Aktuāli

Suņus čipo kūtri; nereģistrēti vēl 35 000 dzīvnieki

Aktuāli

Šonedēļ pirmais pasākums notiks jaunajā Saeimas komisiju ēkā

LR korespondente Ina Strazdiņa par Kalē ''Džungļu'' nojaukšanu

SPECIĀLI no Kalē: Daļa «Džungļu» iemītnieku piekrituši palikt Francijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 7 mēnešiem.

Daļa Kalē tā saucamo „Džungļu” iemītnieku ir piekrituši palikt Francijā un pauž gatavību integrēties tajā. To intervijā Latvijas Radio atzīst paši patvēruma meklētāji.

Grib palikt Francijā

Viens no viņiem - Īzāks no Kandahāras Afganistānā - stāsta, ka visi, kas ir pametuši nometni, grib palikt Francijā.

„Viņi ir izlēmuši. Mēs esam ļoti priecīgi palikt Francijā. Tie, kuri grib doties uz Lielbritāniju, tie ir palikuši „Džungļos”,” saka Īzāks.

Viņš arī saka, ka nedz viņš, nedz kāds cits no imigrantiem nezina, kurp ar autobusiem viņus vedīs Francijas valdība. „Viņi zina labāk. Viņi visiem iedos dokumentus,” saka Īzāks. Tomēr gan Īzāks, gan citi nu jau bijušie „Džungļu” iemītnieki stāsta, ka ir priecīgi tikt prom no nometnes, kur dzīve ir bijusi bīstama.

Vahids no Afganistānas Džungļos sabijis astoņus ar pusi mēnešus, tagad priecīgs par palikšanu Francijā un to, ka tiek prom no džungļiem.

Viņš vairakkārt mēģinājis pieķerties kravas automašīnām un nokļūt pāri kanālam – Lielbritānijā.

Kā daudzi citi par to arī vaļsirdīgi stāsta: „Jā, es mēģināju katru nakti. Tas ir ļoti grūti. Vienu reizi salauzu roku. Vairāk nekā četrus mēnešus es esmu bijis ieslodzījumā – pa piecpadsmit līdz sešpadsmit dienām, tepat, Francijā. Ja policija noķer ostā, tūlīt ieliek aizturēšanas centrā. Vienus – deportē, citus, kam nav pirkstu nospiedumu pēc vairākām dienām atbrīvo.”

Gan Vahids, gan arī vēl vairāki citi aptaujātie atzīstas, ka īsti nezina, ko paliekot Eiropā darīs, bet mājās atgriezties nevarot, jo ir bīstami un valstī nav darba. Vahida ģimene ir izkaisīta Eiropā. Viņa brāļi, kuri bijuši tulki britu karavīriem, tagad dzīvo Apvienotajā Karalstē. Vahids norāda, ka, paliekot Francijā, vispirms vēlētos apmeklēt skolu. Afganistānā viņš bijis metinātājs.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Bērnus ievietos integrācijas skolās

Paredzams, ka „Džungļu” iemītniekus izvietos dažādās vietās visā valstī, tostarp ved arī uz attāliem Francijas reģioniem, kur izvērtēs viņu statusu un iespējas palikt valstī.

Pusaudžus, kas ir atceļojuši bez vecākiem, patur Kalē tuvumā, un viņus uzņems Lielbritānija.

Brīvprātīgā darbiniece Beatrise Lorigana, stāvot nometnes augstākajā punktā, smilšainā pakalnā, rāda uz teritorijām, kuras migrantu nometnē nojauks pirmās un kā šeit visu organizēs: „Lūk, šeit ir Francijas valdības atvestie konteineri, uz kuriem pārvedīs bērnus un nepilngadīgos, viņi uz laiku paliks te, vienkopus. Iepriekš šeit dzīvojošos šodien aizvedīs prom uz citām vietām.”

Ja Francija apstiprinās patvērumu, tā būs pamatīga integrācijas skola, jo daudzi afgāņi nāk no attāliem ciematiem un atzīst, ka neprot nedz lasīt, nedz rakstīt un vienīgais veids, kā sazinās ar savējiem, ir zvanot pa telefonu.

Džungļi - tumša un drūma vieta

Radio novēroja, ka migrantu izveidotie „Džungļi” pie Kalē ostas ir fenomens, kuru sākumā pat ir ļoti grūti aptvert.

Tā tiešām ir ļoti tumša un drūma vieta, ko veido no visa kā – no plēvēm, plastmasas, koka gabaliem sastutēti mitekļi, bet daudzi joprojām to negrib pamest, jo uzskata, ka ir tuvu ostai un iespējai nokļūt Lielbritānijā. „Es kaut vai gulēšu uz ielas, bet nekur prom neiešu,” teica ne viens vien džungļos satiktais. Tā ir ļoti nežēlīga cīņa visu acu priekšā.

Migrantu patversme pastāv jau vairākus gadus, taču pēdējā laikā bija strauji augusi, radot arvien lielāku spriedzi gan pašu iemītnieku vidū, gan arī tuvākajā apkaimē un ostā. Migranti, kuri pārsvarā ir gados jauni vīrieši, cenšas dažādos veidos slepus iekļūt ostā ienākošajās kravas automašīnās un tādējādi nokļūt uz prāmjiem, kas tālāk aizvestu pāri Lamanšam uz Lielbritāniju.

Arī radio ievēroja, ka Kalē ir redzami segās satinušies lielākoties afgāņi, jo laukā ir auksts.

Kalē osta atrodas aptuveni divus stundu braucienā no Briseles, un, ierodoties tās teritorijā, neparasti ir tas, ka visus galvenos ceļus, kas ved uz ostu, apjož augsti, dubulti drāšu žogi, caur kuriem var redzēt tālumā vīdam kuģus, krānus un visu ostām tipisko infrastruktūru.

Francijas varas iestādes sola Kalē džungļu evakuāciju pabeigt trīs dienās par spīti tam, ka daļa džungļu iemītnieku vēlas par visu cenu palikt tuvumā ostai.

Jau ziņots, ka sestdien un svētdien vietējās amatpersonas apmeklēja nometni, lai informētu tās iemītniekus par plānoto nometnes slēgšanu. Daudzi no iemītniekiem pauda neapmierinātību ar valdības plāniem, iesaistoties sadursmēs ar vietējo policiju. Protestētāji galvenokārt iebilst pret informācijas trūkumu. Tomēr pirmdien, 24. oktobrī sākās nometnes nojaukšana.

Migrantu tiesību aizstāvības organizācijas pieļauj, ka aptuveni 2000 no Kalē 'Džungļu" iemītniekiem varētu atteikties doties uz centriem citos valsts reģionos, jo tas viņus attālinātu no sapņa un mērķa nokļūt Lielbritānijā. Varas iestādes ir paziņojušas, ka tās nevēlas pielietot spēku, taču gadījumā, ja migranti atteiksies nometni pamest, būs nepieciešams iejaukties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti