Panorāma

Investīciju pieplūdei arvien jūtamāki šķēršļi

Panorāma

Irbenē pēta Visuma melnos caurumus

Tartu Universitātē vērienīga reforma

Tartu Universitātē plašas reformas; vēlas sekmēt studentu ieiešanu darba tirgū

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tartu Universitātei nevis jāseko pārmaiņām sabiedrībā, bet – jābūt pārmaiņu virzītājspēkam, ar šādu pārliecību ievērojamu reformu piedzīvojusi Tartu Universitāte. Pārmaiņas stājas spēkā līdz ar Jauno gadu.

Tartu Universitāte ir lielākā un prestižākā augstākās izglītības iestāde Igaunijā. Tā ir salīdzinoši labi novērtēta arī starptautiskā līmenī. Pašreiz Tartu Universitātē ir deviņas fakultātes un četras koledžas, taču, jau sākot ar janvāri, augstskola piedzīvo būtiskas pārmaiņas – tā reformējas tikai uz četru fakultāšu sistēmu.

Neviena no studiju jomām netiek likvidēta, vienkārši vairākas fakultātes un koledžas tiek apvienotas četrās lielās. Reforma vērsta nevis uz naudas taupīšanu, bet gan uz darbības uzlabošanu un konkurētspēju.

Profesore Margita Sutropa nule kļuvusi par Mākslu un humanitāro zinātņu fakultātes dekāni, kas tagad apvieno kādreizējās Filosofijas un Teoloģijas fakultātes un mākslas koledžu.

"Ja ir viens budžets un viena administrācija, ir iespējams labāk formulēt, ko mēs vēlamies sasniegt, kas ir mūsu mērķi un kā tos vislabāk sasniegt ar ierobežotiem resursiem - tā vienmēr ir problēma. Ne tikai runājot par naudu, bet arī par personālu un kvalificētiem cilvēkiem," saka Sutropa.

Reforma paredz, ka studenti varēs daudz brīvāk paši veidot savu, individuālu studiju plānu. "Viņi var kombinēt dažādas disciplīnas, kas padara viņu studijas plašākas, bet tajā pašā laikā viņi atrod katrs savu unikālo specializāciju, kas viņiem dos iespēju ieiet darba tirgū ar labākām izredzēm un iegūt tieši to darbu, kuru vēlas. Visam esot vienā fakultātē, ir vienkāršāk atbrīvoties no barjerām starp disciplīnām," jaunās priekšrocības uzskaita Sutropa.

Arī Universitātes rektors Volli Kalms par reformas galveno mērķi sauc iespēju katram studentam radīt sev unikālu izglītības komplektu.

"Problēmas, ar kurām šodien saskaras universitāte vai ar kurām nākotnē saskarsies absolventi, ir kompleksas. Šauri specializētas fakultātes vai ļoti šauri specializēti cilvēki nespēs atrisināt sabiedrībā pastāvošās problēmas. Tāpēc mēs ejam uz ciešāku sadarbību starp akadēmiskajām vienībām un daudzpusīgākām studiju programmām," saka Kalms. "Mēs esam visaptveroša universitāte. Mums ir viss – medicīna, tiesību zinātne, teoloģija, tehnoloģijas. Tā ir unikāla iespēja kombinēt šīs kompetences, lai risinātu problēmas," norāda rektors.

Starpdisciplīnu studiju programmas šeit izmēģinātas jau pirms reformas. Nesenākā – kibertiesības, kas apvieno informācijas tehnoloģijas un jurisprudenci – izrādījusies ļoti pieprasīta.

Kalms atklāti atzīst, ne viss akadēmiskais personāls par pārmaiņām bijis sajūsmā. "Visā jaunajā ir mazāk skaidrības nekā pastāvošajā sistēmā. Tāpēc saprotami, ka daļa mācībspēku dotu priekšroku versijai - “lai paliek kā ir”.

Bet mana stingra nostāja saka, ka universitātei nav jāseko izmaiņām sabiedrībā. Tai jārada šīs izmaiņas. Tāpēc gan universitātes pārvaldei, gan visiem procesiem jābūt nepārtrauktā kustībā,"  pārmaiņu principu uzsver Kalms.

Pēdējos trīs gadus valsts finansējums Tartu Universitātei samazinājies, un arī reformai papildus līdzekļi nav saņemti. Naudu universitāte atradusi esošajā budžetā, un tiešā veidā tam iztērēti aptuveni septiņi miljoni eiro.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti