Dienas notikumu apskats

Ķīna publisko jauna Zīda ceļa plānus Arktikā

Dienas notikumu apskats

RAKUS vadītāja 8000 eiro alga panākta sarunās ar ministriju

Tramps Davosas ekonomikas forumā aicina uz starptautisku sadarbību ar ASV

Tramps forumā Davosā: «Amerika vispirms» nenozīmē «tikai Amerika»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

„Amerika pirmajā vietā” nenozīmē „Amerika viena pati”, paziņoja ASV prezidents Donalds Tramps. Uzrunā Davosas ekonomikas forumā viņš aicināja investēt Savienotajās Valstīs un teica, ka ASV ir gatavas vest divpusējas tirdzniecības sarunas ar citām valstīm. Tomēr viņš vēlas reformēt starptautisko tirdzniecības sistēmu.

Savienotās Valstis atdzimst un ir atvērtas biznesam – ar šādu vētījumu ASV prezidents Donalds Tramps piektdien, 26.janvārī, uzrunā Pasaules Ekonomikas forumā Davosā mudināja investēt Savienotajās Valstīs, paziņojot, ka ir ieradies pārstāvēt ASV intereses. Trampa prezidentūras pirmajā gadā daudziem bijušas bažas par viņa protekcionistisko nostāju iepretim brīvajai tirdzniecībai.

Šonedēļ Tramps parakstīja rīkojumu par būtisku importa nodevu paaugstināšanu saules paneļiem un veļasmašīnām, kas īpaši skars Ķīnu un Dienvidkoreju. Seula jau iesniegusi sūdzību Pasaules Tirdzniecības organizācijā.

Tomēr Davosā Tramps paziņoja, ka ASV ir gatavas partnerībai, tomēr vēlas reformēt starptautisko tirdzniecības sistēmu, lai vairotu to labklājību, kas „spēlē pēc noteikumiem”. Vašingtona vairs „nepievērs acis” uz negodīgu tirdzniecību.

„Mums nevar būt brīva un atvērta tirdzniecība, ja dažas valstis ekspluatē sistēmu uz citu rēķina. Mēs atbalstām brīvo tirdzniecību, bet tai jābūt taisnīgai un savstarpēji izdevīgai. Tikai uzstājot uz [šādu] tirdzniecību, mēs varēsim radīt sistēmu, kas būs laba ne tikai ASV, bet visām valstīm.

Savienotās Valstis ir gatavas sarunām par abpusēji izdevīgiem, divpusējiem tirdzniecības līgumiem ar visām valstīm,” paziņoja Tramps.

Tramps pievērsa uzmanību arī jautājumam par nevienlīdzību un brīdināja par globalizācijas tumšajām pusēm: „Kad tiek aizmirts par cilvēku, pasaule sašķeļas. Tikai ieklausoties aizmirsto balsīs un atbildot uz tām, mēs varam radīt gaišu nākotni patiešām visiem. Nācijas varenība ir kas vairāk nekā saražotās produkcijas kopsumma, nācijas varenība ir tās pilsoņu kopums."

Būtisku daļu Trampa vēstījumā ieņēma arī drošības jautājums. Viņš aicināja izdarīt lielāku spiedienu uz Ziemeļkoreju, Irānu, kā arī pastiprināt cīņu pret terorismu.

Tramps arī izmantoja izdevību atgādināt sabiedrotajiem NATO, ka „kopējā drošībā katram jāiegulda sava taisnīga daļa”: „Mēs veicam vēsturiskus ieguldījumus amerikāņu militārajos spēkos, jo bez drošības nav labklājības. Lai pasauli darītu drošāku no nelietīgiem režīmiem, terorisma un revizioniskām valstīm, mēs aicinām savus draugus un sabiedrotos ieguldīt pašu aizsardzībā un pildīt savus finansiālos pienākumus.”

Iepriekš Davosā gan Francijas, gan Vācijas līderi bija brīdinājuši pret protekcionismu, aicinot uz centieniem rast globālus risinājumus.

Jāpiebilst, ka ASV prezidenti nav bieži viesi Davosas forumā Šveicē. Tramps ir tikai otrs amatā esošais prezidents, kas tur ieradies personīgi. Pirmais bija Bils Klintons pirms gandrīz 20 gadiem.

Pasaules Ekonomikas forums Davosā notiek šonedēļ, un Latviju pārstāv valdības vadītājs Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība) un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola  (Zaļo un Zemnieku savienība).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti