Viļņā apķēpā padomju karavīru pieminekli Antakalnes kapsētā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Viļņas Antakalnes kapsētā ar lamu vārdiem apķēpāts padomju karavīru piemineklis laikā, kad plānotā pieminekļu padomju karavīriem demontāža kapsētā atlikta saistībā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Cilvēktiesību komitejas lēmumu noteikt pagaidu ierobežojumus.

Viļņas pašvaldībā apstiprināja, ka uzraksts tiks notīrīts. Vienlaikus Viļņas policijā informēja, ka policijas darbinieki ir devušies uz notikuma vietu.

Apķēpātais padomju karavīru piemineklis Viļņā
Apķēpātais padomju karavīru piemineklis Viļņā

Viļņas pašvaldība trešdien plānoja lemt par sešu padomju karavīru skulptūru demontāžu šajā kapsētā.

Plāns paredz skulptūras demontēt un pārvietot uz Lietuvas Nacionālo muzeju, kur tās atrastos 20 gadus pēc skulptūru juridiskas pārņemšanas no valsts. Tomēr demontāža pagaidām ir atlikta.

Jūnija sākumā Viļņas pašvaldības deputāti vienbalsīgi nolēma, ka Viļņas Antakalnes kapsētā tiks demontētas sešas padomju karavīru skulptūras.

Pašvaldība pirms tam saņēma Lietuvas Kultūras mantojuma departamenta atzinumu, ka šīm skulptūrām nav tādas vērtības, kuru dēļ uz tām būtu attiecināmi noteikumi par kultūras mantojuma aizsardzību. Līdzās esošie padomju karavīru kapi un kapu plāksnes netiks aiztikti.

Demontāžas darbus bija plānots pabeigt līdz 1. novembrim, tomēr tie ir atlikti, jo ANO Cilvēktiesību komiteja ir informējusi par pagaidu pasākumu noteikšanu, līdz komiteja saņems skaidrojumu par skulptūru demontāžu.

Lietuvas tieslietu ministre Evelīna Dobrovolska informēja, ka ANO komitejas atbilde gaidāma mēneša laikā.

Lietuvas Tieslietu ministrija otrdien paziņoja, ka ir saņemta vēstule no ANO komitejas par pagaidu ierobežojumiem attiecībā uz pieminekļu demontāžu, jo komitejā ar iesniegumu vērsušās vairākas personas, kas sevi dēvē par etniskajiem krieviem Lietuvā, piemēram, Kazimiers Juraitis, kurš šogad devās tikties ar Baltkrievijas varasiestādēm, Dmitrijs Glazkovs, Tatjana Brandta un Anastasija Brandta.

ANO Cilvēktiesību komitejai ceturtdien nosūtīta vēstule ar Lietuvas pozīcijas izklāstu un aicinājumu pēc iespējas ātrāk atcelt noteiktos pagaidu ierobežojumus.

Lietuva uzstāj, ka prasības iesniedzēji ir maldinājuši ANO komiteju, jo plānotā demontāža attiecas tikai uz sešām statujām, kurās attēloti padomju armijas karavīri, bet karavīru mirstīgās atliekas un piemiņas plāksnes no kapsētas nav plānots pārvietot.

Prasības iesniedzēji apgalvo, ka Viļņas pašvaldības lēmums demontēt pieminekļus Antakalnes kapsētā ir viņu kā nacionālo minoritāšu pārstāvju tiesību un tiesību uz privāto un ģimenes dzīvi pārkāpums.

Viņus pārstāv pretrunīgi vērtētais Stanislovs Toms, kurš apgalvo, ka ir advokāts, lai gan 2016. gadā Eiropas Cilvēktiesību tiesa aizliedza viņam pārstāvēt prasības iesniedzējus tiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti