Talibi aizliedz sievietēm garākos braucienos doties bez pavadoša vīrieša

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

Afganistānā valdošais radikālo islāmistu grupējums "Taliban" svētdien paziņoja, ka transportlīdzekļos garākos braucienos sievietes drīkst doties tikai tuva radinieka vīrieša pavadībā.

Tikumības veicināšanas un netikumības novēršanas ministrijas izdotajās vadlīnijās izteikts aicinājums transportlīdzekļu īpašniekiem pārvadāt tikai sievietes, kurām ir islāma hidžabs.

"Sievietes, kuras brauc tālāk par 72 kilometriem, nevajadzētu vest, ja viņas nepavada tuvs radinieks," ziņu aģentūrai AFP svētdien teica ministrijas preses pārstāvis Sadeks Akifs Muhadžīrs, uzsverot, ka runa ir par tuvu radinieku vīrieti.

Sociālajos tīklos izplatītās vadlīnijas publiskotas dažas nedēļas pēc tam, kad ministrija lūdza Afganistānas televīzijas kanāliem pārtraukt pārraidīt drāmas un tā dēvētās ziepju operas, kur redzamas aktrises.

Ministrija arī aicināja televīzijas žurnālistes kameras priekšā atrasties hidžabā.

Mujadžīrs svētdien sacīja, ka hidžabs jāvalkā arī sievietēm, kuras vēlas iekāpt transportlīdzeklī. Tāpat ministrijas rīkojumā lūgts cilvēkiem neatskaņot mūziku transportlīdzekļos.

Pagaidām nav skaidrs, par kuru hidžaba veidu talibi savās vadlīnijās runā, jo hidžabi ir dažādi - no matu nosegšanas līdz sejas plīvuram un pilnīgi nosegtam ķermenim. Lielākā daļa sieviešu Afganistānā nēsā lakatus.

Kopš varas pārņemšanas augustā talibu režīms ir ieviesis dažādus ierobežojumus sievietēm un meitenēm, lai gan solīja, ka tie nebūs tik stingri kā bija iepriekšējā viņu valdīšanas laikā pagājušā gadsimta 90.gados.

Vairākās provincēs talibu vadību izdevies pārliecināt par skolu atvēršanu, tomēr daudzviet meitenēm nav iespējas mācīties pamatskolā.

Šomēnes islāmistu grupējums sava augstākā līdera vārdā publicēja dekrētu, nosakot, ka valdībai ir jāievēro sieviešu tiesības, tomēr izglītības pieejamība meitenēm tajā nav minēta.

Aktīvisti cer, ka talibu centieni iegūt starptautisku atzīšanu un saņemt starptautisko palīdzību liks režīmam piekāpties sieviešu tiesību jautājumā.

Sieviešu tiesību ievērošana ir viens no nosacījumiem, kurus starptautiskās palīdzības sniedzēji minējuši, lai varētu atjaunot palīdzību vienai no pasaulē nabadzīgākajām valstīm.

Iepriekšējā talibu režīma laikā sieviešu tiesības Afganistānā krasi tika ierobežotas. Sievietēm bija jāvalkā visu ķermeni nosedzoša burka, māju drīkstēja atstāt tikai vīrieša pavadībā, kā arī viņām bija liegta iespēja strādāt un iegūt izglītību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti