Talibu kontrolē nonākušas vēl vairākas Afganistānas provinču galvaspilsētas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Radikālā grupējuma “Taliban” kaujinieki ieņēmuši vēl vairāku Afganistānas provinču galvaspilsētas, pastiprinot bažas par centrālās valdības spēju saturēt kopā valsti. Afganistānas prezidents Ašrafs Gani trešdien apmeklēja talibu ielenkto Mazārešarīfas pilsētu, lai aicinātu valdību atbalstošos spēkus nepadoties.

ASV laikraksts “The Washington Post”, atsaucoties uz avotiem ASV valdībā, vēsta par amerikāņu izlūkdienestu prognozi: Afganistānas galvaspilsēta Kabula varētu nonākt “Taliban” kontrolē jau tuvāko 90 dienu laikā.

Afganistānas prezidenta padomnieks Vahīds Omers noraidījis šo prognozi. “Šobrīd mums ir grūti laiki, bet mēs zinām, ka uzvarēsim,” viņš pavēstīja raidsabiedrībai BBC.

"Taliban" pārņem savā kontrolē arvien jaunas teritorijas
"Taliban" pārņem savā kontrolē arvien jaunas teritorijas

Pēdējo 24 stundu laikā “Taliban” kaujinieki ir iegājuši vēl trīs Afganistānas provinču galvaspilsētās. Kā pagaidām pēdējā talibu rokās krita ziemeļaustrumu provinces Badahšānas administratīvais centrs Feizābāda.

Latvijas Radio korespondents Uldis Ķezberis par situāciju Afganistānā
00:00 / 01:57
Lejuplādēt

Tas notika pēc vairāk nekā nedēļu ilgušām bruņotām cīņām starp talibiem un Afganistānas valdībai lojālajiem spēkiem. Badahšānas augstākajām amatpersonām un provincē izvietotajiem drošības spēkiem esot izdevies atkāpties uz kaimiņos esošo Tahāras provinci, kuras galvaspilsētu Tālogānu talibi ieņēma svētdien.

Kopš pagājušās piektdienas “Taliban” kontrolē ir nonākušas jau deviņas no 34 Afganistānas provinču galvaspilsētām.

Talibi ir aplenkuši vēl vairāku provinču galvaspilsētas. Viena no tām ir valsts ziemeļu provinces Balhas galvaspilsēta Mazārešarīfa. Tur trešdien negaidīti ieradās Afganistānas prezidents Ašrafs Gani.

Viņš tikās ar vietējo uzbeku un tadžiku līderiem, lai apspriestu pilsētas aizsardzību. Mazārešārīfa atrodas tuvu Afganistānas robežai ar Uzbekistānu un Tadžikistānu. Zaudējot pilsētu, Afganistānas valdība pilnībā zaudētu kontroli pār valsts ziemeļiem.

Afganistānas amatpersonas talibu straujajos militārajos panākumos vaino ASV lēmumu izvest no valsts savu karaspēku. ASV prezidents Džo Baidens otrdien noraidīja šos pārmetumus.

Viņš paziņojis, ka nenožēlo savu lēmumu izvest amerikāņu karaspēku no Afganistānas.

“Afgāņu līderiem ir jāapvienojas. Viņiem ir jācīnās par sevi, jācīnās par savu tautu. Savienotās Valstis pildīs savas saistības pret Afganistānu, sniedzot atbalstu no gaisa, nodrošinot pārtiku, ekipējumu un atalgojumu afgāņu karavīriem.

Bet viņiem ir jāgrib cīnīties. Mēs turpināsim pildīt savas saistības, bet es nenožēloju savu lēmumu,” paziņoja Baidens.

Apzinoties drošības situāciju Afganistānā, Nīderlande nolēmusi uz sešiem mēnešiem apturēt atraidīto afgāņu patvēruma meklētāju deportēšanu atpakaļ uz dzimteni.

KONTEKSTS:

Talibu režīmu gāza 2001. gadā, kad pēc 11. septembra terora aktiem Afganistānā iebruka ASV vadītā starptautiskā koalīcija, lai likvidētu teroristu grupējuma "Al Qaeda" bāzes. Kopš tā laika "Taliban" regulāri veic uzbrukumus afgāņu un ārvalstu karavīriem, bet visvairāk šajā karā ir cietuši civiliedzīvotāji.

ASV prezidents Džo Baidens ir apņēmies pabeigt ASV karaspēka izvešanu no Afganistānas līdz 2021. gada 31. augustam. ASV vadīto starptautiskās koalīcijas spēku atkāpšanos savā labā izmanto "Taliban", kas atgūst kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti