Sīrijā turpinās reāls un informācijas karš

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 4 mēnešiem.

Pieaug valstu spiediens uz Apvienoto Nāciju Organizāciju, lai tā panāktu Sīrijas prezidenta Bašara Al Asada atkāpšanos. Saūda Arābija izstrādājusi rezolūciju, kurā aicināts nekavējoties abām karojošajām pusēm pārtraukt vardarbību.

Pieaug valstu spiediens uz Apvienoto Nāciju Organizāciju, lai tā panāktu Sīrijas prezidenta Bašara Al Asada atkāpšanos. Saūda Arābija izstrādājusi rezolūciju, kurā aicināts nekavējoties abām karojošajām pusēm pārtraukt vardarbību un Sīrijas prezidentam atkāpties no amata. Tikmēr par spīti šiem signāliem Sīrijā turpinās nežēlīga asinsizliešana un arī informatīvais karš.

ANO līdz šim bijusi bezspēcīga apturēt vardarbību Sīrijā, lielākoties prezidenta Bašara Al Asada režīmam draudzīgās Krievijas un Ķīnas iebildumu dēļ. Taču nerimst centieni ietekmēt organizācijas lēmumus. Patlaban ar jaunu sparu to atsākusi Saūda Arābija, kas jau iepriekš apņēmusies finansēt arī Sīrijas nemierniekus. Deklarācijas melnrakstā Saūda Arābija aicina nekavējoties abām karojošajām pusēm pārtraukt vardarbību un Sīrijas prezidentam atkāpties no amata, un nosoda tos, kas veic vardarbību pret civiliedzīvotājiem un pārkāpj cilvēktiesības, lai gan īpaši neuzsver, ka šo noziegumu nodarītāji būtu jāsauc Starptautiskās tiesas priekšā. Saūda Arābija aicina arī ANO ģenerālsekretāru Banu Kimūnu iecelt īpašu vēstnieku Sīrijas konflikta mierīga risinājuma rašanai.

Tikmēr ANO Ģenerālā asambleja Sīrijas jautājumam sola pievērsties pirmdien, kad ar ziņojumu uzstāsies ANO cilvēktiesību komisāre Neivi Pailija. Taču balsojums par rezolūciju plānots netiek. Atšķirībā no ANO Drošības padomes, Ģenerālās asamblejas rezolūcijām nav likumiska spēka, līdz ar to pat tad, ja tām ir vispārīgs atbalsts, Bašara Al Asada atkāpšanos tās nepanāks.

Šobrīd vardarbība Sīrijā pieaug, un tiek ziņots par jaunu valdības spēku artilērijas un tanku uzbruku nemiernieku protesta centram pilsētā Homsā valsts Rietumos. Situācija pilsētā, kas aizvadījusi nedēļu ilgu aplenkumu un apšaudes, kā ziņo aculiecinieki, ir kļuvusi nepanesama. Iesprostotajiem cilvēkiem ir izsīkuši pārtikas un ūdens un citi dzīvībai nozīmīgie resursi.

Kopš aizvadītās nedēļas dažādos incidentos, apšaudēs, un bumbu sprādzienos gan Homsā gan citur Sīrijā bojā gājuši vairāki simti cilvēku, bet kopš protestu sākuma aizvadītā gada martā - dzīvību zaudējuši vismaz septiņi tūkstoši cilvēku.

Ārvalstu aculiecinieki un žurnālisti, kuriem izdevies šķērsot strikti kontrolētās Sīrijas robežas, ziņo, ka patlaban notiek ne tikai fizisks, bet arī informācijas karš, kurā nemiernieki un valdība cenšas cik viens iespējams novelt vainu viena uz otru par incidentiem, kuros dzīvību zaudējuši daudzi civiliedzīvotāji. Viens no pēdējiem spilgtākajiem gadījumiem ir nesenie bumbu sprādzieni valsts Ziemeļu pilsētā Aleppo, kur bojā gāja gandrīz 30 mierīgo iedzīvotāju.

Sociālajā vietnē "Facebook" nonākušas ASV vēstniecības Damaskā publicēti satelīta uzņēmumi, kuros redzams, kā Sīrijas valdības spēki bombardē pilsētas. ASV valsts departaments apstiprinājis attēlu autentiskumu: "Šī ir realitāte. Jo mums vairāk būs šādu video, foto un citu pierādījumu, ko parādīt pasaulei, jo grūtāk būs Sīrijas režīmam un valstīm, kas to atbalsta, noliegt to, kas notiek."

Nemiernieku līderi raidorganizācijai BBC pauduši, ka valdība ar visiem spēkiem un slepeno dienestu palīdzību cenšas diskreditēt opozīcijas sacelšanās būtību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti