Sīrijas sarunas: otrais raunds bez progresa, trešais – zem jautājuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 4 mēnešiem.

Piektdien noslēdzas Sīrijas miera sarunu Ženēvā otrais raunds. Diemžēl šonedēļ nekādu progresu nav izdevies panākt, režīma un opozīcijas delegācijas pat nespēja vienoties par diskusiju darba kārtību. Tādēļ sarunās aktīvāk iesaistījušies Krievijas un ASV diplomāti, lai naidīgas puses pierunātu vienoties par kompromisiem un sākt jēgpilnas sarunas. Pagaidām nav skaidrs, cik sekmīgi būs šie pūliņi. Zem jautājuma zīmes ir arī tas, vai delegācijas atgriezīsies Ženēvā uz trešo sarunu raundu.

Sīrijas valdības un opozīcijas delegāciju miera sarunas Šveicē atsākās pirmdien pēc aptuveni nedēļas pārtraukuma. Diemžēl viss liecina, ka, tāpat, ka pirmo reizi, arī šī sarunu kārta noslēgsies bez taustāmiem rezultātiem. Šajās dienās naidīgo pušu pārstāvji turpināja apsūdzēt viens otru par sarunu bloķēšanu, un stingri palika pie savām pozīcijām. Kā vēstīts, opozīcija uzstāj, ka pirmkārt ir jārunā par pārejas valdības izveidošanu, kurā prezidentam Bašaram al Asadam nebūtu nekādas lomas, bet valdība uzstāj, ka sarunām ir jākoncentrējas uz  „terorismu” un tā apkarošanu.

Kā aģentūrai AFP norādīja kāds rietumvalstu diplomāts, otrajai sarunu kārtai tuvojoties noslēgumam, izredzes ir „drūmas.” Iepriekšminēto iemeslu dēļ delegācijas pat nespēja vienoties par diskusiju darba kārtību. Kā norādīja diplomāts, tas, ka sarunas būs sarežģītas, bija gaidāms, bet ne tas, ka puses nespēs atrast kompromisu par sarunu tematiem , un tā ir „ļoti slikta zīme.”

Ceturtdien delegācijas nemaz netikās, un gaidāms, ka ar ANO un Arābu līgas sūtni un sarunu vidutāju Lahdaru Brahimi piektdien tām būs tikai atsevišķas tikšanās. Brahimi atzina, ka vērā ņemams progress nav panākts, tomēr uzsvēra, ka tiks meklētas visas iespējas un viņam pašam ir „tonnām pacietības”:

„Neveiksme mums visu laiku skatās tieši sejā. Bet kas attiecas uz Apvienotajām Nācijām, mēs noteikti neatstāsim neapgrieztu nevienu akmeni, ja būs iespēja virzīties uz priekšu. Ja šādas iespējas nebūs, mēs par to paziņosim.”

Brahimi ceturtdien tikās arī ar Krievijas ārlietu ministra vietnieku Genādiju Gatilovu un ASV valsts sekretāra vietnieci politiskajos jautājumos Vendiju Šērmani. Vašingtona, kas atbalsta opozīciju, un Maskava, kas iestājas par Asada režīmu, šonedēļ vēl aktīvāk iesaistījās miera sarunās. Abi diplomāti tikās ar attiecīgo delegāciju vadītājiem, taču nav skaidrs, vai viņi spēs tās pierunāt sākt saturīgu dialogu. Katrā ziņā Lahdars Brahimi norādīja, ka Maskava un Vašingtona solījušas darīt visu, lai iekustinātu sarunas:

„Viņi laipni no jauna ir apstiprinājuši savu atbalstu tam, ko mēs mēģinām izdarīt, un apsolījuši, ka viņi palīdzēs gan šeit, gan savās galvaspilsētās, gan citur novākt šķēršļus šajā situācijā, jo mums joprojām nav sekmējies gūt īpašus panākumus.”

Ņemot vērā situāciju, šobrīd grūti prognozēt, vai un kad tiks rīkota trešā sarunu kārta. Opozīcijas delegācijas pārstāvji jau pirmdien brīdināja, ka neatgriezīsies Ženēvā, ja šajā sesijā neizodies sasniegt jebkādu vienošanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti