Somijā bijušo ministri tiesā par naida kurināšanu pret homoseksuāļiem ar Bībeles citātu palīdzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

Somijā sākusies tiesas prāva pret bijušo iekšlietu ministri Peivi Resenenu, kas tiek apsūdzēta par naida un neiecietības kurināšanu pret seksuālām minoritātēm. Viens no pārkāpumiem, kas tiek pārmests Resenenai, ir sociālajos medijos publicēts Bībeles citāts, kas nosoda homoseksuālas darbības.

62 gadus vecā Resenena ir kristīgo demokrātu politiķe, kas bija Somijas iekšlietu ministre no 2011. līdz 2015. gadam. Viņa ir piecu bērnu māte, precējusies ar luterāņu mācītāju, un arī savus politiskos uzskatus balstījusi uz kristīgo mācību.

Somijas baznīcā nav vienprātības par viendzimuma attiecību svētīšanu

Somijā, tāpat kā citās ziemeļvalstīs, sabiedrības attieksme pret viendzimuma attiecībām ir diezgan liberāla. Viendzimuma laulības tika legalizētas 2017. gadā, un daļa Somijas Evanģēliski luteriskās baznīcas mācītāju svētī šādas laulības. Taču par šo jautājumu baznīcā turpinās asas diskusijas, jo daļa garīdznieku ir pret viendzimuma attiecību svētīšanu.

2019. gadā Somijas luteriskā baznīca oficiāli pauda atbalstu LGBT kopienas rīkotās Praida nedēļas pasākumiem, vēsta Somijas sabiedriskais medijs “YLE”. Šis lēmums izraisīja Resenenas sašutumu, un viņa pauda neizpratni, kā baznīca var atbalstīt darbības, kas Bībelē aprakstītas kā grēks.

Resenena savos sociālo mediju kontos publicēja Bībeles attēlu, kurā redzams fragments no apustuļa Pāvila vēstules romiešiem:

“24 Tāpēc Dievs viņus sirds kārībās nodevis izvirtībai, kurā viņi paši sākuši sagandēt savas miesas,
25 tāpēc ka viņi dievišķo patiesību apmainījuši pret meliem un sākuši dievināt un pielūgt radību, atstājot novārtā Radītāju, kas ir augsti teicams mūžīgi, āmen.
26 Tāpēc Dievs viņus nodevis apkaunojošās kaislībās: sievietes apmainījušas dabisko dzimumu kopdzīvi ar pretdabisko.
27 Tāpat arī vīrieši, atmezdami dabisko kopdzīvi ar sievieti, cits pret citu iekaisuši savā iekārē, piekopdami netiklību, vīrietis ar vīrieti, paši saņemdami sodu par savu maldīšanos.”

Resenena skaidro, ka ar šiem Bībeles citātiem vērsusies pret baznīcas vadību, nevis homoseksuāļiem.

“Baznīcas politika nonākusi pretrunā Bībeles mācībai. Praidā tiek slavinātas parādības, ko Bībele apraksta kā kaunpilnas un grēcīgas.”

Vērsusies pret "homoseksualitātes normalizāciju"

Somijas Ģenerālprokuratūra izvirzīja apsūdzības Resenenai, kurai tiek pārmesta naida kurināšana pret minoritāti. Prokurori uzskata, ka Resenenas izteikumi vēršas pret homoseksuālo cilvēku vienlīdzību un cieņu, tādēļ šos izteikumus nesargā vārda un reliģijas brīvība.

Tiesas prāvā Resenenai nāksies skaidroties vēl par divām epizodēm, kas prokuroru vērtējumā uzskatāmas par naidu kurinošām.

2004. gadā viņa publicēja kādu rakstu, kurā vērsās pret “homoseksualitātes normalizāciju” un pauda viedokli, ka homoseksualitāte uzskatāma ar psihoseksuālās attīstības traucējumu.

Resenena pauda bažas, ka mūsdienās pat maziem bērniem varot rasties iespaids par viendzimuma attiecībām kā normālu seksuālo attiecību veidu. “Jo agrāk jauns cilvēks saskaras ar homoseksuālo pieredzi, jo grūtāk, saskaņā ar pētījumiem, pēc tam tikt vaļā no šīm tendencēm,” rakstīja Resenena.

Tāpat apsūdzībā iekļauta arī kāda 2019. gada radio intervija, kurā Resenena izteica pieņēmumu, ka gēnu ietekme uz homoseksuālo orientāciju esot ļoti niecīga, mazāk nekā 1%, tādēļ tas nemaina faktu, ka Dievs radījis vīrieti un sievieti, attiecīgi arī laulībai jābūt starp dažādu dzimumu pārstāvjiem.

Raizējas par kristiešu cenzūru un pašcenzūru

Helsinku tiesai tagad būs jālemj, vai Bībeles citātu publicēšanu arī iespējams vērtēt kā naida kurināšanu. Resenena to kategoriski noliedz.

“Prokurors apgalvo, ka es uzskatu homoseksuāļus par zemākas šķiras cilvēkiem. Taču es nekad neesmu to teikusi. Savā grāmatā es rakstu, ka homoseksuāļi ir tikpat vērtīgi kā citi cilvēki. Dievs mūs visus ir radījis pēc sava ģīmja un līdzības. Taču tai pašā laikā mēs arī esam grēcinieki. Bībele skaidri norāda, ka homoseksuālas darbības uzskatāmas par grēku un kaunu,” Resenena stāsta intervijā kristiešu izdevumam “Christian Network Europe”.

Bijusī iekšlietu ministre raizējas, ka šādas tiesas prāvas varētu novest pie kristiešu cenzūras un pašcenzūras.

“Manas lielākās bažas ir par to, ka šāda izmeklēšana novedīs pie tā, ka kristieši atturēsies no Bībeles citēšanas un Bībeles mācības izklāstīšanas, kā arī viņi varētu sākt piekopt pašcenzūru,” spriež Resenena.

Tiesas spriedums gaidāms februāra vidū. Resenenai par naida kurināšanu draudētu pat divu gadu cietumsods, bet ticamāks iznākums ir naudassods, kas varētu sasniegt 13 000 eiro, ziņo AFP.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti