Ukrainas žurnālisti atbalsta NEPLP lēmumu anulēt apraides atļauju TV «Doždj»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ukrainas žurnālistu un mediju organizācija "MediaRuh", kā arī daudzi žurnālisti un mediju jomas nevalstisko organizāciju pārstāvji ceturtdien publicētā paziņojumā pauduši atbalstu Latvijas Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmumam atsaukt licenci telekanālam "Doždj", norādot, ka NEPLP lēmums ir motivēts, bet norādes par draudiem nacionālajai drošībai – pamatotas.

"Atsevišķu sabiedrisko, Latvijas un Krievijas organizāciju un cilvēku aicinājumi atcelt šo lēmumu, mūsuprāt, ir balstīti neinformētībā, nepietiekamā notikumu konteksta un būtības izpratnē vai arī politiski motivēti," teikts paziņojumā.

NEPLP lēmumam ir "leģitīms, likumīgs, drošības apsvērumu un politisks pamats. Lēmums nav uzbrukums vārda brīvībai, jo atbilst procedūrām, kas ir nostiprinātas Latvijas likumos un pieņemtajās sadarbības tradīcijās".

"Likumpārkāpumi, ko veica telekanāls, bija acīmredzami un nenotiek pirmo reizi. Atgādināsim, ka Ukrainas regulators 2017. gadā svītroja "Doždj" no ārvalstu kanālu uzskaitījuma, kuru retranslācija atļauta Ukrainā, jo Krimas pussala tika attēlota kā Krievijas daļa. To pašu "Doždj" darīja Latvijā."

Kā norāda paziņojuma autori, tas, ka "Doždj" ēterā Krievijas armija nodēvēta par "mūsu armiju", kā arī izskanējušie vārdi par palīdzību Krievijas karavīriem frontē, kanālu raksturo kā prokrievisku.

Ja NEPLP lēmums tiks atcelts nepamatotas kritikas iespaidā, "nekontrolēta Krievijas mediju klātbūtne Latvijā var kļūt par nopietnu draudu nacionālajai un Eiropas drošībai", brīdina "MediaRuh".

"Par to liecina Ukrainas pieredze cīņā ar Krievijas un prokrieviskajiem medijiem, kas strādā pie Ukrainas valstiskuma graušanas, izplatot dezinformāciju, viltus ziņas un Kremļa propagandas naratīvus," teikts paziņojumā.

"Paldies Latvijai par atbalstu Ukrainai cīņā pret Krievijas agresiju, par humāno un militāro palīdzību, kā arī atbalstu Ukrainas pilsoņiem, kas bija spiesti pamest savu valsti Krievijas iebrukuma dēļ," teikts paziņojumā, ko parakstījusi gan organizācija "MediaRuh" kopumā, gan vairākas mediju jomā darbojošās nevalstiskās organizācijas, atsevišķi mediji, gan arī daudzi sabiedriskajos un privātajos medijos strādājošie žurnālisti.

KONTEKSTS:

NEPLP nolēma anulēt apraides atļauju patlaban Latvijā strādājošajai Krievijas neatkarīgajai TV programmai "Doždj", pamatojot to ar draudiem valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai. Lēmums pieņemts, vērtējot pārkāpumu kopumu, kas pieļauti pēdējā laikā: valsts valodas celiņa nenodrošināšana pārraidēm, Krimas attēlošana kartē kā daļa no Krievijas teritorijas, Krievijas armijas saukšana par "mūsu armiju", iespējama atbalsta paušana Krievijas armijai. Vērtēta arī no VVD saņemtā informācija.

Lēmums stājas spēkā naktī uz ceturtdienu, 8. decembri, kad "TV Rain" jāpārtrauc raidīšana Latvijas teritorijā. Tāpat NEPLP lūgs uzlikt ģeobloku "TV Rain" kanālam "YouTube" platformā, lai saturs nebūtu pieejams Latvijā.

Latvijas Žurnālistu asociācija izteica nožēlu par NEPLP lēmumu anulēt apraides licenci telekanālam "Doždj" un uzskata, ka tas ir nesamērīgs iepretim pieļautajiem pārkāpumiem. Starptautiskā organizācija "Reportieri bez robežām" paziņoja, ka Krievijas neatkarīgās TV programmas cenzūra ir Eiropas valsts necienīgs lēmums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti