Somija trešo gadu atzīta par pasaulē laimīgāko valsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 2 mēnešiem.

ANO ekspertu pētījumā, kas veikts 156 pasaules valstīs, noskaidrots, ka planētas laimīgākā valsts jau trešo gadu pēc kārtas ir Somija, piektdien pavēstīja pētījuma veicēji. No Baltijas valstīm par laimīgāko atzīta Lietuva.

ĪSUMĀ:

  • ANO: Somijas iedzīvotāji bauda augstu dzīves kvalitāti, drošību un kvalitatīvus sabiedriskos pakalpojumus.
  • Pasaules laimīgāko valstu pirmajā desmitniekā arī Dānija, Šveice, Islande, Norvēģija, Nīderlande, Zviedrija.
  • Latvija ierindota 57. vietā, kas ir kritiens par četrām vietām, salīdzinot ar pagājušo gadu.
  • Lietuva sarakstā ierindojusies 41. vietā, bet Igaunija - 51.
  • Sarakstu noslēdz vardarbīgu konfliktu un nabadzības piemeklētās Zimbabve, Dienvidsudāna un Afganistāna.
  • ANO: pašreizējie sarežģītie un neziņas pilnie apstākļi varētu vairot pasaules iedzīvotāju laimi nākotnē.

Somija trešo gadu atzīta par pasaulē laimīgāko valsti
00:00 / 02:41
Lejuplādēt
Gatavojot Pasaules laimes ziņojumu, pētnieki iztaujājuši cilvēkus 156 valstīs, lūdzot pašiem novērtēt savu laimes līmeni, kā arī ņēmuši vērā citus kritērijus, tādus kā iekšzemes kopprodukts (IKP), sociālais atbalsts, personīgā brīvība un korupcijas līmenis.

 

ANO Pasaules laimes ziņojuma veidotāji par laimīgāko atzinuši Somiju. Ziņojumā teikts, ka Somijas iedzīvotāji bauda augstu dzīves kvalitāti, drošību un kvalitatīvus sabiedriskos pakalpojumus, bet sociālās nevienlīdzības un nabadzības līmenis ir viens no zemākajiem starp Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalstīm. Ziemeļvalsts šo godu izpelnījās arī 2019. un 2018. gadā.

Tāpat kā iepriekšējos ziņojumos arī šogad pirmajā desmitniekā dominē Ziemeļvalstis. Pasaules laimīgāko valstu pirmajā desmitniekā iekļautas arī Dānija, Šveice, Islande, Norvēģija, Nīderlande, Zviedrija, Jaunzēlande, Austrija un Luksemburga.

Latvija ierindota 57.vietā, kas ir kritiens par četrām vietām, salīdzinot ar pagājušo gadu. Lietuva sarakstā ierindojusies 41.vietā, bet Igaunija - 51.

Viens no pētījuma autoriem, Britu Kolumbijas Universitātes profesors Džons Helivels norādījis, ka laimīgākās valstis ir tās, kur iedzīvotājiem ir augsta piederības sajūta un kur cilvēki uzticas viens otram un institūcijām.

Šogad par vismazāk laimīgākajām valstīm ir atzītas Zimbabve, Dienvidsudāna un Afganistāna, kuras nomoka ilgstoši militārie konflikti un ekstrēma nabadzība.

Pētnieki datus šī gada Pasaules laimes ziņojumam ieguva 2018. un 2019. gadā, tāpēc to neietekmēja stingrie ierobežojumi, kas daudzās valstīs ir ieviesti, lai apturētu jaunā koronavīrusa izplatīšanos. Tomēr ziņojuma autori prognozē, ka pašreizējie sarežģītie un neziņas pilnie apstākļi varētu vairot pasaules iedzīvotāju laimi nākotnē.

Viņi paskaidro, ka daudzus cilvēkus koronavīrusa izraisītās krīzes laikā ir patīkami pārsteigusi viņu kaimiņu un valsts institūciju vēlme pašaizliedzīgi palīdzēt.

Ziņojuma autori kā apliecinājumu tam min visā Eiropā notikušās zibakcijas, kuru laikā pašizolācijā dzīvojošie iznāk uz balkoniem, lai ar aplausiem pateiktos veselības aprūpes darbiniekiem un ārkārtas dienestos strādājošajiem. Tāpat daudzi brīvprātīgi piegādā pirmās nepieciešamības lietas tiem, kuri nespēj pamest savas mājas.

Vienlaikus ziņojuma autori brīdina, ka valstīs, kurās sabiedrības struktūra nav stipra, krīzes dēļ var pieaugt kolektīvās bailes, vilšanās un dusmas, kas mazina laimi.

ANO Pasaules laimes ziņojumu publicēja astoto reizi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti