Panorāma

Zināšanu pārbaudes vēsture Latvijā

Panorāma

Pirms 80 gadiem nodega puse ēku Ludzā

Ceļojošā karikatūru izstāde par Latvijas vēsturi

Velsā iepazīst Latviju - caur politisko karikatūru un Baibu Skridi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Gatavojoties Latvijas simtgadei daudzi pasākumi notiek arī ārpus Latvijas un iepazīstina ar mūsu valsti un vēsturi. Šajā nedēļas nogalē Apvienotajā Karalistē, Velsas galvaspilsētā Kārdifā, tika atklāta ceļojošā karikatūru izstāde par Latvijas vēsturi, pasākumu noslēdzot ar BBC Velsas Nacionālā  simfoniskā orķestra koncertu, piedaloties izcilajai latviešu vijolniecei Baibai Skridei.

Ierasts, ka nozīmīgākie pasākumi notiek Londonā, taču šoreiz izstāde “Latvijas simts gadu vēsture karikatūrās” savu ceļojumu uzsāk no Velsas galvaspilsētas Kārdifas, lai vēlāk dotos un Londonu un citur.

Uz izstādes atklāšanu bija pulcējušās gan velsiešu amatpersonas,  gan latviešu diaspora. Pasākumā runu teica un izstādes lentas pārgriešanā piedalījās Kārdifas lordmēre Diāna Rīsa, kurai, kā izrādās, ir interesanta saistība ar Latviju:

"Mans vectēvs bija britu jūras spēkos 1917-1918.gadā, viņš bija Baltijas jūrā, cīnoties un aizsargājot Baltijas valstis. Viņš, manuprāt, bija tikai parasts kareivis, jauns puisis. Man ir pat kuģa bilde, tā vārdu gan neatceros. Tā bija pastkarte ar kuģa attēlu, ko viņš sūtīja savai māsai. Kad atgriezīšos mājās, noteikti atradīšu ģimenes albumā!"

Materiāli izstādei izvēlēti, Latvijas vēstniecībai sadarbojoties ar Nacionālo bibliotēku, un tajā iekļauta politisko karikatūru izlase, sākot no pagājušā gadsimta 20.gadiem līdz pat mūsdienām.

"Karikatūras sevī ietver visu - kā tāds fotomirklis no attiecīgā laika, ietver sevī arī spēju pasmieties gan par varu, gan par apkārtējo situāciju pat traģiskos laikos, tas ietver sevī arī tādu nozīmi, vai tā ir brīva valsts tajā brīdī vai nav brīva valsts. Jo, kā atceramies, tad Padomju Savienības laikos jau nekādas varu apsmejošās karikatūras neviens nedrīkstēja zīmēt. Un Velsu mēs izvēlējāmies tāpēc, ka Latvijai un Velsai jau no 2000.gadu sākuma ir sadarbības līgums, un arī vienmēr ar Velsas valdību ir bijusi ļoti laba sadarbība," sacīja Latvijas vēstniece Apvienotajā Karalistē  Baiba Braže.

Bija ieradies arī Velsas kultūras, tūrisma un sporta ministrs, kurš savā runā uzsvēra labo Velsas un Latvijas sadarbību, kā arī solījās pēc "Brexita" sadarbību turpināt.

Tieši šajā ēkā bieži koncertē slavenais BBC Velsas Nacionālais orķestris, tas pats, kas sadarbojās ar Pēteri Vasku. Arī ar Baibu Skridi sadarbība nav pirmoreiz.

"Mums ļoti patīk strādāt ar Baibu. Tā ir trešā vai ceturtā reize, kad viņa strādā ar mums, un skaņas kvalitāte, ko Baiba rada, mūzika, kā viņa to izpilda uz savas vijoles, ir brīnišķīga. Un protams, Čaikovska vijoļkoncerts ir ārkārtīgi slavens, un es zinu, ka viņa šovakar sniegs fantastisku priekšnesumu!" solīja Maiks Garvejs, BBC Velsas Nacionālā kora un orķestra direktors.

Baiba Skride pirms koncerta tika īpaši pieteikta kā vijolniece no Latvijas.

"Man vienmēr ir prieks, kad koncertus var savienot ar kādu Latvijas notikumu vai mani atpazīst kā latvieti. Tas man ir vienmēr ļoti patīkami un svarīgi. Es šeit, Kārdifā, esmu bijusi ļoti bieži, gandrīz katru gadu pēdējos 10 gadus, un es ļoti labi pazīstu orķestri un šeit arī daudzus cilvēkus publikā," atzina Baiba Skride.

Vēsturisko karikatūru izstāde, kas apskatāma pilnīgi par brīvu, līdz pat gada beigām apceļos vēl astoņas pilsētas ne tikai Anglijā, bet arī Ziemeļīrijā, Skotijā, pat Gērnsijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti