūnijā ar Kimu parakstījis paziņojumu par Ziemeļkorejas denuklearizāciju. Viņš pauda pārliecību, ka Kims ievēros šajā dokumentā ietvertās apņemšanās. Savā golfa klubā Floridā, kur viņš pavada svētku brīvdienas,

Tramps žurnālistiem paudis pārliecību, ka Kims ir vīrs, kas tur savus solījumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti