«Taliban» vēlas aizmirst pagātni un būvēt nākotni, tomēr mūzika un sieviešu ceļošana bez pavadoņa būs aizliegta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

“Mēs vēlamies veidot valsts nākotni un aizmirst to, kas noticis pagātnē,” tā intervijā laikrakstam “The New York Times” sacīja radikālā grupējuma “Taliban” pārstāvis Zabihulla Mudžahids, atklājot daļu grupējuma plānu saistībā ar Afganistānas atjaunošanu. Viņš noraidīja vairākas afgāņu un pasaules organizāciju bažas par stingro režīmu, talibiem nākot pie varas. Vienlaikus grupējuma runasvīrs pauda, ka atsevišķi ierobežojumi sabiedrībā tiks saglabāti.

Mudžahids noliedza bažas gan par to, ka talibi vēlas atriebties viņu opozicionāriem, gan par iespējamību ierobežot sieviešu tiesības. “Taliban” runasvīrs pauda cerību, ka par spīti haosam, kas jau teju divas nedēļas valda Kabulas lidostā, talibi spēs izveidot labas attiecības ar ārvalstīm un starptautisko sabiedrību. 

Talibi atkārtoti vēlas afgāņiem un pasaulei norādīt, ka viņi ir mainījušies. Mudžahids akcentēja, ka režīms būs liberālāks nekā iepriekšējā reizē, kad talibi bija pie varas 1990. gados.

Iespēju būs vairāk, nekā licies, tomēr ierobežojumi nepazudīs 

Talibi pauduši, ka afgāņi varēs brīvi izceļot no valsts gadījumos, ja tiem būs nokārtoti visi nepieciešamie dokumenti. Afgāņi, kuriem ir sagatavoti visi vajadzīgie dokumenti izceļošanai, varēs brīvi doties uz lidostu un izceļot bez sekām, “Taliban” pārstāvis sacīja: “Cilvēkiem vajadzīgas pases un vīzas uz attiecīgajām valstīm. Ja viņu dokumenti ir derīgi, tad mēs nejautāsim, ko viņi darījuši pirms tam.”

Mudžahids noraidīja apgalvojumus, ka “Taliban” meklē afgāņus, kuri palīdzējuši Amerikas Savienoto Valstu (ASV) un sabiedroto karavīriem. Vienlaikus viņš pauda nožēlu, ka rietumvalstis cenšas evakuēt kvalificētus afgāņus.

“Viņiem nevajadzētu iejaukties mūsu valsts darbībā un paņemt mūsu cilvēkresursus: ārstus, profesorus un citus cilvēkus, kas šeit ir vajadzīgi. Amerikā šie cilvēki, visticamāk, kļūs par trauku mazgātājiem vai pavāriem. Tas ir necilvēcīgi,” norādīja grupējuma pārstāvis. 

Tomēr Mudžahids arī atzina, ka “Taliban” tolerance nav neierobežota. Viņš sacīja, ka talibu režīms paredzēs arī atsevišķus ierobežojumus. Piemēram, mūzika būs aizliegta publiskajā telpā. Viņš skaidroja: “Islāms aizliedz mūziku, bet mēs ceram, ka mēs varēsim cilvēkus pārliecināt tādas lietas nedarīt, nevis piespiest viņus tās nedarīt.”

Sieviešu tiesības

Jau iepriekš Mudžahīds solīja, ka nebūs nekādas diskriminācijas pret sievietēm, viņas varēs strādāt un mācīties, tiesa gan, tam esot jānotiek saskaņā ar islāma tradīcijām un šariata likumiem. Ko tas nozīmētu praktiski, talibu pārstāvis izvairījies precizēt.

Divās desmitgadēs, kad talibi nevaldīja Afganistānā, sabiedrība ir krietni mainījusies. Daudzas no izmaiņām notikušas tieši saistībā ar sieviešu tiesībām. Piemēram, sievietes var ģērbties, kā vēlas, var apmeklēt skolas un doties uz darbu, kā arī sievietes ir redzamas reklāmas plakātos un televīzijā. “Taliban” pārstāvis norādīja, ka ilgtermiņā sievietes būs tiesīgas atgriezties savā ikdienas ritmā, kāds tas bija, pirms talibi atguva kontroli. 

Mudžahids sacīja, ka bažas par to, ka sievietes tiks iespundētas mājās vai viņām būs jāaizsedz sava seja, nav pamatotas. Tomēr viņš atklāja, ka sievietēm, dodoties ceļojumos, kas garāki par trim dienām, būs nepieciešams pavadonis. 

“Ja sievietes dodas uz skolu, darbu, universitāti vai slimnīcu, tad viņām nebūs nepieciešams pavadonis,” sacīja Mudžahids.

Kopš talibi atguva kontroli pār Afganistānu, par savu drošību īpaši satrauktas ir sievietes, kuru skaits pilsētas ielās ir ļoti neliels. Arī kopumā cilvēki joprojām neslēpj, ka tiem ir bail par to, kāda var izvērsties viņu dzīve zem talibu varas.

KONTEKSTS:  

Talibu režīmu gāza 2001. gadā, kad pēc 11. septembra terora aktiem Afganistānā iebruka ASV vadītā starptautiskā koalīcija, lai likvidētu teroristu grupējuma "Al Qaeda" bāzes. Kopš tā laika "Taliban" regulāri veica uzbrukumus afgāņu un ārvalstu karavīriem, bet visvairāk šajā karā ir cietuši civiliedzīvotāji.

ASV prezidents Džo Baidens bija apņēmies pabeigt ASV karaspēka izvešanu no Afganistānas līdz 2021. gada 31. augustam. ASV vadīto starptautiskās koalīcijas spēku atkāpšanos savā labā izmantoja "Taliban", kas atguva kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem. 15. augustā "Taliban" bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu, tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi "Taliban" kontrolē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti