Ziemeļīrijā parlamenta vēlēšanās ar vienas vietas pārsvaru uzvar probritāniskā partija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 3 mēnešiem.

Ziemeļīrijā notikušajās reģionāla parlamenta vēlēšanās probritāniskā Demokrātiskā unionistu partija (DUP) ieguva 28 vietas no 90, savukārt īru republikāņu partija "Sinn Fein" ieguva 27 vietas. Trīs nedēļu laikā konfliktējošajām partijām jāvienojas par valdības veidošanu, ziņo ārvalstu masu mediji.  

Reģionālā parlamenta ārkārtas vēlēšanās vēl 12 vietas ieguva Olsteras Unionistu partija, bet sociāldemokrātu partija ieguva 10 vietas, ziņo “Sky News”.  

Ja abas lielākās partijas trīs nedēļu laikā nespēs vienoties par valdības veidošanu, Londona var atlaist reģionālo parlamentu un ievest reģionā tiešo pārvaldi, par kuru atbildēs Ziemeļīrijas lietu ministrs Džeims Brokenšīrs, norāda “Deutsche Welle”.

Taču starp DUP un “Sinn Fein” pastāv nopietnas domstarpības – unionisti atbalsta Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, bet īru republikāņi pret to iebilst.

Iepriekšējās vēlēšanās DUP pārsvars pār “Sinn Fein” bija 10 vietas. Aģentūra DPA norāda, ka šoreiz republikāņu panākumu pamatā varēja būt liela vēlētāju aktivitāte – vēlēšanās piedalījās 64,8% balsstiesīgo, un tas ir lielākais skaits kopš 1998.gadā, kad Londona atteicās no tiešas pārvaldes, uzticot to reģionālajam parlamentam.  

Ārkārtas vēlēšanas bija jārīko, jo “Sinn Fein” un DUP izveidotā valdība nespēja vienoties par atbalstu alternatīvajai enerģijai un “Sinn Fein”  ministrs atkāpās,  bet partija atteicās izvirzīt viņa aizvietotāju. Līdz ar to valdība vairs nevarēja turpināt darbu.  

DPA norāda, ka Londonai Ziemeļīrijas krīze nāk ļoti nelaikā, jo miera procesu Ziemeļīrijā apdraud “Brexit”, pastāv bažas, ka pēc izstāšanās no ES nāksies stiprināt robežu starp Ziemeļīriju un Īriju, kas ir ES dalībvalsts. 

Jau ziņots, ka Īrija, kas ir Apvienotās Karalistes ciešākais kaimiņš, ir nobažījusies, ka britu aiziešana no Eiropas Savienības ne vien ietekmēs valsts ekonomikai tik svarīgās tirdzniecības iespējas, bet arī liks atjaunot robežas, kas ilgi sadalīja Īrijas salu. 

Pēc aiziešanas no Eiropas Savienības un, ja Brisele tā nolemj, arī no kopējā tirgus, Lielbritānijai nāktos pārslēgt līdzšinējos līgumus ar visām Eiropas Savienības dalībvalstīm, tajā skaitā arī ar Īriju, un turklāt atjaunot robežas, kuras šķērsojot nāktos uzrādīt pases.

Tas īpaši sarežģīti izrādītos Īrijas salā, kuras Ziemeļos atrodas Lielbritānijai piederošā Ziemeļīrija. Ja šeit nāktos atjaunot robežu starp Ziemeļīriju un Īrijas Republiku, tad vietējo iedzīvotāju ikdiena pārvērstos murgā, tā kā jau daudzus gadus īri no abām salas pusēm šķērso dabā vairs neeksistējošo robežu, strādā abās salas pusēs, zemnieki piegādā savu produkciju kooperatīviem un veikaliem gan Īrijā, gan Ziemeļīrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti