Skotijas referendumā varēs piedalīties 4,5 tūkstoši balsotāju no Latvijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Atlikusi tikai viena diena līdz vēsturiskajam referendumam Skotijā. Tas izšķirs, vai Skotija turpmāk būs neatkarīga valsts. Satraukums valda gan atbalstītāju, gan pretinieku rindās. Un pēdējā brīža retorika sasniedz gandrīz dramatisku līmeni. Pateicoties īpašai balsošanas kārtībai, Skotijas neatkarības balsojumam reģistrēti arī vairāk nekā četri tūkstoši Latvijā dzimušu balsotāju.

Bez Skotijas varenā Lielbritānija zaudēs savu diženumu – tas ir tikai viens no saukļiem, kas skan no oficiālās Londonas puses. Politiķi runā no tribīnes, kultūras cilvēki – mītiņā Trafalgāra laukumā. Noskaņojums ir saspringts gan Londonā, gan Edinburgā, un publiskajā telpā burkāni mijas ar pātagas cirtieniem. „Mēs nevēlamies konkurēt ar Skotiju. Mēs vēlamies sadarbību, saskaņu, kompromisu un kopīgu ceļu tālāk,” saka īru mūziķis Bobs Geldofs.

„Ir skaidri jāsaprot – atpakaļceļa nebūs. Nekādas atkārtotas iespējas. Lēmums uz visiem laikiem. Ja Skotija nobalsos ar “jā”, Apvienotā Karaliste sašķelsies, un mēs uz mūžīgiem laikiem iesim katrs savu ceļu,” norādīja Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons.

Vēsturiskajā tautas nobalsošanā nevarēs piedalīties aptuveni miljons etnisko skotu, kas dzīvo vai strādā ārvalstīs. Toties referendumā varēs balsot visi Skotijā dzīvojošie un vēlēšanām reģistrētie Eiropas Savienības pilsoņi. Tostarp no Latvijas. Viņi britu vēlēšanu reģistrā figurē kā Latvijā dzimuši vēlētāji. Pēc Skotijas iedzīvotāju tautskaites datiem, aptuveni 4,5 tūkstoši Latvijā dzimušu pilsoņu dzīvo Skotijā. Cik daudzi no tiem gatavojas piedalīties vēlēšanās, šādu datu nav. "Jo mums nav datu par vēlēšanu reģistru," skaidro Latvijas vēstnieks Lielbritānijā Andris Teikmanis.

Vēsturiskajā referendumā bez vēlēšanām reģistrētajiem britiem un Eiropas Savienības valstu pilsoņiem var piedalīties arī tā dēvētie kvalificētie britu sadraudzības valstu pilsoņi, kas dzīvo Skotijā. Galvenais priekšnosacījums – reģistrēties līdz 2.septembrim. Šim nolūkam katra mājsaimniecība Skotijā saņēma divas veidlapas, lai pieteiktu balsotājus.

Vairums savu lēmumu izteiks klātienē, ierodoties vēlēšanu iecirkņos. Balsošana sāksies jau septiņos no rīta un turpināsies līdz pat desmitiem vakarā. Vēlētāji varēja pieteikties pasta balsojumam. Bet ir arī trešā iespēja – balsojumu vēlēšanu iecirknī var nogādāt jebkura persona, kurai vēlētājs uzticas. Arī šādu personu vajadzēja savlaicīgi pieteikt. Vēlēšanās piedalās jau no 16 gadu vecuma. Un jautājums ir tiešs: „vai Skotijai jābūt neatkarīgai valstij?”. Atbilžu varianti: „jā” vai „nē”.

Kopējais vēlētāju skaits ir vien nedaudz pāri četriem miljoniem Skotijas iedzīvotāju. Liktenīgo lēmumu pieņems ar vienkāršu balsu vairākumu.

Skotijas neatkarības dēļ Lielbritānija zaudētu vienu trešdaļu tās teritorijas, 8% iedzīvotāju un 90% naftas un gāzes krājumu tās kontinentālajā šelfā. Likmes ir tik augstas, ka karaliene Elizabete nākusi klajā ar brīdinājumu skotiem – rūpīgi visu apdomāt. Tiesa, vismaz pagaidām „jā” kampaņas rīkotāji sola, ka Elizabete būs arī neatkarīgās Skotijas galva. Jau trīs gadsimtus Skotijas kroni nav licis galvā neviens monarhs. Tomēr tas ir saglabāts un atrodas Edinburgas pilī. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti