Tatāri turpina bloķēt kravas auto ceļu uz Krimu; pussalā prognozē pārtikas trūkumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 9 mēnešiem.

Krimas tatāri ar ukraiņu nacionālistu atbalstu jau otro dienu turpina bloķēt pieeju kontrolposteņiem, ar kuriem Krievija atšķēlusi Krimu no Ukrainas. Aktīvisti uz ceļiem izvietojuši betona blokus, neļaujot Krimā nokļūt smagajām automašīnām ar produktiem no Ukrainas. 

Krimas tatāri šādi protestē pret savu tautiešu tiesību apspiešanu anektētajā Krimā. Uz robežām izveidojušās garas rindas un amatpersonas prognozē, ka daudziem veikaliem var rasties nopietnas problēmas ar pārtikas produktu trūkumu.  

Pagājušās nedēļas vidū Krimas tatāru likumdevēju padomes Medžlisa līderis un Ukrainas Augstākās Radas deputāts Refats Čubarovs paziņoja, ka svētdien pusdienlaikā Krimas tatāri sāks bloķēt administratīvo robežu.

Viņš paziņoja, ka tiks bloķēti ceļi, kas ved uz Krimu, lai tādējādi traucētu produktu nogādāšanu okupētajā teritorijā. Uz vieglajām automašīnām šāds aizliegums neattiekšoties.

Čubarovs norādījis, ka šī ir ilgtermiņa akcija, jo nedrīkstot barot bandītus, kas ņirgājas par viņa tautiešiem. Šādi akcijas rīkotāji arī vēlas panākt, lai tiktu izbeigta Krimas tatāru vajāšana, tiktu nodrošināti brīvi darba apstākļi ukraiņu un ārvalstu masu saziņas līdzekļiem, atcelts aizliegums Krimā iebraukt Krimas tatāru līderiem, kā arī tiktu panākta vairāku politieslodzīto atbrīvošana.

Čubarovs norāda, ka Ukrainas robežas pusē būtu jāizveido produktu tirdzniecības tīkls, lai līdzekļi plūstu Ukrainas kasē, nevis noziedznieku kabatās.

“Mēs aicinām mūsu uzņēmējus ar pelēko shēmu palīdzību nebarot Krimas bandītus, kuri katru dienu nosūta citus bandītus veikt grautiņus Krimas tatāru dzīvesvietās,” sacīja Čubarovs.

“Statistika liecina, ka šī gada piecos mēnešos tirdzniecības apjoms starp Krimu un Ukrainu ir sasniedzis 475 miljonus dolāru. Un tā ir tikai daļa, ko mēs redzam. Tas nozīmē, ka oligarhi ir te, bet Krimas vadītājs Aksjonovs un viņa bandīti ir tur. Starp viņiem cirkulē nauda, ar kuru tiek apmaksātas pārbaudes un grautiņi mūsu mājās. Ja tiks izveidoti šādi tirdzniecības centri, oligarhi būs spiesti strādāt atklāti un nauda paliks Ukrainā,” pauda tatāru līderis.

Pirmās diennakts laikā blokāde ir nesusi cerētos rezultātus un, kā apstiprina gan Ukrainas, gan Krievijas puse, pussalā nav iekļuvusi vai no tās izbraukusi neviena kravas automašīna. Visos trijos robežkontroles punktos ir izveidojušās vairāku kilometru garas automašīnu rindas. Daudzi no šoferiem ir izrādījuši sašutumu par notiekošo, taču par kārtību pierobežā rūpējas policijas vienības.

Pašlaik Ukraina nodrošina daļu no Krimā pārdotajiem dārzeņiem, gaļas un piena produktiem. Krievija solījusi jebkādu iespējamo deficītu blokādes dēļ atrisināt ar piegādēm no Krievijas, kā arī sodīt uzņēmējus par nepamatotu cenu palielināšanu.

Krimas vadītājs Sergejs Aksjonovs paziņojis, ka pašreizējās blokādes dēļ ukraiņu produkti no Krimas veikaliem tiks izspiesti divu nedēļu laikā. Pēc viņa vārdiem, visvairāk cietīs Ukrainas iedzīvotāji Hersonas un Nikolajevas apgabalos, bet Krima šādu blokādi spēšot pārdzīvot.

Arī Krievijas vicepremjers Dmitrijs Kozaks paziņojis, ka robežpunktu blokāde neietekmēs pārtikas produktu situāciju Krimas pussalā. Pēc viņa vārdiem, situācija diennakts laikā īpaši nav pasliktinājusies, jo blokādes iniciatori par šādu akciju esot brīdinājuši jau trīs nedēļas iepriekš un ir bijis iespējams šādam scenārijam pienācīgi sagatavoties. Pussalā neesot nekādas ažiotāžas vai cenu kāpuma.

Bet tikmēr pirmdien Krimas tatāru līderis Refats Čubarovs paziņojis, ka Krimas produktu blokādei, iespējams varētu sekot arī enerģētiskā blokāde un Krimas tatāri darīšot visu, lai panāktu arī elektroenerģijas piegāžu pārtraukšanu Krimai.

Jau vēstīts, ka Krievija anektēja Krimu pērn martā. Kremlī tika parakstīts arī oficiāls dokuments par Krimas un Sevastopoles uzņemšanu Krievijas sastāvā un visi pussalas iedzīvotāji tika atzīti par Krievijas Federācijas pilsoņiem. 

Šādu lēmumu Krievija pieņēma, balstoties uz pērn martā notikušā starptautiski neatzītā referenduma rezultātiem, saskaņā ar kuriem vairākums Krimas iedzīvotāju atbalstījuši pievienošanos Krievijai. Referendumu neatzīst Kijeva un starptautiskā sabiedrība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti